'Ölen yavru yunus kırmızı listedeydi'

Çevreciler Türkiye'de engelli çocukların terapisi ve su parklarında kullanılmak üzere canlı yunus avlanmasına karşı bayrak açtı.

ANKARA - Çevreciler Türkiye'de engelli çocukların terapisi ve su parklarında kullanılmak üzere canlı yunus avlanmasına karşı bayrak açtı. Sualtı Araştırma Derneği (SAD) ve Greenpeace Akdeniz Ofisi'nin açıklamasında şöyle denildi:
"Engellileri tedavi etmek iddiasıyla denizlerimizde yakalanan şişeburun (afalina) türü yunus Türkiye'nin de taraf olduğu 'Bern Sözleşmesi'ne göre, kesin koruma altına alınan fauna türleri arasındadır. Afalinanın Akdeniz popülasyonu Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği Kırmızı Listesi'nde yer aldı." Açıklamada uygulamanın derhal durdurulması istendi.
Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanlığı'nın izniyle İskenderun açıklarında bir çift yunus yakalanmıştı. 'Bir terapi mer-kezinde kullanılmak üzere' yakalanan yunuslardan yavru olanı tutulduğu otel havuzunda ölmüş, anne yunussa helikopterle Marmaris'teki merkeze götürülmüştü. (aa, Radikal)