Oltalar geçim aracı

Ekonomik kriz, oltayla balık avlama hobisini, geçim kapısına dönüştürdü.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Ekonomik kriz, oltayla balık avlama hobisini, geçim kapısına dönüştürdü.
İşsiz kalan çok sayıdaki İstanbullu, oltayla avladığı balığı satarak geçinmeye çalışıyor. Kimi işletmesini kapatan esnaf, kimi maaşıyla geçinmeyen emekli, ama hepsinin dudaklarından dökülen söz aynı:
"Eskiden hobi olarak olta atar, balık tutamazsak da üzülmezdik, ama artık balık tutamazsak aç kalıyoruz".
Ekonomik krizin ardından işsizliğin çığ gibi büyüdüğü İstanbul'da, insanlar yeni geçim kapıları yaratıyor. Biraz parası olan sermaye yapıp seyyar satıcılık, işportacılık gibi kayıt dışı ekonomiye yönelirken, parası olmayanlar da ekmeğini denizde aramaya başladı. Üstelik ne bir tekne ne de bir kayıkları var. Ekmek tekneleri ise, oltaları.
'Yemek parası çıkıyor'
10 senedir Galata Köprüsü'nde olta malzemesi satan Sebahattin Sever, son aylarda balık tutan kişi sayısının çok arttığını belirtiyor. Köprüde balık tutan yaklaşık 50 kişinin hemen hemen yarısının, tuttuğu balıkları satarak geçindiğini belirten Sever, "Eskiden insanlar, zevk olsun diye hobi olarak balık tutardı. Artık günlük kazanacakları birkaç milyon lira için olta atıyorlar. Herkes geçim derdinde. Ülkeyi bu hale getirenler utanmalı" diyor.
Balık tutanların pek çoğu ise leğenlerde tuttukları balıkları sergileyerek, kilosu 1 milyon liradan satıyor.
Kriz nedeniyle semt pazarlarında açtığı tezgâhını kapatmak zorunda kalan Şükrü Şen, "Evime ekmek götüremiyorum. Tüm sermayem tükendi. Burada kazandığım 3-4 milyon lirayla evi geçindirmeye çalışıyorum" diyor.
Emekli maaşı yetmiyor
Yine köprüde balık tutan emekli Mehmet Can, emekli maaşının yetmediğini belirterek, şunları söylüyor:
"Eskiden sadece kendi ihtiyacım için balık tutardım. Son zamanlarda emekli param yetmeyince balık satmaya başladım. Balık olmadığı zaman, burada aç kalan bir sürü insan var."
Sarıyer sahilinde tuttuğu istavrit ve izmaritleri satan 37 yaşındaki Yunus Kaygısız ise, çalıştığı tekstil atölyesinin kapanması nedeniyle işsiz kalmış. İş bulamayınca da çare olarak ekmeğini denizden çıkarmaya karar vermiş.
Uzun bir süredir Sarıyer sahillerinde oltayla balık tuttuğunu söyleyen Kaygısız hikâyesini şöyle antıyor:
"Son ekonomik krizde işsiz kaldıktan sonra aylarca iş aradım, hiçbir yerde iş yok. Bu sürede de balık tutarak para kazanıyorum. Günde 3 milyon lira kazanıp, en azından karnımı doyuruyorum, sigara param çıkıyor."
Bir zamanlar bakkaldı
Bir yıl önce bakkal işleten 48 yaşındaki Recep Demir de Sarıyer kıyılarında para kazanmak için denize olta atıyor. Balığın önceki yıllara göre bol olduğunu söyleyen Recep Demir, "Ancak denizden ekmeğini çıkaran kişi sayısı bu kadar artarsa, yakında kimse bir şey kazanamayacak. Balık kalmayınca ne yapacağız bilmiyorum" diyor.