Olimpik Haydarpaşa!

Olimpik Haydarpaşa!
Olimpik Haydarpaşa!

Stat, tarihi yapıların önünde, dolgu alanda olacak.

2020 Olimpiyat Oyunları için planlanan 'Boğaziçi Stadyumu'na meslek odaları tepkili. Üsküdar Belediyesi ise detayları Radikal'e anlattı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’un 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylığı, şehir planlamasıyla ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi. 2020 için yapılması planlanan birçok tesis Olimpiyat Komitesi üyelerine sunulan kataloglarda ilk kez ortaya çıktı. 2020 planlarında öne çıkan bölge Haydarpaşa, şimdilik en çok dikkat çeken proje ise Selimiye Kışlası’nın önüne yapılması planlanan ‘Boğaziçi Stadyumu’.
463 milyon dolarlık stadın olimpiyat oyunlarının açılışında 70 bin kişi alacak şekilde yapılması planlanıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın açıklamalarında ‘geçici’ -yani portatif- olacağını söylediği stat, komite üyeleri ve basına dağıtılan resmi kitapçıkta ise ‘kalıcı’ olarak işaretlenmiş. Bakanlık yetkilileri, olimpiyat oyunlarından sonra ek tribünlerin söküleceğini, stadın konser ve etkinlikler için 20 bin kişilik kapasiteyle ‘kalıcı’ olacağını söylüyor. Haydarpaşa bölgesinde, stadın yanı sıra ‘plaj voleybolu merkezi’, ‘okçuluk parkuru’ ve denize ‘kürek parkuru’ gibi projeler de hazırlanmış. Ancak projeler kâğıt üzerinde duruyor. Ne statik araştırması yapılmış ne de imar mevzuatlarına dikkat edilmiş. Stadın yapılması düşünülen yer ise dolgu alanı...
Meslek odaları, stat projesine dair hiçbir bilgileri olmadığını ve haberi gazetelerden öğrendiklerini söylüyor. Odaların tepkisi, şehrin anayasası niteliğindeki üst ölçekli planlara uyulmadan proje hazırlanmasına. Ayrıca geçen eylül Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylanan Haydarpaşa Port projesi planlarına göre bölge kruvaziyer limanı olarak planlanmıştı. Bu planlara da dava açan odalar, Haydarpaşa gar ve limanının şehrin en önemli endüstri mirası olduğu ve orijinal fonksiyonuyla korunması gerektiğini savunuyor.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk: Burası bizim (belediyemizin) sınırlarımıza dahil değil. Daha önce burada yat limanı ve villalar olacaktı, şimdi bunlar nereye gitti belli değil. Acaba yat limanını kaldırıp da stat mı koyacaklar bilemiyoruz, ortada bir imar planı yok. Bunu kim ortaya attıysa bir fikir olarak söylemiş. Ama bu fikir yarın bir plan olur, yürürlüğe girer. Koruma kurullarının da bir önemi kalmadı artık, bir telefon açılıyor, problem bitiyor. Statların kent merkezinde yapılmasına karşı değilim. Ancak siluete ne kadar etki yapacak görmek lazım.
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman:
Taksim Meydanı’nda da yaşadık aynısını, ne plan ne de proje vardı. Şimdi bu görsel üzerinden projelendirme yapılıp kılıfına uydurmaya çalışılacak. Burada trafik, altyapı, sirkülasyon nasıl olacak? Ayrıca burada 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu geçerli. Haydarpaşa, Selimiye Kışlası hepsi tescilli eserler ve bunların siluetine giriyor. Kentin herhangi bir yerinde olabilecek bir stadı tam da deniz kenarında yapmak göz boyamaktır. 

‘İstanbul oyun alanı değil’
 

Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Kurulu üyesi Mücella Yapıcı: Burası proje çöplüğüne döndü. Önce kruvaziyer liman yapılacak dendi, turizme, ticarete, iş merkezlerine açılması planlandı. Bu planları hazırlayan da İBB’ydi, şimdi bütün bunlar sanki yokmuş gibi stat yapılacak deniyor. Basmakalıp görsellerle proje yaratmak artık âdet haline geldi. Orası liman için doldurulmuş alandır, dolgu alanında stat nasıl yapılır? Yüz bin ölçekli çevre düzeni planları ne işe yarıyor? İstanbul kimsenin oyun alanı değil.

Raylar gidecek, AVM, rezidans, oteller gelecek

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Kadıköy Belediyesi’ni ve meslek örgütlerinin tepkisini çeken planın detaylarını Radikal’e anlattı:
2020 Olimpiyatları İstanbul’a verilse de verilmese de bizim burada Haydarpaşa Port projemiz yapılacak. Proje kapsamında Harem Otogarı kalkıyor, Haydarpaşa Limanı kalkıyor, raylar kalkıyor. Tarihi Haydarpaşa Tren Garı kültürel tesis olarak kalıyor. Haydarpaşa Port içinde ayrıca oteller, AVM’ler ve opera salonları olacak. Numune Hastanesi’nin arkasında da rezidanslar var. Yakında özelleştirme idaresine devredilecek, ya yap işlet devret ya da kat karşılığı olarak yapılacak. 2020 Olimpiyat Stadı da bu projenin içerisinde yapılmak isteniyor.
Stadın yapılması planlanan yerde büyük bir dolgu alanı var ama raylara yani içeri doğru gittikçe zemin iyileşiyor. Burada kazık çakılacak, zemin iyileştirmesi yapılacak, sıkılaştırılacak.
İmar planına aykırı bir şey yok. Buralarda sergi, konferans, gösteri salonları yapılabilir notu var planlarda. Direkt bir stat olarak yok, eğer olimpiyatlar kesinleşirse hem planlarda hem de proje olarak değişiklik yapılması gerekiyor. Siluetten dolayı da her halükârda Anıtlar Kurulu’ndan onaylanması gerekiyor öncelikle.
Üst ölçekli planla çelişki de yok: Sonuçta sanayi tesisi veya konut yapılmayacak.


  http://www.radikal.com.tr/112680611268067

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yanilipta.... - akropol

  Turkiye yanilipta Olimpiyat organize etme hatasina dusmemeli. Bu organizasyon her yapildigi ulkede korkunc maliyetler ve rusvetlerden ve bu tesis ve gayrimenkullerin o ulkenin kaymak tabakasina veya yabanci sermayenin sonucu ekonomik korkunc bir ( halka odetilen ) maliyete ve yikima neden olmaktadir. Yunanistan'da bugunku ekonomik krizin onemli bir nedenini olusturdugu soylenmektedir 2004 Olimpiyatlarinin. Harcanan milyarlarca Avro, dogalari itibariyle olu yatirimlara ( verimsiz ) olmalari ve yenen paralar dolayisiyla grcek maliyetin 2-3 kez ustune cikmalarindan dolayi halktan vergilerin fahis bicimde arttirilmasi ile ailinmistir. Guney, Kore, Meksika vs de bunun benzeri ornekleridir. Turkiye'nin zaten "Tanitma vesilesi "gibi bir duzmece gerekceye ihtiyaci yoktur. Fakirlige birkat daha fakirlik yuklenmesin. Turkiye Japonya veya ABD degil. Bu yuk agir gelir. " Bizde Olimpiyat yaptik" gibi bir milliyetci komplekse dusukmemeki.

  gerek yok - efraim1980

  Tepki vermeden once literature bakmak lazim. Dunyanin dort bir kosesinde olimpiyatlar sehirleri borca batirdi, sosyal temizleme projelerine sebebp oldu, fakiri marjinali iyice sehir disina itti, ve yolunu bulan akillilarin ceplerini parayla doldurdu. Hele boyle demokrasiyi mumla aradigimiz donemde Istanbul'da olimpiyat falan olmasin! http://ceasefiremagazine.co.uk/olympics-opportunity-cleanse-city/

  Burada ne döndüğünü bilenler de var! - ayhan fahri

  Sırf bir şehir veya ülke için onur vesilesi olsun diye bile bataklığa, hatta denizin ortasına inşaat yapılabildiğini, bırakın deneyimli inşaat veya mimar-mühendislerini, her türlü teknik öğrenim görmüş bir kişi bile bilir. Dolayısıyla geçmişteki tutumları dolayısıyla ne söyleyecekleri önceden bilinen meslek odaları üyeleri, bilgi yetenekleri olduğu varsayımıyla, ?böyle dolgu alanına stad nasıl yapılır?? gibi söz sarf edebilmeleri olanak dahilindedir. Öyleyse sorun nerede? Böyle manasızca bir yorumun yapılmaması gerektiği bilindiğine göre, onların bu hareketleri, yalnızca siyasi tutumlarının bir göstergesi oluyor. Yok şu yapılacaktı, yok bu yapılacaktı, şimdi başka bir şey yapılıyor, şeklindeki akıl almaz , mantık dışı eleştiriler de işin cabası. Aklın, bilginin, yeteneğin, deneyimin ve maddi olanağın var olması halinde yapılamayacak hiçbir şey yoktur. Bu zor bir iştir, ama böylece ucuz bir-iki laf edip eleştirmek ise ne kadar kolaydır!

  BU ÜLKENİN YA PARASI FAZLA YADA AKLI KIT - pispor

  siz selimiye kışlasının sınırını bir teğet ile kadıköy yeldeğirmeni ile çizerseniz gerisi tüm dolgu alanıdır.1960 ta sadece kadıköy rıhtım caddesi iki araçlık yoldu bu gün kadıköy yeni iskele ve ieet otobüslerinin park sahası hep denizdi.dalgalar o caddeyi dövdüğünde kadiköy üsküdar arası kapanırdı.bana göre deniz kenarı spor alanı değilde turizm amaçlı olsa daha iyi olur.niçin büyük çamlıcaya camii yerine spor kompleksi yapılmıyor.allah akıl fikir versin,kala kala tarihi haydarpaşaya mı kalındı.

  Londra'da aynısı yapıldı. - omergokcek

  Tepki vermeden önce literatüre bakmak lazım. Londra 2012 olimpiyatlarında yüzme dalında yarışmaların yapıldığı London Aquatics Center da benzer bir gecici yapıya sahipti. Detaylı bilgi için:http://en.wikipedia.org/wiki/London_Aquatics_Centre

  Çok komik yaaa. - brandywine06

  Haydarpaşa'dan limanı kaldırıyorlar ama projenin adı Haydarpaşa"Port"! Yani "Liman". Kim bu kadar kendinden habersiz olabilir diye merak ediyor insan. Sonra da işte İstanbul böyle bilinçsiz adamların elinde diye üzülüyor.

  Yapılır. - brandywine06

  Japonlar havaalanı yapıyor. Asıl önemli sorular, biz bunu güvenli bir biçimde yapabilecek miyiz? Yandaşa vereceğiz diye işi bilmeyenlere değil de gerektiği gibi yapacak bir firmaya verecek miyiz? İhale yasası yüzünden en ucuzu verene değil işin ehli alabilecek mi? O stat sonra ne olacak? Başbakan Londra'daki yapıları sökülebilir olması nedeniyle beğenmemişti. Oysa onlar ihtiyaç olmayan bu yapılar sonra sökülüp ihtiyaç olan bir yere taşınabilsin diye, betonarme, yerinden kalkmaz bir bina değil, neredeyse tamamı taşınabilir yapmışlardı. Bizdeki mimari projelere kim, kangi kriterlere göre karar verecek?