Öldürüleceğini bir tek Hrant'a söylememişler

Halasının eşi
Dink soruşturmasında, Hayal'e silah sağladığı kuşkusuyla gözaltına alınan halasının eşi Coşkun İğci'nin ifadesi, jandarmanın da polis gibi suikastten haberdar olduğunu gösteriyor. İğci polise, Hayal'in planlarını temmuzda jandarmaya aktardığını anlattı.
'300 YTL'yi aldım'
İğci şöyle dedi: "Jandarma muhbiriydim. Hayal'in 300 YTL'ye silah aradığını söyledim. İstihbaratçılar, 'Parayı al' dedi, aldım, sonra 'İade et' dediler ettim. Cinayetin ardından 'Kimseye anlatma' talimatı verdiler."
Tuncel gibi sonuçsuz
Soruşturmayı yürüten başsavcılığın, İğci'nin muhbir olup olmadığını Jandarma Genel Komutanlığı'na sorduğu belirtiliyor. Daha önce 'polis muhbiri' denilen Erhan Tuncel'in de suikasti bildirdiği ortaya çıkmıştı.

ANKARA - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e yönelik suikaste ilişkin soruşturmada bilgi kirliliği dün de sürdü. Soruşturma kapsamında azmettirici Yasin Hayal'e silah temininde yardımcı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan halasının eşi Coşkun İğci, polise verdiği ifadede, Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nın (JİT) Trabzon'daki muhbirlerinden biri olduğunu, Hayal'in suikast planını geçen temmuz ayında jandarmaya ihbar ettiğini söyledi. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Jandarma Genel Komutanlığı'na bir yazı yazarak İğci'nin muhbir olup olmadığını sordu, ancak henüz yanıt alamadı. Bu arada, İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in, müfettişlere verdiği ifadede, "Erhan Tuncel jandarmaya da çalıştığı için muhbirlikten attık" dediği öne sürüldü. Emniyet Genel Müdürlüğü, Ramazan Akyürek'in böyle bir şey söylemediğini açıkladı.
'JİT muhbiriyim, ihbar ettim'
Hrant Dink suikastında dün ikinci bir muhbir ortaya çıktı. Azmettirici Hayal'a silah temininde yardımcı olduğu iddiasıyla Trabzon'da gözaltına alınıp İstanbul'da sorgulanan halasının eşi Coşkun İğci'nin ifadesi, dün Milliyet gazetesinde yayımlandı. İğci, şunları söyledi:
"2004'te, 1995'ten beri tanıdığım arkadaşımın işyerinde daha önce de yanında gördüğüm iki kişiyle tanıştım. Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nda görevli bu kişilerden telefonlarını aldım ve kendi telefonlarımı verdim. Geçen aralık ayına kadar sürekli görüştük. Hayal, cezaevinde yatıp çıktıktan sonra, bu kişiler benden akrabası olduğum için kendisiyle ilgili bilgi getirmemi istediler. 2006'nın temmuz ayında Pelitli'de Hayal'in bir gazeteciyi öldüreceği konuşuluyordu. Kendisiyle buluşup bu konuyu sordum. Bana Hrant Dink'i vuracağını söyledi. Ben de Dink'i vuracağını önceden tanıdığım iki JİTEM görevlisiyle ve yanlarındaki bir kişiyle paylaştım. Yeniden buluştuğumuzda Yasin Hayal, silah bulmak için 300 YTL'si olduğunu söyledi. Elinde Dink'in fotoğrafı, iş ve ev adresleri vardı. Bu konuyu anlattığımda JİTEM görevlileri, 'parayı Hayal'den al, bir silah bulacağını söyle' dediler."
Hayal'i 2.5 ay oyaladığını, İTEM görevlilerinin verdiği kararla parayı iade ettiğini belirten İğci, Dink'in öldürüldüğünü gazeteden öğrendiğini söyledi. JİTEM görevlilerinin cinayetin ardından ziyarete geldiğini belirten İğci, bu kişilerin "Kimseye konudan bahsetme, polis
alırsa da konuşma, sonra görüşeceğiz" dediğini aktardı.
ANKA haberin arkasında durdu
ANKA Ajansı, İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in, müfettişlere verdiği ifadede, tutuklanan sve bir dönem polise muhbirlik yaptığı ortaya çıkan Erhan Tuncel'i, JİT'e de çalışmaya başladığı için muhbirlikten attıklarını söylediği yönünde bir haber yayımladı. ANKA'nın haberinde, Akyürek'in, "Görüşmelerde artık eskisi gibi ciddi bilgiler vermemeye başlayınca şüphelendik. Ardından da telefon trafiğini incelemeye aldık. Jandarma istihbaratı çıkınca görevine son verdik. Atıldıktan sonra, Trabzon'daki istihbaratçı arkadaşlara 'Onlar daha iyi ücret ödüyor' gerekçesiyle böyle yaptığını söylemiş. Bizimkiler de yapılan telefon incelemesinde, aradığı telefon numaralarının yüzde 70'inin JİT'e ait olduğunu bildirdiler" dediği öne sürüldü. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü, dün yazılı bir açıklama yaparak Akyürek'in söylediği iddia edilen sözleri yalanladı. ANKA ise kaynaklarına güvendiklerini belirterek haberini savundu.