Öldürmek için caddede dört saat bekledi

Sebat Apartmanı'nın ikinci katında önceki gün AGOS gazetesine gelen davetsiz bir misafir vardı. Ankara üniversitesi öğrencisi olduğunu söyleyen, hafif sakallı, genç görünümlü bir kişi Hrant Dink'le görüşmek istedi.

İSTANBUL- Sebat Apartmanı'nın ikinci katında önceki gün AGOS gazetesine gelen davetsiz bir misafir vardı. Ankara üniversitesi öğrencisi olduğunu söyleyen, hafif sakallı, genç görünümlü bir kişi Hrant Dink'le görüşmek istedi. Sekreterler randevusu olmayan bu kişiye olumsuz yanıt verdi.
Genç ısrar etti ancak görüşmeyi başaramayınca cep telefonunu
istedi. Genç istediğini elde edemeyip binadan ayrıldığında saat 11.00 sıralarıydı.
Dink bu sırada yayın kuruluyla toplantı halindeydi. Toplantı bittikten sonra odasına geçti. Yemeğini bürosunda yedi. Birkaç telefon görüşmesi yaptı. Daha sonra aynı sokakta bulunan Akbank'a gitmek için gazeten çıktı. Cep telefonu, şapkası ve montu büroda kalmıştı. Birkaç dakika sonra silah sesleri duyuldu. saat 14.58'di.
İstanbul Valiliği olayla ilgili dün kesinleşen bir unsuru daha
açıkladı. Vali Muammer Güler şunları söyledi: "Katil zanlısı Ankara Üniversitesi öğrencisi olduğunu söyleyip, Hrant Dink'le görüşmek istemiş. Ancak sekreterler randevusuz geldiği için şahsa Dink'in gazetede olmadığını söylemiş. Oysa o esnada Dink gazetedeymiş, 14.30 gibi gazeteden çıkan sekreterler zanlının Akbank'ın önünde beklediğini görmüş. Daha sonra Emniyet Müdürlüğü'ne davet ettiğimiz sekreterler, gazeteye gelen kişiyle görüntüdekilerdeki kişinin aynı kişi olduğunu tespit etti."