Olimpos felâketi yaşadı

Olimpos felâketi yaşadı
Olimpos felâketi yaşadı
Şiddetli yağmur yüzünden Olimpos Köyü'nde dere taştı, yollar kapandı, otomobiller denize sürüklendi, elektrik şebekesi tahrip oldu


ANTALYA - Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Olimpos Köyü’nün muhtarı Halil Karataş, "sabaha karşı şiddetlenen yağmurun neden olduğu sel bizim için yüzyılın felaketi oldu" dedi.
Karataş, gece 03.00-04.00 civarında 30 dakika süreyle çok şiddetli yağan yağmurun, köyün içinden geçen Akdere’nin taşmasına neden olduğunu söyledi. Karataş, "bizim için yüzyılın felaketi oldu. Otomobiller denize sürüklendi, yollar, köprüler, elektrik şebekesi tahrip oldu. Birkaç pansiyonda da hasar var, ama can kaybı yok" dedi.

 

 

HERŞEYİNİ KAYBETTİ

 

 


Antalya'nın Kumluca ilçesini vuran selin ardından Olimposlular yaralarını sarmaya çalışıyor. 30 yaşındaki Recep Çiftçi, selden büyük zarar gördüklerini belirterek, “Marketimiz, kahvemiz, berber dükkanımız, kafeteryamız, pansiyonumuz ve elektrikçi dükkanımız, nar ile limon bahçemiz vardı. Hiçbiri kalmadı. Sabaha karşı saat 04.00 sıralarında babam telefonla aradı. Buraya geldiğimde, 1.5 metre yükseklikte sel suyu akıyordu. Kimse yoktu. Gelen sular her şeyi aldı götürdü. Buraya giremedik zaten, izledik. Hepsi gözümüzün önünde oldu. Arabalar derede yüzüyordu” diye konuştu.

 

 

ÇIĞLIKLARLA UYANDIM

 

 

İstanbul'dan arkadaşlarıyla Olimpos'a tatile gelen 29 yaşındaki Dilek Şengül, “Daha önce İstanbul’da yaşadığımız deneyimden biliyorum. Burası da dere yatağı olduğu için böyle bir şey olacağını tahmin etmiştim. Saat 05.00 sıralarında insanların çığlıklarıyla uyandım. Burası taşmıştı. Herkes korku içindeydi. Herkes umutsuz durumdaydı. Dağa tırmanırız diye düşünüldü. Daha sonra beklemeye başladık. Çok sayıda araba sürüklendi. Arabaların bazıları denize kadar gitti” diye konuştu.

 

 

BAKIMI YAPIP HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ

 

 

Kadir’in Ağaç Evleri'nin sahibi turizmci Kadir Kaya, “Yağmur yağdıktan bir süre sonra kampın içine su girdi. Her taraf çamur ve balçık oldu. Dereden gelen su çam ağaçlarıyla birlikte barın olduğu kısmı büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Şu anda tespit çalışmaları yapıyoruz. Çok hasar var. Hemen temizlik ve bakım onarım çalışmalarını tamamlayıp hizmet vermeye devam etmek istiyoruz” dedi.


KARAYOLLARI’NIN ÇALIŞMASI

Karayolları Bölge Müdürlüğü Yol Bakım Başmühendisi Gençağa Karakaş ise gece 02.00 civarında başlayan yağmurun, Kumluca bölgesinde 02.30 civarında etsini artırdığını, 03.30 civarında da Kumluca-Kemer kara yolunun 8’inci kilometresinde dere yatağından taşan sel sularının taşıdığı molozlar yüzünden yolun trafiğe kapandığını kaydetti.
Karakaş, ekiplerin kapanan bölgeye hemen müdahale ettiklerini, bölgeye takviye makine ve araçlar gönderildiğini ve yolun saat 05.30 sıralarında kontrollü olarak trafiğe açıldığını belirtti. Karakaş, bölgedeki ekiplerin temizleme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
Gençağa Karakaş, Kaş-Çatallar-Kasaba kara yolunda da selin küçük çaplı tahribatlara neden olduğuna değinerek, bu bölgede de çalışmalara başlandığını söyledi. Karakaş, "Antalya, Burdur, Isparta, Afyonkarahisar çevresinde başka bir yerde sorun yok. Ancak bazı yerlerde yağış devam ediyor. Yağışın önümüzdeki saatlerde etkisini artıracağı bildiriliyor. Bu bilgi doğrultusunda önlemlerimizi aldık" diye konuştu. (dha, aa)