Öldürülen çoban için bir tutuklama

Çoban Fevzi Can'ın öldürülmesiyle ilgili bir jandarma astsubay tutuklandı. İdari soruşturma açıldığını belirten Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, olayın hayvan kaçakçılığı yapılırken gerçekleştiğini söylerken, inceleme yapan İHD heyeti...

HAKKÂRİ/İSTANBUL - Çoban Fevzi Can'ın öldürülmesiyle ilgili bir jandarma astsubay tutuklandı. İdari soruşturma açıldığını belirten Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, olayın hayvan kaçakçılığı yapılırken gerçekleştiğini söylerken, inceleme yapan İHD heyeti, Can'ın kasten vurulduğunu öne sürdü.
Olay Şemdinli ilçesi Ortaklar Köyü yakınlarındaki Örencik mezrasında 30 Kasım Salı gecesi saat 01.00 sıralarında meydana geldi. Çoban Can'ın termal kameralardan hayvan kaçakçılığı yapıldığını tespit eden askerlerce 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurularak öldürüldüğü belirtildi.
Keşif yapılmadı
19 yaşındaki Can'ın cesedi Şemdinli Devlet Hastanesi'ne götürülürken savcılık olay yerinde, 'terör bölgesi' olması nedeniyle keşif yapmadı. Ailenin, Şemdinli Kaymakamı Cihat Feslihan ve Cumhuriyet Savcılığı'na 'yargısız infaz' iddiasıyla şikâyette bulunması üzerine de, soruşturma başlatıldı. Görgü tanıkları ve operasyona katılan ların ifadesini alan savcılık, Can'a ateş ettiği saptanan astsubay Murat Şener'i tutukladı.
Vali Gürbüz, olayın hayvan kaçakçılığı yapılırken meydana geldiğini ve yargısız infaz iddialarının doğru olmadığını belirterek şunları söyledi:
"Sınırdan 448 koyun kaçak olarak geçilirken, jandarmaların 'dur' ikazına uymayan iki kişi ve yanında çoban olduğu tahmin edilen bir kişi, koyunlarını bırakarak kaçmaya çalışmış. Jandarma havaya ateş açmış ve beş kez ikazda bulunmuş. Bu olayda Fevzi Can adında bir çoban, tek kurşunla hayatını kaybetmiştir.
Olayla ilgili idari soruşturma açıldı. İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir mülkiye başmüfettişi ile Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı bir albay, inceleme yapmak üzere görevlendirildi."
'Hedef gözetilmiş'
Hakkâri ve Van şube temsilcilerinden oluşan bir heyetle inceleme yapan İHD ise, Can'ın kasten vurulduğunu savundu. Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, köylüler ve ölen çobanın yakınları ile görüştüklerini belirterek şunları söyledi:
"Köy meydanının 40 metre aşağısında gerçekleşen bu olay ile ilgili Can'ın ailesi, kaçak denilen hayvanların kendilerine ait olduğunu, bununla ilgili belgelerin bulunduğunu anlattı. Fevzi Can, 30 metreden ateş edilip sırtından vurulmuş. Tanıklar tek el silah sesi duyduklarını söyledi. Diğer askerler de, 'Havaya uyarı ateşi açıp sonra yakalayalım' dediklerini, ancak astsubay Şener, hedef gözeterek ateş açtığı şeklinde savcıya ifade vermiş. Bunun üzerine tutuklama oldu." (dha, Radikal)