Öldüren taraf köyü terk etsin!

Öldüren taraf köyü terk etsin!
Öldüren taraf köyü terk etsin!
Van'ın Erçek Beldesi Ilıkaynak Köyü'nde eski bir husumet yüzünden 3 kişi öldü 3 kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerin yakınları: Örf ve adetlere göre köyü terk etmeliler. Yoksa...

Olayda 3 ferdini kaybeden Eskioba ailesi, cinayeti işleyen ailenin köyü terk etmesini, aksi taktirde olayların daha da büyüyeceğini söyledi. Olay sonrası tutuklanan eski Muhtar Ahmet Atlı’nın ailesi 2 gün önce köyü terk ederken, AK Partili Belediye Başkanı Orhan Bağlayıcı da olayın çözülmesi için aşiret kanunlarının işletilmesi gerektiğini belirterek, “Öldüren taraf buradaki örf ve adetlere göre köyü terk etmeli. Biz o aileden fedakarlık yapıp, köyden göç etmelerini bekliyoruz” dedi.

Erçek Beldesi’nin 175 haneli Ilıkaynak Köyü’nde muhtarlık yüzünden 29 Mart yerel seçimlerinden bu yana süren husumet, geçen cumartesi günü bir aileye kurulan pusu sonrası İbrahim Enterili, Aziz Eskioba ve Eyüp Eskioba isimli 3 kişinin öldürülüp 3 kişinin de yaralanmasıyla daha da büyüdü. Olay sonrası 5 kişi tutuklanırken, köy ölüm sessizliğine büründü. Cinayeti işleyen ailenin fertleri evlerinden çıkamazken, 3 ferdini kaybeden Eskioba ailesi, cinayeti işleyenlerin köyü terk etmesini istedi. Erçek Belde Belediye Başkanı AK Partili Orhan Bağlayıcı, köyde yapılan muhtarlık seçimleri sırasında çıkan kavgada 1 kişinin ölmesiyle meydana gelen olay sonrası barış için çok çaba sarf ettiklerini, ancak her iki aileyi de iknA edemediklerini söyledi

Belediye Başkanı Bağlayıcı, olayların daha da büyümemesi için bu bölgenin örf ve adetlerinin devreye girmesini ve cinayeti işleyen ailenin köyü terk etmesi gerektiğini belirtti. Bağlayıcı, böyle bir olay beklemediklerini kaydederek, “Olaydan hemen sonra, zanlı olarak tutuklanan eski Muhtar Ahmet Atlı’nın ailesi köyden ayrılmış. Biz diğerlerinin de köyden ayrılmasını istiyoruz. Buradaki örf ve adetlere göre gayri resmi de olsa öldüren tarafın köyden göç etmesi gerekiyor. Köy iki gruba ayrılmış. İkisinin de gücü aynı” dedi.

Asker köyü ablukaya aldı

Olayların devam etmemesi için köyde asker olağanüstü tedbir aldı. Askerler gece- gündüz köyde devriye gezerken, ailesinden 3 kişiyi kaybeden Muhtar Tahir Eskioba, kendilerinde hala korku ve paniğin olduğunu ve evlerine kapanan cinayeti işleyen ailelerin köyü terk etmesini istedi. Muhtar Eskioba, olay günü saldırıya uğrayan araçları göstererek, “Bu aile Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde yine kan davası yüzünden 40 yıl önce bizim köye gelip yerleşmiş. Köyde 20 aileleri var. Bunlar bu köyü terk etmezse yine olaylar çıkacak. Firarda olanların da yakalanması gerekir. Bu aile bu katliamı planlı bir şekilde yaptı” iddiasında bulundu.

Öte yandan köyde hala o cinayetin izleri duruyor. Taziye çadırının yanında duran aracın üzerindeki kurşun izleri olayın vehametini ortaya koyarken, acılar ise hala ilk günkü gibi taze. Eşini kaybederek 3 çocuğuyla yalnız kalan Eyüp Eskioba’nın eşi Ayşe Eskioba, gözyaşları içinde kan davasına isyan etti.