Ölü kuşlar yalan mı söylüyor?

Ölü kuşlar yalan mı söylüyor?
Ölü kuşlar yalan mı söylüyor?

Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri Menet Adası?ndaki tatbikatı yalanladı, ama dallarda asılı kalan ölü kuşları dün DHA da görüntüledi. fotoğraflar: LATİF SANSÜR / dha

Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Bafa Gölü’ndeki yangın tatbikatı sırasında Menet Adası’na tonlarca su boşaltılınca kuş katliamı yaşandığı haberlerini ‘yalanlayan’ Orman Genel Müdürlüğü, o bölgede yangın tatbikatı yapılmadığını savundu. Genel Müdürlük, çevreci bir dernek tarafından çekilen bozulmuş yuva va ölü kuş görüntülerininse ‘arşiv’ olduğunu iddia etti.
Ancak Menet Adası’nda telef olan kuşlar ve bozulan yuvalar DHA kameralarınca da kaydedildi. Bafa Gölü’ne kıyısı olan üç köyde oturan köylüler de tatbikat yapan uçakların günlerce adaya su boşaltmasını izlediklerini söylüyor. Olayı gündeme getiren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Bu kuşlar neden telef oldu, bu yuvalar nasıl yıkıldı, birbirine kilometrelerce uzak üç ayrı köyde yaşayanlar rüya mı gördü?” diye sordu.
EKODOSD Başkanı Sürücü yaklaşık iki hafta önce Bafa Gölü’nde yapılan yangın tatbikatı sırasında Menet Adası’na tonlarca su boşaltıldığını, adada bu yüzden sağlam yuva kalmadığını, yuvadaki yavruların öldüğünü, itiraz üzerine tatbikatın kaydırıldığını söylemişti.   
Dün Milas Orman İşletme Müdürü Ayhan Bayrak imzasıyla yapılan açıklamadaysa tatbikatın yapılmadığı savunuldu: “Bafa Gölü’nden yangın esnasında zaman zaman su alındığı doğrudur. Ancak burada basında çıkan şekilde bir tatbikat hiçbir zaman yapılmamıştır. Hava sıcaklığının arttığı şu günlerde tatbikat yapmaya uçakların zamanı dahi yoktur. Bir gazetedeki resimde flamingo kuşlarının görüntüleri olup bu kuşlar Bafa Gölü’ne hiçbir zaman gelmeyip Tuzla Sulak Alanı’na göç ederler. Diğer gazetelerde yer alan ölü kuş resimlerinin de böyle bir olayla hiçbir alakası yoktur. Ayrıca yangında kullandığımız (CLK- 215 AMFİBİK) uçaklar Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) aldığı uçaklar değil, Türk Hava Kurumu’nun satın alıp OGM’ye kiraladığı uçaklardır.”
Bakanlık yetkililerinin yalanlaması olaya şahit olan üç köyde şaşkınlık yaratırken dün öğle saatlerinde 45 dakikalık tekne yolculuğunun ardından EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ve eski Serçin Köyü Balıkçılık Kooperatifi Başkanı Ahmet Ak ile birlikte Menet Adası’na ulaşan DHA muhabiri, yavru kuş ölülerini görüntüledi.
Sürücü,  “Kuşadası Milli Parklar Şefliği devreye girdikten sonra tatbikat bitirildi. Ama şimdi bakanlık yetkilileri burada böyle bir şey yaşanmadığını söylüyor. Bu kuşlar neden telef oldu, bu yuvalar nasıl yıkıldı o zaman. Birbirine kilometrelerce uzaktaki üç ayrı köyde yaşayanlar rüya mı gördü? Biz adaya ilk geldiğimizde onlarca yavru ölu kuşu toplayıp diğerleri etkilenmesin diye sahile bıraktık. Buna karşın hâlâ her ağaçta asılı yavrular var. Kanadı kırık kuşlar var. Bunlar nereden çıktı” diye sordu.
Ak ise yangın söndürme uçaklarının günlerce süren tatbikat’nı tüm köylüler ve balıkçıların gördüğünü vurgularken, bırakılan sudan bir tarlanın da zarar gördüğünü belirtti.  Milas’a bağlı Kapıkırı Köyü’nden Kubilay Karaburun da “Günlerce gelip tatbikat yaptılar. Yüksekten bir yere bıraktıkları suları gördük” dedi. Milas Gölyaka Köyü sakini Mehmet Akgün bazen bir bazen iki uçağın geldiğini anlattı:  “Uçaklar ilk geldiğinde angın var zanettik. Ancak gölden aldıkları suyu sazlıklara ve Menet’e boşalttılar. Bir hafta sürdü. Günde 1- 1.5 saat sürekli yaptılar. Bütün köylüler gördü.”