Olimpiyat balığı vurdu

Atina Olimpiyatları için balık stoklayan Yunanistan, Türkiye'den balık alımını artırdı. Bu nedenle Türkiye'de balık fiyatları yüzde 50 civarında arttı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Yunanistan'da 13 Ağustos'ta yapılacak Atina Olimpiyatları, Türkiye'de balık fiyatlarında yüzde 50'ye varan artışa neden oldu. Kendi balığını olimpiyatlar için stoklayan Yunanistan, ihtiyacını Türkiye'deki çipura ve levrek çiftliklerinden karşılıyor.
Kumkapı Su Ürünleri Hal Müdürü Hakan Farımaz, geçen yıllarla karşılaştırıldığında bugünlerde balık fiyatlarında büyük artış olduğunu söyledi. Farımaz, olimpiyatlara hazırlanan Yunanistan'ın Türkiye'den yoğun olarak balık ithal ettiğini açıkladı.
Çipura ve levreğe talep çok
Özellikle alabalık, çipura ve levrek ihracatında büyük bir artış olduğunu belirten Farımaz, şu bilgileri verdi: "Yunanistan, olimpiyatlara hazırlık için Türkiye'deki çiftliklerle anlaşarak çok miktarda çipura ve levrek alıyor. Talep nedeniyle çiftlikler de normalin üzerinde kapasiteyle çalışıyor. Mezat yoluyla satılan balıkların çoğunu Yunanistan alıyor. Türkiye'deki balıkçılar da çipura almak isteyince fiyat artıyor. 1 Mayıs'da başlayan avlanma yasağı da etkili."


Büyütmek için tıklayınız

Türkiye'de olduğu gibi Yunanistan'da da şu an av yasağı uygulanıyor. Balıkçı Erhan Gün, bu nedenle Yunanistan'ın, Türkiye'deki balık çiftliklerine yöneldiğini söyledi.
Kumkapı Balık Hali esnafı, yasak olmasına karşın kaçak avlanmanın da sürdüğünü belirtti. Esnafın, balıkseverlere bu mevsimde tavsiye ettiği balıklar ise şöyle: Kızartmalık: Kalkan, barbunya, istavrit. Izgaralık: Deniz çipura, lüfer, kofana, deniz levreği. Buğulamalık: Deniz levreği, kuzubalığı, kefal.