Ölü sayısı dokuz, ilk aşı sayısı 500 bin

Ölü sayısı dokuz, ilk aşı sayısı 500 bin
Ölü sayısı dokuz, ilk aşı sayısı 500 bin

Önce 350 bin sağlık çalışanı ve hacı adayları aşılanacak.

Aralık ayında zirve yapması beklenen domuz gribine karşı Türkiye'de de aşılama başladı. Domuz gribi virüsünden ölenlerin sayısıysa dün dokuza çıktı

ANKARA/İSTANBUL -  Türkiye’de de A(H1N1) ‘domuz gribi’ aşısı başladı. 500 bin dozluk Novartis üretimi ilk parti aşılar, dün İl Sağlık Müdürlükleri vasıtasıyla sağlık kuruluşlarına sevk edildi. Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hazırlanan H1N1 Aşı Odası’nda domuz gribi aşısını yaptırdı. Aksoy’dan sonra, hemşire, doktor, 112 çalışanları olmak üzere çok sayıda sağlık hizmeti vere kişiye aşı yapıldı. Sağlık Bakanlığı’ndan bildirildiğine göre, uygulama kapsamında yaklaşık 350 bin sağlık personeline aşı yapılacak, henüz yola çıkmamış hacı adaylarına aşı yapılmaya başlandı.  

Sağlık Bakanı aşılanmadı!
İlk gün aşılananlar içinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ yoktu. Akdağ’ın, dün Bakanlar Kurulu toplantısı olduğu için bugün aşı yaptıracağı öğrenildi.
Domuz gribinden hayatını kaybedenlerden ikisinin  sağlık çalışanı olduğunu hatırlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık çalışanlarının ilk aşılanacak grup olmasının öneminin şimdi daha çok anlaşıldığını belirtti. 

Çocuklar niye korunmasız?
Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ise aşılamada çocukların neden öncelikli olmadığını sordu:
“Aşının öğrencilere ay sonunda ulaşacağı da dikkate alındığında, öğrenciler önümüzdeki iki aylık süreçte çetin kış koşullarının başladığı günlerde virüs karşısında savunmasız olacaklardır. Eğitim-Sen olarak soruyoruz. Sağlık Bakanı bu aşının gerekli olduğunda ısrarcı olduğuna göre, ilk etap aşılar içinde, Bakanlığın en büyük risk grubu arasında saydığı çocuklar ve gençler neden yer almamaktadır? Öğrenciler aşının yapılması ve etkisini göstermesi için gerekli sürede nasıl koruncaklardır?” (Radikal)