Ölene bile soruşturma

İstanbul Üniversitesi yönetimi 13 Aralık 2004'te çıkan çatışmaya katıldığı gerekçesiyle iki yıl önce trafik kazasında ölen bir öğrenciye soruşturma açtı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Üniversitelerin disiplin kurulları, ilginç soruşturma gerekçeleri ve cezalara imza attı. En dikkat çekici sonuç İstanbul Üniversitesi'nde ortaya çıktı.
Ülkücü öğrencilerin saldırısıyla başlayan olayların ardından yönetim, 76 öğrenciye soruşturma açtı. Soruşturma açılanlardan birinin olaylar sırasında Ankara'da bulunması, birininse iki yıl önce trafik kazasında hayatını kaybetmiş bir öğrenci olması, 'fişleme' iddiasını da beraberinde getirdi. Savunmaları istenen öğrenciler, soruşturmaların, polisin okula bildirdiği listeye dayanılarak açıldığını ileri sürdü.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde 13 Aralık 2004'te bir grup ülkücü öğrenci satır ve döner bıçaklarıyla Tarih Bölümü' ne girince olaylar çıktı. Ülkücülerden 15'i gözaltına alındıktan sonra polis operasyon düzenledi.
Üst üste gözaltı
Polis, koridorlara çok sayıda gaz bombası attıktan sonra sol görüşlü 41 öğrenciyi gözaltına aldı. Ertesi gün arkadaşlarına destek için adliye önünde açıklama yapan öğrencilerden de 148'i gözaltına alındı. Solcu öğrencilerden yedisi, ülkücülerden de biri 'müessir fiil' ve 'eğitimi engellemek' gerekçesiyle tutuklandı.
Üniversite yönetimi de, olaylardan sonra 76 öğrenci hakkında soruşturma açtı. Ancak savunma istenen öğrenciler arasında, Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken iki yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden Meltem Aydın da bulunuyor.
Olayların yaşandığı 13-18 Aralık tarihleri arasında Ankara'da olan Felsefe Bölümü 3. sınıf öğrencisi Ulaş Güldiken de hakkında soruşturma açılanlardan. Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Temsilci Konseyi Bölüm Başkanı olan İlhan Aytaç da, olaylar sırasında fakülte dekanıyla beraber olduğunu ve yaşananları birlikte izlediklerini, ancak dekanın odasından çıktıktan hemen sonra gözaltına alındığını söyledi.
Haklarında soruşturma açılan öğrenciler, okul idaresinin polis güdümünde olduğunu savundu. İÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğrencisi Burçak Malkoç ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisi Serpil Ocak, her olayın ardından polislerin idareye verdiği isimler doğrultusunda soruşturma açıldığını savundu. Öğrenciler, bu konuda şunları söyledi.
'Fişleme mantığı'
"Bu son olay da fişleme mantığının nasıl işlediğini gösteriyor. Polisler, okulda faaliyet yürüten öğrencilerden kimi belirlemişse, onlara soruşturma açılıyor. Ellerinde bir liste var ve her olay sonrasında aynı isimler idareye bildirilir. Okul da hiç araştırmadan, soruşturma açar. Kimi zaman ideolojik halay çekmek gibi komik gerekçelerle suçlanıyoruz.
Eğitimi engellediğimiz söyleniyor ama, daha sonra idare mahkemelerinden dönen bu uzaklaştırma cezalarıyla asıl bizim eğitim hakkımız engelleniyor."
Saz çalmak da suç
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü de 20 öğrenci hakkında 60 ayrı soruşturma başlattı. Rektörlük, kampüs içerisinde 3 Kasım'daki YÖK protestosunda 'saz çaldıkları, halay çektikleri, Kürtçe türkü söyledikleri, stand açtıkları' için geçtiğimiz hafta öğrencilerin savunmasını aldı.


    http://www.radikal.com.tr/7335857335850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.