'Öldürülüyoruz... dövülüyoruz...'

'Öldürülüyoruz... dövülüyoruz...'
'Öldürülüyoruz... dövülüyoruz...'

İSTANBUL - Sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde ‘Sağlık Hakkı’ için yürüdü.
Tünel’de toplanan İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, SES İstanbul Şubeleri ve Devrimci Sağlık-İş üyeleri, İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na kadar yürüdü. Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan grup adına basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeynep Solakoğlu okudu.
Solakoğlu, hükümet tarafından sürekli hedef gösterildiklerini savunarak, “Öldürülüyoruz, dövülüyoruz, hırpalanıyoruz. Meslek hastalıklarına karşı savunmasızız, iş güvenliğimiz yok” dedi. Haftada 110 saat çalıştıklarını, özel hastanelerde meslektaşlarının kölelik mantığıyla çalıştırıldığını ileri süren Zeynep Solakoğlu, “Sağlık çalışanları için iş güvencesi, can güvenliği ve mesleki bağımsızlık güvencesi istiyoruz. Herkes için eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti istiyoruz” dedi.  
Grup, üzerinde taleplerini içeren yazıların yer aldığı dövizler taşırken, üzerine oyuncak maymun bağlanan dövizde “Darwin teorisi ne meczuplar, ne mürteciler, ne padişahlar gördü, boşuna çırpınmayın” yazısı dikkati çekti.
Yürüyüşe Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Bekaroğlu da katıldı. (Radikal)