Olgun daha 13 aylıktı

10 aydır yuvada
13 aylık Olgun Akdeniz, üç aylıkken Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Erzurum Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'yla tanıştı. Annesi 'Oğluma bakamıyorum' diye valiye başvurmuştu.
Tedavi edildi ama...
Bayramın ilk günü rahatsızlanan Olgun, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı. Dr. Oğuzhan Sepetçigil'in muayene ettiği Olgun'a zatürree teşhisi kondu ve "İlaçlarını kullansın, geçer" diye yuvaya gönderildi. Ancak Olgun dün sabaha karşı öldü.
Kim zatürree olur?
Olgun'un ölümü kayıtlara, 'yüksek ateşe bağlı gribal enfeksiyon' olarak geçti. Dr. Leyla Yolar, rutubetli ortamın ve iyi beslenememenin zatürreeye davetiye çıkardığını söylüyor: İyi bakımlı çocuk zatürreeden ölmez.
Çifte soruşturma
Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, adli ve idari soruşturmanın başlatıldığını söyledi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise şöyle konuştu: Çocuğa uygulanan tedavinin yeterli olup olmadığına biz karar veremeyiz. Soruşturma sonunda gerçek ortaya çıkacak.

ERZURUM - Türkiye, Şeker Bayramı'nın ikinci gününde, bir yuva çocuğunun daha acı kaderine tanık oldu. 13 aylık Olgun Akdeniz, üç aylıkken bırakıldığı SHÇEK Erzurum Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'nda hastalanarak hayata veda etti. Olgun'un, zatürree teşhisi konulduğu halde serum verilip yuvaya gönderilmesi, tartışma yarattı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Tedavinin yeterli olup olmadığına ne siz ne biz karar veremeyiz" derken, Vali Celalettin Güvenç adli ve idari soruşturma açıldığını belirtti. Uzmanlar zatürree hastalığına iyi bakım alamamanın, rutubetli ortamlarda bulunmanın, iyi beslenememenin davetiye çıkardığını söyledi.
Ardahan'ın merkeze bağlı Ağzıpek Köyü'nde oturan ve geçim sıkıntısı nedeniyle eşi Osman Akdeniz'den boşanan Saniye Akdeniz Diktaş üç aylık oğlu Olgun'a yeterince bakamayacağını belirterek Ardahan Valiliği'ne başvurdu. Olgun, Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'na yerleştirildi.
'İlacı kullansın, geçer'
0-6 yaş grubu 14'ü kız 53 çocuğun barındığı yuvada bakılan Olgun, bayramın ilk günü olan önceki gün saat 10.00 sıralarında rahatsızlandı. Yuva görevlisi Çiğdem Atuk, 112 Acil Servis'i aradı. Olgun, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı Aziziye Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Acil Servis'te muayene edildi. Genel Pediatri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın bulunduğu Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede araştırma görevlisi Dr. Oğuzhan Sepetçigil tarafından saat 12.30'da muayene edildi, tetkikleri yapıldı, serum verildi. İddiaya göre doktorlar 'Endişeye gerek yok. İğne ve ilaç yazdık, kullanılsın, geçer' diyerek Olgun'u yuvaya gönderdi. Yuva görevlileri, saat 17.00'de Olgun'u iğne için Filiz Dolunay Sağlık Ocağı'na götürdü. Yuvaya dönen Olgun, ilaç ve iğnenin etkisiyle biraz rahatladı. Ancak sabaha karşı rahatsızlığı arttı ve ateşi yükseldi. Çağrılan 112 Acil Servis ekipleri, saat 04.30'da Olgun'un son nefesine tanık olabildi. Kayıtlara, 'yüksek ateşe bağlı gribal enfeksiyon' olarak geçen ölüm nedeni, organlarından alınan parçaların İstanbul Adli Tıp'ta incelenmesiyle kesinleşecek.
Vali Celalettin Güvenç, "Savcı adli soruşturma başlattı. Biz de idari anlamda bir vali yardımcısı ve sağlık il müdürlüğü olarak soruşturma başlattık" diye konuştu.
Haberi bayram tatili için bulunduğu Erzurum'da öğrenen Sağlık Bakanı Akdağ, zatürree teşhisi konulan çocuğun hastaneye yatırılmasının gerekip gerekmediği sorusuna şu yanıtı verdi: "Tedavinin yeterli olup olmadığına ne siz ne de biz karar veremeyiz. Ölüm nedenin saptanması için otopsi sonucu bekleniyor."
Çubukçu: Üzüntülüyüm
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da yaptığı yazılı açıklamda 13 aylık bebeğin hayatını kaybetmesini büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini belirtti, "Olayla ilgili soruşturma hemen başlatılmıştır. Soruşturma, Sağlık Bakanlığı ve Erzurum Valiliği kontrolünde yürütülmektedir" dedi.
Bakırköy Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Leyla Yolar, zatürree hastalığına ilişkin şu bilgileri verdi: "Zatürree hastalığı akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Hastalığa virüsler, bakteriler, mantarlar ve klimidya adı verilen mikroplar neden olur. Küçük yaşlardaki hastalarda mikroplara direnç zayıf olduğundan çok dikkat edilmeli. Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarında ölüm oranı daha yüksektir. Çünkü, hastanın çok iyi beslenmesi, sıcak ortamlarda tutulması, rutubetli ortamlarda bulunmaması gerekir. İyi beslenen, uygun ortamlarda bulunan çocuklarda zatürree ölümle sonuçlanmaz. 0-3 aylık bebekler hastanede tedavi edilmeli."
Annenin hikâyesi
Anne Saniye Akdeniz Diktaş, oğlu Olgun'un ölümünü gazetecilerden öğrendi. Saniye Akdeniz'in mahkeme kayıtlarına geçen iddialarına göre Olgun'un doğumunun ardında bir dram yatıyor. Hamile kalan Akdeniz'e tecavüz ettiği ididasıyla kardeşi hakkında dava açıldı. Akdeniz duruşmada, kendisine kardeşinin değil eniştesi A.K.'nın tecavüz ettiğini söyledi. Saniye Akdeniz, mahkemeye "Annem, ablamın yuvası bozulmasın diye kardeşim G.A.'nın tecavüz ettiğini söylememi istedi" diye ifade verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7622317622310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.