Ölü sayısı 37'ye yükseldi

Başbakan Yardımcısı Şahin, 'teyit edilmemiş bilgiye' göre tren kazasında hayatını kaybedenlerin sayısının 37'ye yükseldiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, kendisine en son ulaşan 'teyit edilmemiş bilgiye' göre Sakarya'daki tren kazasında hayatını kaybedenlerin sayısının 37'ye yükseldiğini söyledi.
Görev süresi sona eren Küba'nın Ankara Büyükelçisi Miguel Andres Lamazares, Şahin'e veda ziyaretinde bulundu. Şahin, makamında gerçekleşen ziyarette, gazetecilerin Sakarya'daki tren kazasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin kazadaki ölü sayısıyla ilgili çelişkili rakamlar bulunduğunu belirterek, "Size ulaşan son rakam nedir? Bir de tren seferlerinin gerekli altyapı tamamlanmadan başladığı yönünde iddialar var. Değerlendirmeniz nedir?" sorusu üzerine Şahin, kaza nedeniyle tüm ülkenin büyük üzüntü ve şok içinde bulunduğunu belirtti.
"Beklemediğimiz bir kazayla karşılaştık" diyerek sözlerini sürdüren Şahin, bakanlığının Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden de sorumlu olduğunu söyledi. Şahin, şöyle devam etti:
"Genel Müdürlüğümüz bu konuyla ilgilendi. Bana buradan gelen bilgi notunu sizlere aktarabilirim. Bana gelen resmi bilgiye göre, kazada 36 vatandaşımız hayatını kaybetti, 81 vatandaşımız da yaralı olarak çeşitli hastanelerde tedavi altında bulunuyor. Genel Müdürlüğümüz bu konularda hemen devreye giren, tüm ilgili kurumları hemen harekete geçiren ve hemen tedbir alınmasını sağlayan, bununla sorumlu olan bir genel müdürlüktür. Tabii olayın heyecanıyla söylenmiş değişik rakamlar var, ben de takip ettim. Mesela, Bilecik Valisi 70 rakamını telaffuz etmişti. Çünkü hangimiz oraya gitsek ve o manzarayı görsek zannediyorum gördüklerimize, duyduklarımıza ve hissettiklerimize göre bir değerlendirme yapabiliriz."
Şahin, kendisine en son gelen teyit edilmemiş bilgiye göre ölü sayısının 37'ye yükseldiğini söyledi. Ölenlerin yakınlarının, yaralıların maddi ve manevi tazmin edilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, bu konuda hem hükümetin hem de yetkili kurumların görevlerini kısa sürede yerine getireceğini ifade etti.

'CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI'

Bu tür kazaların önlemesi amacıyla ciddi bir değerlendirme yapılması ve tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:
"Acaba kaza bir tedbirsizlik sonucu mu meydana geldi? Acaba birilerinin kusuru var mı? Teknik rapor henüz ortaya çıkmadı. Bu raporun ortaya çıkmasından sonra değerlendirme yapılacaktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Tedbirsizlik ya da bir başka şekilde bu olaya meydan vermiş olmanın bağlandığı hukuki sonuçlar vardır. Bu hukuki sonuçlar neyse 1-2 gün içinde onlar da ortaya çıkar."
Şahin, hızlandırılmış tren projesinin hayata geçirilmesi için altyapının yetersiz olduğunun iddia edildiğini tekrarlayan bir gazeteciye, "Bakanlık nezdinde aldığım bilgilerden bu projenin hayata geçirilmesinden önce yine üniversitelerin ilgili öğretim üyelerinden bilgiler, görüşler alındığı, onların önemli bir bölümünün de bu rayların proje için uygun olduğu yönünde görüş beyan ettiği görüldü" yanıtını verdi.
Herhangi bir konuda herkesin aynı düşünmesinin mümkün olmadığını dile getiren Şahin, "Çünkü deneme seferleri yapıldı uzun süre. Bu sırada bilim adamları bu konuda mutlaka inceleme yaptılar. Bu hemen TCDD Genel Müdürü'nün 'başlatacağım' demesiyle ortaya çıkmış bir proje değil. Mutlaka bunun değerlendirmesi daha önce yapıldı. Ama böyle bir kazayla maalesef karşı karşıya kaldık" diye konuştu.

'DELİLLERİN KARARTILDIĞINI SANMIYORUM'

"Sabotaj olduğu yolunda değerlendirmeler yapıldı. Bu konuda bir bilgi geldi mi" sorusu üzerine Şahin, kendisine bu konuyla ilgili bilgi ulaşmadığını söyledi. Şahin, ilk belirlemelerin sabotaj ihtimalinin çok zayıf olduğunu gösterdiğini ifade etti.
Kazanın hemen ardından rayların söküldüğünü ve iş makinelerinin çalışmaya başladığını belirterek, "Delilerin bu yolla karartılmaya çalışıldığı yönünde iddialar var. Bu konudaki görüşünüzü alabilir miyiz" sorusunu yönelten gazeteciye Şahin, bu konuda tam bir bilgisi olmadığını ifade etti. Şahin, "Sanmıyorum. Oraya kaç tane ekip gitti, kaç tane cankurtaran gitti, bunların hepsinin bilgisi bende mevcut. Bunlar sadece orada yaralıların hastaneye kaldırılması, ölenlerin nakliyle ilgili yapılan çalışmalarda yer aldılar. Orada delilleri karartmak için bir çalışma yapılacağı kanaatinde değilim. Çünkü oraya gelenler sağlık, itfaiye, köy hizmetleriydi" diye konuştu.
"Hızlandırılmış tren projesinin askıya alınması söz konusu mu" sorusuna Şahin, "Onu ilgili bakanlık incelemelerden sonra kararlaştıracak. Sanıyorum Pazartesi günü Bakanlar Kurulu Toplantısı var. Kurulun gündemine de gelir orada da değerlendiririz" karşılığını verdi.