Oltacılara çekidüzen

AB'ye uyum için oltacılığa da çeki düzen geliyor: Yıl sonundan itibaren 'balıkçı belgesi' olmadan ava çıkan veya fazla balık tutan, ceza ödeyecek ve olta takımından olacak. Belge sayısı şimdiden 1000'i aştı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında, Türkiye'deki balık stokunun korunması için yeni düzenlemeler getirilmesi gündemde. Yıl sonundan itibaren, balık tutmak için önce 'Amatör Olta Balıkçısı' belgesi almanız, sonra yeni yönetmeliğin kurallarına uymanız gerek. Aksi takdirde avlanma malzemelerinize el konulması ve para ceza söz konusu.
İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, 2003 yılında çıkarılan Su Ürünleri Yasası'na ilişkin denetimlerin artırılacağını ve yıl sonunda çıkacak yeni yasayla av miktarının da yer ve zaman değil 'stok'lara göre belirleneceğini söyledi.
1000 amatör belge aldı bile...
Amatör veya 'misafir' (turist) tüm balıkçıların avlanma belgesi olması gerektiğini vurgulayan Kavak, şöyle konuştu:
"AB uzmanlarıyla eşgüdüm çalışmaları devam ediyor. İstanbul'da geçimini balıkçılıktan sağlayan 11 bin profesyonelin yanı sıra, amatör balıkçılıkla uğraşan 1000 olta balıkçısı da bugüne kadar avlanma belgesi aldı. Yıl sonunda çıkması beklenen yasayla, belgesiz avlananlara ceza gelecek. Yeni yasayla en büyük değişiklik, stok yasaklarının gelmesi olacak. Oltayla günde 5 kilonun üzerinde avlanmak yasak ama özellikle Ömerli'de günde 10-15 kilogram oltayla avlanma yapılabiliyor. Bundan sonra ise deniz veya göllerdeki balık stokuna göre avlanma yapılabilecek."
Belge nasıl verilecek?
Yeni düzenlemelere göre balık tutmak isteyen (amatör veya turist) bütün avcılar, önce bölge tarım il müdürlüklerine başvuracak. Olta balıkçıları 20 YTL, misafir (turist) amatör balıkçılar ise 150 YTL karşılığında avlanma belgesi alabilecek. Bakanlık İl Müdürlüğü tarafından verilecek Amatör Balıkçı Belgesi iki yıl geçerli olacak ve yaş sınırı olmayacak.
Amatör balıkçı belgesinde, ehliyetteki gibi, ad, soyad, doğum tarihi, meslek, ev adresi, belge numarası, verildiği tarih yer alacak. Hazırlıkları süren yeni yasayla avlanma belgesi alanlara, belge türüne göre 'avcılık eğitimi' de verilebilecek. Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları ise üye belgelerini 'topluca' da alabilecek.
Günde en fazla bir kalkan...
İstanbul Tarım İl Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, AB ile eşgüdüm çalışmaları süren yeni yasa ve 2003 yılında kabul edilen Su Ürünleri Yasası'nda şu düzenlemeler öngörülüyor:

 • Amatör balıkçılık sadece olta takımı ve çapari ile yapılabilecek. Avlanma üzerinde en çok iki iğne bulunan tek veya birer iğneli iki oltayla yapılabilir ve olta ucuna ağ takılması, bayıltıcı uyuşturucu veya öldürücü elektrik cereyanı, hava tazyiki, patlıyıcı maddeler, ışık kullanarak avlanmak yasak.
 • Alabalık türlerinde doğal yemle (solucan, balık, böcek) avcılık yasak.
 • İç sularda boyu 4.5 metre üzerindeki teknelerle, 1 kilometrekareden küçük göllerdeyse motorlu ve motursuz botla amatör avcılık yasak.
 • Amatör balıkçılar bir günde iç su ürünlerinde üç tane alabalık, bir tane yayın, yedi tane kefal, beş tane sazan, deniz ürünlerindeyse bir adet kalkan, kılıç, lagos veya orfoz tutabilir. Bir günde 5 kilogramdan fazla avlanma yasak. Yasağa rağmen avlananlarda; canlı olanlar suya iade olunacak, ölü olanlar bakanlık il kontrol laboratuvarına götürülecek.
  Turist böyle avlanacak
 • Seyahat acenteleri amatör balıkçılık faaliyetlerinde bulunabilmeleri için 'Amatör Balıkçılık Turizm İzni' alacak.
 • Turistler, sınırlamalara uymak ve karşılık ilkesiyle kendi ülke temsilcilikleri aracılığıyla aldıkları amatör balıkçılık belgesiyle avlanacak. Turistlerin dalarak balık avlamaları yasak.
 • Amatör balıkçılık turizminde organizasyonlarda balıkçı başına, balığa çıkılan her av günü için günlük 20 ABD Doları ava katılma bedeli, ayrıca avladığı her balık için, sazandan akyaya kadar 5-200 dolar karşılığında ücret alınacak.
 • Kuralsız ve belgesiz avlananların araç ve avladıklarına el konulacak ve para cezası kesilecek.


  • http://www.radikal.com.tr/7431407431400

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.