Öldürülen örgüt üyesi İstanbul Üniversitesi mezunu

İstanbul Bostancı'da 'Devrimci Karargah' örgütüne yönelik operasyonda öldürülen Orhan Yılmazkaya'nın, Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nden olduğu öğrenildi

 

Fatih DALDAL

ÇANAKKALE - Bostancı’da hücre evine düzenlenen operasyonda öldürülen Orhan Yılmazkaya'nın adı, Çanakkale’nin Bayramiç İlçesinde heyecan yarattı.

Çanakkale Bayramiç'de 1970 yılında doğan Orhan Yılmazkaya'nın İstanbul'da öldürülen terörist olduğu haberleri üzerine gazeteciler Yılmazkaya'nın halen ilçede yaşayan anneanne ve dayısını buldu. İlçede helvacılık yapan dayı Nuri Öztürk, kızkardeşi Aysel ve eniştesi Hikmet Yılmazkaya’nın uzun yıllar Almanya’da işçi olarak çalıştıktan sonra ülkeye kesin dönüş yapıp, yaklaşık 10 yıl önce İstanbul Beşiktaş’a yerleştiğini, Orhan Yılmazkaya’nın ise İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdiğini anlattı. Nuri Öztürk, “Orhan Yılmazkaya iki yıldır bizimle ve ailesiyle de görüşmüyordu. İsmini televizyonda duyunca kızkardeşimi, yani annesini aradım. Kızkardeşim Aysel kendisinin de ismi televizyonda duyduğunu ancak polisin kendileriyle irtibata geçmediğini anlattı. Gelişmeleri biz de izliyoruz” dedi.

Anneanne Ayşe Öztürk de torunu Orhan Yılmazkaya’nın üniversite yıllarında kendisini hiç aramadığını, dedesi öldükten 1 yıl sonra, yani 2005 yılında, Bayramiç’e gelip mezarını ziyaret ettiğini söyledi.