Öldürülen 'Pastör' AİHM'ye gitmiş

Malatya'daki, Protestanlara ait Zirve Yayınevi'ne yönelik silahlı saldırıda öldürülen üç kişiden birinin, şehirdeki Hıristiyanların 'pastörü', Necati Aydın olduğu ortaya çıktı.

İSTANBUL/ANKARA - Malatya'daki, Protestanlara ait Zirve Yayınevi'ne yönelik silahlı saldırıda öldürülen üç kişiden birinin, şehirdeki Hıristiyanların 'pastörü', Necati Aydın olduğu ortaya çıktı. Kurtuluş Kiliseleri Birliği Başkanı İhsan Özbek'in verdiği bilgiye göre, 30 yaşındaki Aydın, 10 yılı aşkın bir süredir Hıristiyan inancındaydı. Aydın İzmir'deki Karataş Protestan Kilisesi'ne bağlıyken 2004 yılında Malatya'ya gitti. Burada yaklaşık 25 kişilik topluluğun da dini önderliğini yürüten Aydın, aynı zamanda yayınevi çalışanıydı. Aydın'ın iki çocuğu var.
İncil dağıtınca bir ay hapis yattı
Kurtuluş Kilisesi'nin avukatı Orhan Kemal Cengiz'in verdiği bilgiye göre de Aydın, 1 Mart 2000'de Ercan Şengül ile İzmir Kemalpaşa'da İncil ve Hz. İsa'nın yaşamını anlatan kitaplar dağıtırken jandarma tarafından gözaltına alındı. Çıkarıldıkları mahkemede 'İslam'a hakaret ettikleri iddiasıyla tutuklandılar. Kefalet talepleri reddedilen ve bir ay tutuklu kalan Aydın ve Şengül, daha sonra tanıkların ifadeleri üzerine serbest bırakıldı. Tanıklara göre, Aydın ve Şengül, kendilerine sadece kitap vermiş, İslam ile ilgili beyanda bulunmamıştı. Ve üstelik, ilk ifadelerini jandarma hazırlamıştı. Salıverilen Aydın ve Şengül, haksız yere tutuklu kalmalarına neden olan jandarma hakkında yaptıkları suç duyurusu ise Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nce geri çevrildi. Aydın ve Şengül, bunun üzerine AİHM'ye başvurdu. Cengiz'e göre, bugünlerde kararın çıkması bekleniyordu.
Malatya'daki kilisenin Ankara'daki Kurtuluş Kilisesi ile 'yakınlığı' olduğu belirtildi. Aydın'la beraber öldürülen Tilman Geske, Malatya'da bulunan Evangelist Kilisesi'ni büyütmek için çalışma yürütüyodu. Geske, daha önce Adana'da misyonerlik faaliyetleri yaparken, 2003'te eşi ve üç çocuğuyla Malatya'ya taşındı. Emniyet yetkilileri de Geske'ye Malatya Emniyeti'nin 2003'te oturma ve çalışma izni verdiğini belirttiler.
Annesi sinir krizi geçirdi
Saldırının üçüncü kurbanı Uğur Yüksel'in Elazığ'daki yakınları acı haberle yıkıldı. Anne Hatice Yüksel geçirdiği sinir krizinden sonra tedavi altına alındı. Elazığ'da bir süre Türk Telekom Bayiliği yapan Yüksel'in, işleri bozulunca iki yıl önce Malatya'ya gittiği belirlendi. Yüksel'in yakınları, "Bir matbaada çalışıyordu. O ekmeğinin peşindeydi. Din değiştirdiği yönünde söylentiler var ama bu doğru değil. Sadece ekmek parası kazanak istiyordu. Bu saldırıyı yapanlar, gerici yobazdır" diye tepki gösterdi. (Radikal, aa)