'Ölen Cem Garipoğlu mu?' sorusu cevap buluyor

'Ölen Cem Garipoğlu mu?' sorusu cevap buluyor
'Ölen Cem Garipoğlu mu?' sorusu cevap buluyor
Münevver Karabulut'un katili Cem Garipoğlu'nun cezaevinde ölümüyle ilgili 'kaçtı' söylentisi ile yeni bir tarşıma başladı. Tartışma üzerine Karabulut Ailesi'nin avukatı otopsi görüntülerini incelemek için savcılığa başvuruda bulundu. Savcının kararı bekleniyor.

İSTANBUL-Münevver Karabulut’un Ailesi'nin avukatı Rezan Epözdemir, Cem’in ölmediğiyle ilgili sosyal medyadaki iddialar üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, Cem’in Silivri Cezaevi’nin reviri ile Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsisi sırasında çekilen ve intiharıyla ilgili görüntüleri izleme talebinde bulundu. 


24 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI. CEZAEVİNDE ÖLÜ BULUNDU
17 yaşındaki lise öğrencisi Münevver Karabulut'un başını 3 Mart 2009'da keserek öldürmekten 24 yıl hapis cezasına çarptırılan Cem Garipoğlu geçtiğimiz Cuma günü Silivri 5'lu Cezaevi'nde intihar etti.

"İDDİALAR AVUKATI HAREKETE GEÇİRDİ"
Ancak Cem Garipoğlu'nun intihar ettiği haberlerine inanmayan binlerce kişi sosyal medyadan Garipoğlu'nun yurtdışına çıkarıldığı, yerine başka birinin toprağa verildiğine dair iddialar ortaya attı. Bu söylentiler üzerine Karabulut Ailesi'nin avukatı Rezan Epözdemir bugün sabah saatlerinde Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek hazırladığı dilekçesini Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

"SİLİVRİ CUMHURİYET BAŞSAVCISIYLA HEM SORUŞTURMA SAVCISI TUBA HANIMLA GÖRÜŞTÜK"
2 saat Silivri Cumhuriyet Savcısı Lütfi Dursun ve soruşturma savcısıyla görüşen Epözdemir adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avukat Rezan Epözdemir, Münevver Karabulut'un cinayetine ilişkin davada emsal cezaların verildiğini, Yargıtayı'nda verilen cezaları onadığını, yargılamanın safahatı sırasında çok önemli skandallar zincirininde bulunduğunu, kollukta, adli tıpta ve yargıda bu durumların hepsini tespit ettiklerini hatırlattı. Epözdemir, "Sosyal medyada, yazılı görsel basında ve kitle iletişim araçlarında bu olayın bir intihar olmadığı bir kaçırılma hadisesi olduğuna dair ciddi beyanlar ve anlatımlar var. Bütün bunlar bir araya geldiğinde Müvekkillerimiz Nagihan ve Süreyya Karabulut'ta acaba bu olayın bir intihar olmayacağı bu hükümlünün kaçmış ya da kaçırılmış olabileceğine binaen şüphe oluşmuştur. Müvvekkilerimizin talebi üzerine bizde ona ilişkin müdahale talebimizi verdik. Hem Silivri Cumhuriyet Başsavcısıyla hem soruşturma savcısı Tuba hanımla görüştük. Kapsamlı bir değerlendirme yapma fırsatımız oldu" dedi.

"OLAY YERİ İNCELEMESİ 6 SAAT SÜRMÜŞ"
Cezaevindeki kamera kayıtlarının çalıştığını söyleyen avukat Epözdemir şunları söyledi: "Başsavcı, cezaevine adli tıp uzmanı götürmüş. Kendisi de olay yerinde öğle saatlerine kadar bulunmuş. Cem Garipoğlu'nun 3 defa çamaşır ipinı kendisine dolamak suretiyle 2 defa da sıkmak suretiyle intihar olayı vuku bulmuş. Adli ve idari sürecin devam ettiğine dair açıkça beyanlar var. Çamaşır ipi ne yazık ki cezaevi kantinlerinde satılan, hükümlülerin kıyafetlerini asmak veya kurulamak üzere kullandığı mevzuatta yer alan bir uygulamadır. Başka bir ip olsaydı bu tabi kabul edilemezdi ama çamaşır ipi ne yazık ki cezaevlerinde sıkça kullanılan bir araçmış. Kamera kayıtlarının çalışmadığına dair söylentiler dayanaktan yoksundur. Olay yeri incelemesi 6 saat sürmüş. Tırnaklar ve DNA incelemeesine kadar hepsi savcılık makamında yapılarak tamamı kayıt altına alınmış. Bu kayıt ve görüntülerde olayın intihar olduğu tartışmaya mahal vermeyecek kadar açık."

"GÖRÜNTÜ VE KAYITLARIN TARAFIMIZA VERİLMESİNİ TALEP ETTİK" Epözdemir, "Müvekkillerimizin talebi üzerine resmi başvurumuzu yaptık. Görüntü ve kayıtların tarafımıza verilmesini, bu talep kabul görmezse, en azından başsavcılık nezaretinde inceleme yapmamıza müsade edilmesini talep ettik. Başsavcılık bunu değerlendireceğini söyledi. Daha adli tahkikat dosyası savcıların önüne gelmemiş. Fakat bu talebimizin kabul görmesi pek olağan görülmüyor. Çünkü biz bu dosyanın tarafı değiliz. İntihar eden bizim müvekkilimiz değil. Çok olası görülmüyor ama ailenin talebi.Kamu vicdanın rahatlaması, gerçeğin ortaaya çıkması, adaletin tecellisi için böyle bir başvuru yaptık" diye konuştu. Epözdemir sosyal medya ve kitle iletişim araçlarında ortaya atılan senaryoların vuku bulmasını çok hayatın olağan akışına, mantık fizik kurallarına uygun bulmuyorum. Bunun mümkün olmadığını da daha önce söylemiştim. Böyle bir hadise meydana gelmiş. Keşke böyle bir cinayet olmamış olsaydı, müvekkilin kızları katledilmemiş olsaydı, sonrasında böyle intihar vuku bulmamış olsaydı" ifadelerini kullandı.

"KOLAY DEĞİL. CİDDİ BİR TRAVMA"
Avukat Epözdemir, başsavcılık ve savcılık görüşmelerinde bu olayın intihar olduğunun kayıtlara girdiğini, olay yeri incelemesinin 6 saat sürdüğünü ve kamera ile fotoğraflarla kayıt altına alındığını, adli tahkikat dosyası gelince başsavcılık değerlendirmesini yapacağını da belirtti. Gazetecinin "Ailenin psikolojisi nasıl?" sorusuna Epözdemir "Kolay değil. Ciddi bir travma. Onların tepkisi daha duygusal. O tepkiyi beyanlarını benim açıklamam çok doğru olmaz. Kendileri gerekli görürse açıklarlar" diye yanıt verdi.

"CİNAYETE İLİŞKİN BİR ALGI VE KANAAT YOK"
Gazetecinin "Cinayete ilişkin bir şüphe var mı?" sorusuna da Epözdemir, "Cinayete ilişkin bir şüphe yok. Kamera kayıtlarında hiç kimse girmemiş. Kendi talebi üzerine zaten 3 kişilik hücrede tek başına kalıyor. Giriş ve çıkışlardaki tüm kamera kayıtları da çalışıyor. Otopsiyi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yapmış fakat olay yeri incelemeyi Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı yapmış. Durumun hassasiyetin karşılık başsavcı kendisi de yapmış. Adli tahkikat Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülüyor. Otopsi raporu bekleniyor. Olayın intihar olduğuna dair ilk aşamada bir kanı var çünkü kimse girip çıkmamış. Cinayete ilişkin bir algı ve kanaat yok. Otopsi raporundan sonra olay daha sağlıklı bir zemine oturur" ifadelerini kullandı.

SİLİVRİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI: VAKANIN İNTİHAR ŞEKLİNDE GERÇEKLEŞTİĞİ KANAATİ HASIL OLMUŞTUR Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'da Cem Garipoğlu'nun ölümüne ilişkin internet sitelerinde 10 Ekim 2014 tarihinde resmi bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "10 Ekim 2014 günü sabah saatlerinde Silivri Kampüsu içerisinde bulunan 5 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan bir ölüm vakası bildirilmesi üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığımızca olaya el konulmuştur. Olay yerinde yapılan incelemede olay yerinin Silivri 5 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu F-3 alt kısmında üçlü oda olarak kullanılan yer olduğu, söz konusu yerde Mehmet Nida oğlu, Tülay Makbule'den olma Adana 1991 doğumlu, Cem Garipoğlu'nun tek başına kaldığı anlaşılmıştır. Olay yerinin teknik ve adli incelenmesi neticesinde başına poşet geçirmek suretiyle intihar eden şahsın, yukarıda kimlik bilgileri verilen Cem Garipoğlu olduğu anlaşılmıştır. Olay yerinde yapılan ilk inceleme ve gözlemlerden vakanın intihar şeklinde gerçekleştiği kanaati hasıl olmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. DHA