'Ölmüş' anne geri gelirse

Ayşegül Alagöz, küçük yaşta zorla evlendirildi. Sonra boşandı. Çocuklarını evlatlık vermek zorunda kaldı. 24 yaşındaki genç kadın şimdi kızı ve oğluna...

KARABÜK - Ayşegül Alagöz, küçük yaşta zorla evlendirildi. Sonra boşandı. Çocuklarını evlatlık vermek zorunda kaldı. 24 yaşındaki genç kadın şimdi kızı ve oğluna tekrar kavuşabilmek için hukuk mücadelesi başlattı. Velayet davası açan genç anne, "Şu anda öz evlatlarım bana gösterilmiyor" dedi.
Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan 24 yaşındaki Ayşegül Alagöz, 13 yaşındayken resmi 'nikâhsız' evlendirildi. Alagöz, yaş sınırı dolunca, 1996 yılında bu kişiyle resmi nikâh kıydı, ancak 1998 yılında geçimsizlik nedeniyle ayrıldı. Çocukları ile geçim sıkıntısı çeken Alagöz, bu kez evli bir kişi ile imam nikâhıyla birlikte yaşamaya başladı. Maddi sorunlarını gideremeyen Alagöz, 1999 yılında kızı Buse ve oğlu Buğra'yı Kastamonu Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Yurdu'na teslim etti, ayrıca çocuklarının evlat edinilebilmeleri için de izin verdi.
İmam nikâhıyla yaşadığı kişiden de bir çocuğu olan Alagöz, geçimsizlik nedeniyle bu kişiden de 2003 yılında ayrıldı. Bu arada babası da intihar eden Ayşegül Alagöz, annesinin yanına dönerek, 1999 yılından bu yana göremediği kızı ve oğlunu aramaya başladı.
Ayşegül Alagöz, arama çalışmaları sonucu çocuklarının Kastamonu'nun Cide ilçesinde olduğunu öğrendi. Altı yıl önce ayrıldığı ve 10 yaşına gelen kızı B. ile 9 yaşındaki oğlu B.'yi evlat edinen ailenin, çocuklarına öz annelerinin öldüğünü söylediklerini öğrendi. Çocuklarını aileden geri istedi, ancak aileden olumsuz cevap aldı.
'Artık onlara bakabilirim'
Ayşegül Alagöz, evlat edinilmelerine izin vermesine rağmen, çocuklarının velayetini tekrar alabilmek için mahkemeye başvurdu. Yaşamı boyunca çileli günler çektiğini, ancak annesinin desteği ile ekonomik açıdan çocuklarına bakabilecek güçte olduğunu söyleyen Alagöz, şöyle konuştu:
"Buse ve Buğra'ya gerçek anneleri olduğumu söylediğimde benden ayrılmak istemediler. Fakat, şu anda öz evlatlarım bana gösterilmiyor. Acılarımın, iki çocuğuma kavuşarak son bulmasını istiyorum. Bunun için Karabük Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile görüşerek yasal prosedüre başladık. Safranbolu Sulh Hukuk Mahkemesi'ne de bu konuda velayet davası açtık."
SHÇEK: Öz annenin şansı çok az...
Radikal'in sorularını yanıtlayan SHÇEK'ten bir yetkili konunun hâkimin takdirine bağlı olduğunu söyledi. Zaman zaman bu tür örneklerle karşılaştıklarını ifade eden yetkili, şöyle konuştu: "Evlatlık vermede amaç çocuğun ruh ve beden sağlığını korumaktır. Olayı ayrıntılı incelemeden bir şey söylemek güç. Ancak bu gibi durumlarda evlatlık veren taraf çocuğu geri istediğinde olumlu sonuç alması çok zor. Gerçek annenin şansı yok denecek kadar az. Diğer yandan bunun tartışmalı bir konu olduğu da unutulmamalı. Kan bağı olan gerçek anne mi çocuğa iyi bakar, yoksa şimdiye kadar çocuğun bütün ihtiyaçlarını karşılayan, ona sevgisini ve maddi imkânlarını sunan mı? Burda hâkim vicdani bir karar verecek."
Çocuklarıyla görüşebilir
Hukukçular da, "Evlatlık işlemi usule uygun yasal işlemlerle yapılmışsa, iptali zor. Ancak, biyolojik anne çocuklarıyla görüşme talebinde bulunabilir, hâkim de buna karar verebilir" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7674627674620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.