Olimpik ödül karda yılmayan sağlıkçıya...

Ambulans kara saplanınca, doğum sancısı çeken Makbule Bayhan'ın Hakkâri'deki köyüne karda üç kilometre yürüyerek ulaşan 112 Acil Servis teknikeri Zehra Demir, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi'nce 'Davranış Dalı Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

HAKKÂRİ - Ambulans kara saplanınca, doğum sancısı çeken Makbule Bayhan'ın Hakkâri'deki köyüne karda üç kilometre yürüyerek ulaşan 112 Acil Servis teknikeri Zehra Demir, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi'nce 'Davranış Dalı Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Hakkâri 112 Acil Servis'te sağlık teknikeri 20 yaşındaki Zehra Demir, geçen yıl 24 Kasım'da kent merkezine 50 kilometre mesafedeki Boybeyi Köyü'nde doğum yapmak üzere olan bir kadın bulunduğu bildirilince, ambulansla yola çıktı. Ambulans, köye üç kilometre kala, yer yer yarım metreyi bulan yolda kara saplandı. Demir de çantasını eline alıp yürüyerek köye ulaştı.
Dördüncü çocuğuna hamile olan 40 yaşındaki Makbule Bayhan'a ilk müdahaleyi evinde yapan Demir, daha sonra ambulansa alıp kontrol altında tutarak Hakkâri'ye getirdi. Hastaneye götürülen Bayhan, burada bir erkek bebek dünyaya getirdi.
Ödülü öğrenince köye yeniden gitti
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi de, 2004 yılı Toplumsal Fair Play Ödülleri değerlendirmesinde Demir'i 'Davranış Dalı Büyük Ödülü'ne layık gördü. Demir, ödülünü almak üzere 26 Mayıs'ta İstanbul'daki Olimpiyatevi'ne davet edildi.
Ödüle layık görüldüğünü bir yazıyla öğrenen Demir, yardımına koştuğu Bayhan ailesini ziyaret edip, sevincini onlarla paylaştı. Makbule-Kerem Bayhan çifti ile sohbet eden Demir, Mukaddim adı verilen bebeği kucağına alıp sevdi. Ödül aldığı için mutlu olduğunu, mutluluğunu aileyle birlikte paylaşmak istediğini söyleyen Demir, "O gün çok zor şartlar altında köye ulaştık. Hastayı da aynı şartlarda hastaneye yetiştirip, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesini sağladık. Şimdi dünya güzeli bir çocuk olmuş. Hem onun sağlıklı olmasına hem de ödüle layık görülmeme çok sevindim. Beni ödüle layık görenlere çok teşekkür ediyorum. Her zaman insanların sağlıklı olması için görevimi sürdüreceğim" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7460277460270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.