Öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi

Öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi
Öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda rehin alındıktan sonra öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesi, Eyüp Sultan Camii'nde öğlen kılınacak cenaze namazı sonrasında Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

RADİKAL-Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’nde rehin alındıktan sonra öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz  için önce Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda tören düzenlendi. Kiraz'ın cenazesi Eyüp Sultan Camii'nde öğlen kılınan cenaze namazı sonrasında Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi.Öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın babası ile yakınları akşam saatlerinde Çağlayan’daki Florence Nightningale Hastanesi’ne geldi. Burada baba Hakkı Kiraz taziyeleri kabul etti. Baba ve yakınları hastanede iken Adalet Bakanı Kenan İpek, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hastaneye geldi. Burada baba Kiraz ile görüştüler. Kiraz'ın cenazesi bugün saat Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde yapılan törenin ardından Eyüp Sultan Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrasında Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

ADLİYEDE TÖREN DÜZENLENDİ 

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenazesi Kozlu Mezarlığı Gasilhanesi'nden alındı. Kiraz'ın cenazesini taşıyan araç, motosikletli polislerin eskortluğunda görev yaptığı Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcı Mehmet Selim Kiraz için İstanbul Adalet Saray'nın Adli Binası’nda anma töreni düzenlendi. Şehit savcı Kiraz’ın çocukları ve yakınları da tören alanına geldi. Yakınları gözyaşlarını tutamadı. 

 

 

Vatandaşların giriş çıkış yaptığı C blokta düzenlenecek olan tören öncesi adliye önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı.Sabahın erken saatlerine vatandaşların ve avukatların giriş çıkış C blok saat 09.00’dan sonra giriş çıkışa kapatıldı. Adliyenin önünde ve karşısındaki meydanda ise çok sayıda TOMA, belediye otobüsleri, olay yeri inceleme ekibi ve zırhlı araçlar bekletiliyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tören alanında dev Türk bayrağı asıldı.

Adliyede düzenlenen törene Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adalet Bakanı Kenan İpek ile çok sayıda savcı ve hakim katıldı. Törende önce Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın hayat hikayesi okundu. Daha sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu daha sonra da Adalet Bakanı Kenan İpek bir konuşma yaptı. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran'ın okuduğu duanın ardından Kiraz için mesai arkadaşlarından helallik alındı. Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesi son yolculuğuna uğurlanmak için Eyüp Sultan Camii'ne götürüldü. 

 "MİLLETİN ÖNÜNDE HESAP VERECEKSİNİZ"

Adalet Bakanı Kenan İpek, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Tetikçilerin ölmüş olması alçak ve karanlık güçleri rahatlatmasın. Hepimiz Mehmet Selim’iz demenin zamanıdır. Terör yıkar, yakar ve öldürür. Terör her zaman masum insanlara yöneldiği için kalleşliktir. Ne zaman büyük hedefler belirlemişsek ya yaygara ya terörist saldırı ile içimize kapandık. Canlarımız yanacak ama bu millet var olacak. Bu al bayrak ebediyen göklerde dalgalanacaktır. Tarih boyunca bu millete musallat olan ne kadar hain varsa hepsinin defteri dürülmüş, hadleri bildirilmiştir. Huzur bozmak isteyenler de hesap verecek. Bu alçak saldırıdan medet umanlara sesleniyorum, hangi ine çöreklenirseniz çöreklenin milletin önünde hesap vereceksiniz. Destekçileri, ve azmettirenler adalet önünde hesap verecek." 

SLOGAN ATILDI
Adliyede düzenlenen törenin sonunda 'şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları atıldı

ÖLDÜRÜLEN SAVCI KİRAZ EYÜP CÜMİİ'NDEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI  

Kiraz'ın cenazesi, adliyedeki törenin ardından Eyüp Sultan Camii'ne götürüldü. Eyüp Sultan Camii'nde düzenlenen cenaze törenine eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları  Bülent Arınç ve Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ailesi ile çok sayıda vatandaş katıldı. Savcı Kiraz'ın eşi Yasemin Kiraz ve babası Muhammet Hakkı Kiraz, avluda taziyeleri kabul etti. Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Eyüp Sultan Camii'nde düzenlenen cenaze törenine oğlu da katıldı. Dedesi Hakkı Kiraz'ın yanına saf tutan  oğul,  babasının cenaze namazını kıldı.

Kiraz'ın cenazesinin başında Kur'an-ı Kerim okunurken, bazı yakınları da Kiraz'ın Türk bayrağına sarılı tabutunu öptü. Bazı avukatlar ile hakim ve savcılar camiye cübbeleriyle geldi. Mehmet Selim Kiraz'ın cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Kiraz'ın oğlu ve babası da Başbakan Davutoğlu ve TBMM Başkanı Çiçek'in arasında saf tuttu. 


İMAM: İYİ İNSANLAR...

Rahmi Yaran, namazın ardından yaptığı konuşmada, "İyilik ve takva üzere yardımlaşın, günahta, saldırganlıkta ve düşmanlıkta yardımlaşmayın" ayetini okuyarak, şunları söyledi: "İnsanlar birbirleriyle yardımlaşır, iyi insanlar iyilikte yardımlaşırlar, buna göre organizasyonlar yaparlar. Dünyaya iyilik hakim olsun diye, dünya daha yaşanabilir bir dünya olsun, daha huzurlu olsun diye çalışırlar ve bu çabalarıyla aynı zamanda ahiretlerini de kazanırlar. Ama bazı insanlar da günah olan işlerde, saldırganlıkta, düşmanlıkta örgütlenirler ve onlar birer suç örgütü olarak dünyada devam ederler. İyi ile kötünün mücadelesi hep olagelmiştir. Biz daima iyilerle beraber olmak isteriz, iyilerin sayısının artması için çalışırız ve bu çalışmamızla Allah indinde de inşallah gelecek kazanırız. Şehit savcımız Selim Kiraz kardeşimiz, adalet dağıtmakla vazifeliyken görev başında şehit olmuş, aramızdan ayrılmış bir kardeşimiz. Ölüm bir gün elbette gelecek ama onun şerefli bir şekilde gelmesi, iyi bir şekilde gelmesi ve arkanızda iyi bir isim, iyi hizmetler bırakmamız önemlidir. Kardeşimiz de böyle iyi hizmetler bırakarak aramızdan ayrılıyor. Cehab-ı Hak kendisine rahmet eylesin."

Duanın ardından Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Efkan Ala, Mustafa Destici ve diğer yetkililer de Kiraz'ın tabutuna omuz verdi.Tabut taşındığı sırada vatandaşlar sık sık tekbir getirirken, bazı vatandaşlar "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde slogan attı.

ERDOĞAN VE TSK ÇELENK GÖNDERDİ

Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TSK çelenk gönderdi. Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi.