Öldürülen Alman turist hapisten kaçmış

İstanbul'da sokak ortasında bıçaklanarak öldürülen 42 yaşındaki Alman Gregor Kerkeling'in Almanya'da hapisten kaçtıktan sonra Türkiye'ye gittiği ve kendini işadamı olarak tanıttığı ortaya çıktı.


Alman savcılığı dolandırıcılıktan dolayı iki yıldan fazla ceza alan Kelkering'in Jva Münster hapishanesinde birkaç hafta yattıktan sonra cezasını tamamlamadan hapisten kaçıp ortadan kaybolduğunu doğruladı. Komşularından alınan bilgiye göre Almanya'da eşi ve iki çocuğu da olduğu öğrenilen Kerkeling'in Türkiye'de kendini işadamı olarak tanıttığı belirtildi. Evine haciz gelen Kelkering'in 2008'e kadar oturduğu evinin açık arttırmada olduğu öğrenilirken, Kelkering'in evini ziyaret eden DHA Muhabiri Mesut Zeyrek, cinayete kurban giden Kelkering'in kasabasındaki esnafla görüştü.

OLAY KASABASINDA ÜZÜNTÜ YARATTI
İstanbul'da işlenen cinayet Almanya'daki Billerbeck kasabasında büyük üzüntü ile karşılanıyor. Az sayıda Türk'ün yaşadığı kasabada ve Kelkering'in 2008'de terkettiği evinin çevresinde dünden beri bir sessizlik hakim. Kasabada yaşayan Türkler yaşanan acı olaya çok üzülüyor. Geçen yıla kadar ölen Gregor Kerkeling'e döner sattığını belirten Ali Harman, bu olaydan sonra Türkiye'nin imajının büyük bir yara alacağını dile getirerek şunları söyledi: "Tabi ki insanı üzüyor böyle olaylar. Hele hele 50 cent için yapılan, daha doğrusu yapılmaması gereken bir şey. Biz burada yaşıyoruz, burası küçük bir şehir. Ölen kişinin kız arkadaşının bir Türk olması demektir ki bizim insanımızı, bizim ülkemizi sevdiği anlamına geliyor. Üzücü bir şey. Bugün dünyada halen 50 cent için insanlar öldürülüyorsa o zaman her an nerede ne olacağı belirsiz birşey. Bende burada restoran işlettiğim için yüzde yüz gelip bunu bize soracaklar. Burada oturan aileleri arkadaşlarına ne söyleyeceğiz acaba. Türk insanının 50 cent için bunu yapmaması lazım, biz misafirperver insanlarız. Bence bunu bütün insanlarımız iyi düşünmeli, 50 cent için hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun yapılmaması gerekir."

KASABANIN BERBERİ KELKERİNG HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Kasaba'nın berberi Klaus Hesling de yaşamını yitiren Gregor Kerkeling'i yakından tanıdığını ve olaya inanamadığını belirterek, "Bu olay Türkiye'de oldu, ama Almanya'da da başına gelebilirdi. Bu adam Billerbeck'te oturuyordu burayı terketti, evi açık arttırmaya sunuldu. Büyük bir ihtimalle Türkiye'ye yeni bir başlangıç için gitti. Duyduğumuza göre saldırgan para istemiş, vermeyince de bıçakla saldırmış, bu bence bir delilik. Tabi ki onun için üzülüyoruz, ölüm her zaman kötüdür ama olayın sonucunu beklememiz gerekiyor. Türkleri bu yüzden itham edemeyiz, şunu açıkça söylemek gerekir, bu olayı tasvip etmiyorum" şeklinde konuştu.

PARAYA ÖNEM VERMEZDİ
Ölen Gregor Kerkeling'in evinin yanında bulunan Çin restoranının sahibi Chau Jianhua ise olayın üzüntüsünü hala yaşadığını dile getirerek, "Gregor Kerkeling bize bazen yemeğe gelirdi. Paraya pek önem vermeyen bir insandı. Dışarıdan bakınca da iyi birine benziyordu. Komşu olarak böyle bir şey duymak çok üzücü" dedi (dha)