Olmayan mahkeme kararı

Nisan ayında cezaevinden tahliye edilen Selim Açan, DGM'nin 25 yıl önce verdiği iddia edilen; bir kısmı yürürlükte olmayan, bir kısmı zamanaşımına uğramış suçlamalarla gözaltına alındı.

ANKARA - Nisan ayında cezaevinden tahliye edilen Selim Açan, DGM'nin 25 yıl önce verdiği iddia edilen; bir kısmı yürürlükte olmayan, bir kısmı zamanaşımına uğramış suçlamalarla gözaltına alındı.
Açan, Tekirdağ F tipi Cezaevi'nden tahliye edildikten sonra geçen hafta Bayrampaşa Devlet Hastanesi'nde ölüm orucuna devam eden eşi Oya Açan'ın ziyaretine gitti. Açan, hastaneden ayrılırken Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerce
'arandığı' gerekçesiyle gözaltına alındı. Polisler bu arama kararının Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden geldiğini söyledi. Açan'ın serbest bırakılması için harekete geçen avukatlar, aramanın İstanbul DGM'nin 1976'daki yazısına göre TCK'nın 142, 13/4, 311, 312 ve 154. maddelerini ihlal iddiasına dayandığını belirledi.
Bayrampaşa Emniyet Müdürlüğü suçlamayla ilgili İstanbul DGM'ye bir yazı yazdı.
İstanbul DGM Savcısı Kaya Kabacaoğlu'nun 10 Mayıs'taki cevabi yazısında şöyle dedi:
'1976'da DGM yoktu'
"1976 yılında DGM'ler olmadığı için adı geçenin ismine rastlanmamıştır. Kayıt tarihi itibarıyla TCK'nın 142. maddesi yürürlükten kaldırıldığından, diğer arama maddeleri nedeniyle ise zamanaşımı süresinin dolmuş olması göz önüne alınarak adı geçenin
başsavcılığımız yönünden serbest bırakılması rica olunur."
Türk Ceza Kanunu'nun 'komünizm propagandasını' cezalandıran 142. maddesi 1991 yılında Terörle Mücadele Yasası'nın çıkmasıyla birlikte yürürlükten kaldırılmıştı. DGM'ler ilk olarak 1973 yılında kurulmuş, ancak Anayasa Mahkemesi'nin 11 Ekim 1975 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan ve bir yıl sonra yürürlüğe giren kararıyla kapatılmıştı.