Olimpos'ta otomobiller denize sürüklendi

Olimpos'ta otomobiller denize sürüklendi
Olimpos'ta otomobiller denize sürüklendi

Pansiyonların önünde park halindeki araçlar dere yatağına hatta denize kadar sürüklendi. Tatilciler sabah sahile inerek araçlarını aradı. FOTOĞRAF: MEHMET ÇAKMAK / AA

ANTALYA /ANKARA - Şiddetli yağış, dere yatağı kenarına, portakal, limon ağaçlarının arasına kurulan tatil cenneti Olimpos’u cehenneme çevirdi. Dün sabaha karşı 02.00 - 03.00 arasında bir saat içinde bungalovlar ve ağaçtan inşa edilen çok sayıda dükkân sel sularıyla yıkıldı. Pansiyonların önünden 70’in üzerinde otomobil ve traktör denize sürüklendi. Turistler ve yöre sakinleri sabah sahile inerek denizde otomobillerini ve traktörünü aradı.
Antalya’nın Kumluca ilçesini etkileyen selde Beşikçi köyüyle Olimpos’ta 500 dönüm sera hasar gördü. Bölgede karayolu ulaşıma kapandı, iki ilkokul bir gün tatil edildi. 

‘Dört kayıp’ iddiası
Sahil Güvenlik’e ait bir helikopter kıyı boyunca keşif yaptı. Görgü tanıkları, bir tur şirketine ait minibüste akşam dört kişinin uyuduğunu, selden sonra minibüsün yerinde olmadığını ileri sürdü. Ancak bu kişilerin sel gelmeden bölgeden ayrılmış olabileceği de değerlendirildi.
AKUT da bölgede. Akdeniz Temsilcisi Yılmaz Sevgül, “Her şey bir-iki saat içerisinde olup bitmiş. Tahminimiz 70’in üzerinde otomobil ve traktör denize sürüklendiği” dedi. 

‘Hiçbir şeyimiz kalmadı’
2007 Şubatında bir yangın felaketi atlatan Kadir’in Ağaç Evleri, bu kez de selden etkilendi. Turizmci Kadir Kaya, “Zararımız büyük” dedi.  Recep Çiftçi, “Marketimiz, kahvemiz, berber dükkânımız, kafeteryamız, pansiyonumuz ve elektrikçi dükkânımız, nar ile limon bahçemiz vardı. Hiçbiri kalmadı. Hepsi gözümüzün önünde oldu” diye konuştu.
Olimpos’ta tatil yapan Dilek Şengül için yaşadıkları bir tür deja vu: “İstanbul’da yaşadığımız deneyimden biliyorum. İnsanların çığlıklarıyla uyandım. Dağa tırmanırız dedik. Sonra beklemeye başladık. Arabaların bazıları denize kadar gitti.”
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel dün bölgede incelemelerde bulundu. Yüksel bölgeye sekiz saat içerisinde metrekareye 130.8 kilogram yağış düştüğünü, saatte 55 kilometre hızla esen rüzgârda yıkılan ağaçların sürüklenip menfezleri tıkamasının su baskınlara neden olduğunu söyledi. 

TBMM’nin çatısı yine aktı!
Marmara, lodos ve yağışın etkisindeydi. Bursa, İstanbul ve Yalova’da da evlerin çatısı uçtu, ağaçlar devrildi. Bursa’da rögarlar tıkanınca cadde ve sokaklar göle döndü.
Hafta sonu 30 dereceyı aşan sıcakla bunalan Alanya ise 45 dakikada ‘boğuldu’. çok sayıda ev işyerini su bastı. TBMM’nin damı da yine aktı. Genel Kurul Salonu’nun yanındaki koridora damlayan su, kovalarla tahliye edildi. (dha, Radikal)