Öldüren kapkaça müebbet

Tekel'de müdür olarak çalışan kimya mühendisi İclal Ülker'i çantasını çalmak isterken otomobilin altında sürükleyerek ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan üç sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İSTANBUL - Tekel'de müdür olarak çalışan kimya mühendisi İclal Ülker'i çantasını çalmak isterken otomobilin altında sürükleyerek ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanan üç sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanıklara ayrıca 'yağma' suçundan da 10'ar yıl hapis cezası verdi.
Kartal Tekel Sigara Fabrikası'nda Araştırma Şube Müdürü olarak görev yapan Ülker, 2005 Kasım'ında üç kapkaççının saldırısına uğramıştı. Ülker'in omzundaki çantasını almaya çalışan kapkaççılar, Ülker'i arabayla ezerek, ölümüne neden olmuştu. Yargılama sürerken, görev yaptığı Tekel'in yönetim binası daha sonra adliyeye dönüştürülmüş ve Ülker'in çalışma odası da yargılamanın yapıldığı 2. Ağır Ceza Mahkemesi olarak kullanılmaya başlanmıştı. Davanın 23 Şubat'taki duruşması bu salonda yapılırken, bu duruşmada görüşünü açıklayan savcı sanıklar Gencay Yolcu, Mehmet Süral ve Yasin Ak'ın müebbet hapis cezasına çarptırılmalarını istemişti. Savcı Ülker'in yanı sıra Selahattin Ağlar ve Gönül Yıldırım isimli kişileri de kapkaç yapan sanıkların 'nitelikli yağma' suçundan üçer kez 15'er yıl hapis cezasına çarptırılmalarını talep etmişti.