Ölen işçinin organları üç kişi kurtardı

Ölen işçinin organları üç kişi kurtardı
Ölen işçinin organları üç kişi kurtardı
Terastan düşen inşaat işçisinin organları üç kişinin hayatını kurtardı
LOKMAN DAĞ
İZMİR –Çanakkale merkeze bağlı Güzelyalı Beldesi’nde ziyarete gittiği arkadaşlarının çalıştığı inşaatın terasından düşerek ölen 25 yaşındaki inşaat işçisi Sadullah Yılmaz'ın organları, üç hastaya şifa oldu. Yılmaz'ın bir böbreği Ege Üniversitesi'nde nakil bekleyen Merve Şimşek'e, diğer böbreği ise Ankara'da Gülşen Gülbahçe'ye, karaciğeri ise Bursa'da Hatice Eker'e başarıyla takıldı.

Geçen pazartesi Çanakkale merkezde inşaatta çalışan arkadaşını ziyaret ettiği sırada terasta gezerken, dengesini kaybedip düşen, kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Sadullah Yılmaz'ın böbrekleri İzmir Sağlık Müdürlüğü'ne ait ambulans helikopterle Çanakkale'den İzmir'e getirildi. Bir böbreği Ege Üniversitesi'nde 2.5 yıldır böbrek hastası olan 21 yaşındaki Merve Şimşek'e, diğer böbreği ise uçakla götürüldüğü Ankara'da Beykent Üniversitesi Hastanesi'nde Gülşen Gülbahçe'ye başarılı ameliyatlarla takıldı.


ÜNİVERSİTEYE GİDEBİLECEK
Liseyi dereceyle bitiren 21 yaşındaki Merve Şimşek  üniversite sınavlarına hazırlanırken, böbreklerindeki rahatsızlıktan dolayı hastaneye gitti. Tedavi altına alınan Şimşek'in bir böbreğinin küçük, diğerinin ise çürümeye başladığı saptandı. Tedavi için İzmir'e gelen Şimşek, tedavisinin 8'inci ayında gelen haberle sevince boğuldu. Yılmaz'dan alınan böbrek yaklaşık 4 saat süren başarılı bir ameliyatın ardından Şimşek'e nakledildi.

Şimşek'in halası Medine Kılıçarslan, “Merve okulda çok başarılı bir öğrenciydi. Liseyi dereceyle bitirdi. İyileşince üniversite sınavlarına girip, kazanacak. Merve'ye en büyük destek ise Karaman'da vatani görevini yaptığı sırada tanıştığı ve 4 yıldır ilişki yaşadığı İzmirli sevgilisi Sercan Başaraner'den geldi. Şans eseri Merve de tedavi için İzmir'e geldi. Sercan Merve'yi hiç yalnız bırakmayıp, iyileşmesi için destek verdi. Merve iyileştikten sonra Sercan ile nişanlanacaklar” dedi.
Yılmaz'ın diğer böbreği Ankara'daki Beykent Üniversitesi Hastanesi'nde 13 yıldır nakil bekleyen Gülşen Gülbahçe'ye takılırken, karaciğerinin ise Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi'nde siroz hastası 57 yaşındaki Hatice eker'e başarıyla nakledildiği bildirildi.
Ege Üniversitesi Organ Nakil Koordinatörü Uzman Doktor Ata Bozoklar “Organ nakli konusunda çok iyi bir konumdayız. İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 helikopterleri aracılığıyla organ servis ediliyor. Ülkemizde böyle organizasyonların olması beni çok mutlu ediyor. Bu tür organizasyonlar çok önemli dünya çapında bile bu işlemlerin yapılması zordur. Gerek bakanlık düzeyinde gerek sağlık müdürlükleri düzeyinde gerekse merkezler konusunda iyi bir yerdeyiz” dedi. Organ nakli geleceği için sevindirici bir durum olduğunu söyleyen Dr. Bozoklar “Organlar kullanıldıkça ve bekleme listesindeki hastalar kurtuldukça organ nakilleri artacak” dedi.(dha)