Öldürmekle hata yaptık

Töre cinayeti işleyenler, Meclis Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu'na anlattı: Ailelerimiz dağıldı, çocuklarımız zarar gördü, hayatımız karardı. Kendi canımızdan birini nasıl öldürebildik?..

İSTANBUL / ANKARA - Meclis Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu'nun ilk kez İstanbul'da başlattığı saha çalışmasında 'cinayetlerin çözüm olmadığı' mesajı çıktı. Komisyonun cezaevinde konuştuğu namus ve töre mahkûmları hemfikir: "Bir şeylerin düzeleceğini sanırken her şey çok daha kötü oldu. Çocukların çoğu okulu bıraktı. Aileler dağıldı. Biz mahvolduk, bari çocuklarımız kurtulsun."
Açık açık konuştular
İstanbul'daki çalışmalarının ilk günü olan geçen perşembe günü, hukukçu ve uzmanlardan töre ve namus konusundaki yasal düzenlemelerle ilgili brifing alan AKP'li Fatma Şahin başkanlığındaki komisyon üyeleri, ikinci gün sahaya çıktı. Metris Cezaevi'nde kalan 32 töre ve namus cinayeti mahkûmundan 10 tanesiyle görüşen heyet, ayrıca kadın sığınmaevini de ziyaret etti ve kadınları dinledi.
Metris Cezaevi'nde görüştükleri mahkûmlar arasında hamile kaldığı için aile meclisi kararıyla kız kardeşleri Güldünya Tören'i öldüren Ferit ve İrfan Tören de vardı. Bazı yetkililerin, "Şimdi size suçsuz olduklarını söyleyecekler" demesine karşın, komisyon üyeleri mahkûmlara, başkalarının da aynı duruma düşmemesi için araştırma yaptıklarını söyledi.
'Keşke yapmasaydım'
Bunun üzerine hepsi acı sonla biten farklı hikâyelerini anlatmaya başladı. 'Keşke' ile başlayan cümleler pişmanlıklarını yansıtıyordu. Ortak yargı 'kız kardeşin, ablanın, annenin ya da eşin duygu ve bedenini kontrol etme hakkı'ydı. Komisyon başkanı Şahin, izlenimlerini şöyle anlattı:
"Pişmanlık ve yalnızlık yaşıyorlar. En büyük sıkıntıyı ise çocukları çekiyor. Çocukların çoğu olaydan sonra okulu bırakmış, bir yakınının yanında ya da bir yuvada kalıyor. Aileler de dağılmış.
Hepsi, 'Namusumuzu temizlemek için yaptık, bir şeyleri düzelteceğini sandık, ama her şey daha kötü oldu, bittik. Bizim hayatlarımız mahvoldu, bari çocuklarımız kurtulsun' diyor. Ekonomik sıkıntılar olmasaydı ya da eğitimli olsalardı durumun farklı olacağını düşünüyorlar. Aile içi iletişimsizlik de bu olayları körüklüyor.
Olayların erkek düşmanlığıyla çözülemeyeceğini, burada mağdurun insan olduğunu, toplum olduğunu gördük. Van'da 14 yaşındaki kızını kablo ile boğarak öldüren baba vardı. Kızı kaçmış, sonra dayak yiyince amcasının evine gitmiş. 'Bana bağırınca bir anlık kızgınlıkla öldürdüm' diyor. Ama şimdi kendi canından birini nasıl öldürdüğünü anlamıyor. Dışarıya mesaj iletiyorlar. 'Bu çözüm değil. Çözüm başka taraflarda aranmalı.' Dışarısı da bu mesajı iyi almalı."
'Sığınma' adı değişecek
Cezaevindeki ziyaretten sonra kadın sığınma evine giden komisyon üyelerini burada da dramlar bekliyordu. Hikâyeler anlatılınca başka bir gerçek daha çıktı ortaya.
Kadınlar, sığınma evlerinin, bazı çevreler tarafından farklı algılandığını, buradaki kadınların namusuna helal gelmiş gibi görüldüğünü söyledi. Ailelerinin, 'Çocuklarını bırak, yanımıza gel' diye baskı yaptığını, eşlerinin ise tehdit ettiğini anlatan kadınlar, sığınma evlerinin adının değiştirilmesini, üç ay olan kalış sürelerinin de uzatılmasını istedi. Komisyon üyeleri de bu konuda gerekli girişimleri yapma kararı aldı.
Bir şeyler kopmadan...
Görüp dinlediklerinin kendisini çok etkilediğini belirten Şahin, şöyle devam etti: "Toplum ve devlet olarak aileyi özel mahremiyet alanı yapmışız, hiç karışmamışız. Ama bunu çözemediğimiz zaman bedeli çok daha ağır oluyor. Karşımıza sokak çocukları çıkıyor, sığınma evinde kadınlar, cezaevinde erkekler çıkıyor. Bu toplumsal huzur ve sosyal devlet adına geri dönüşümü zor bir süreç. Bir şeyler kırıldığı zaman tekrar düzeltemiyorsunuz. Ama kırılmadan önceki müdahale en kolay, en ucuz, en yapıcı müdahaledir."


    http://www.radikal.com.tr/7644787644780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.