Ölü dirilten yaşlılık aylığı

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Darıovası Köyü'nde 40 yıl önce aniden ortadan kaybolan ve 'ölü' kabul...

KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Darıovası Köyü'nde 40 yıl önce aniden ortadan kaybolan ve 'ölü' kabul edilerek nüfustan kaydı düşürülen 65 yaşındaki Ali Bal, yaşlılık aylığı bağlatmak uğruna köyüne dönerek herkesi şaşırttı.
Bal, yıllar önce köyünde tarla sahiplerinin ürünlerini pazarda sattı ve paralarını ödemedi. O zaman 25 yaşındaydı ve çareyi memleketi terk etmekte buldu. Bugüne kadar Antalya 'da yaşayan Bal, 40 yıl sonra yaşlılık aylığı almak için resmi işlemlere başlayınca, film gibi olay ortaya çıktı. Antalya Nüfus Müdürlüğü, yazıştığı Andırın Nüfus Müdürlüğü'nden, sorduğu kişinin mahkeme kararıyla kayıp göründüğünü ve 'öldüğü' gerekçesiyle nüfus kaydından düşürüldüğünü öğrendi.
Durumdan köy muhtarı Ali Kundakçı da haberdar oldu. Muhtar, Bal'ın evli kızları Rabia, Elife, Hüsne ve Nazik'i arayarak babalarının yaşadığını müjdeledi ve Ali Bal köyüne döndü. Olaylardan en çok etkilenen kişi ise yıllarca yolunu bekleyen eski eşi 62 yaşındaki Döne hanımdı kuşkusuz. 17 yıl kocasının dönmesini bekleyen Döne hanım, umudunu kesince ikinci evliliğini yaptı. Ancak Ali Bal'ın 40 yıl sonra ortaya çıkışı, onu şoke etti. İkinci eşinin dört yıl önce ölmüş olması işleri biraz kolaylaştırdı. Şimdi Andırın Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurup yaşadığını kanıtlayarak 6 Haziran'da nüfus kütüğüne adını yeniden yazdıran Ali Bal ile Döne, evlilik hazırlığına başladı.


    ETİKETLER:

    Antalya