Ölüm, adaletten hızlı: Silikozis, İbrahim'i de aldı

Kot kumlama işçiliği yaparken 'silikosiz'e yakalanan İbrahim Güloğlu, öldü. Güloğlu, bu hastalığa kurban giden 43. işçi


İSMAİL SAYMAZ
Kot kumlama işçiliği Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklansa da ‘silikozis’ hastalığı can almaya devam ediyor. Beş yıl kot kumlamacılığı yapan 30 yaşındaki İbrahim Güloğlu, üç yıl önce hastalanıp döndüğü memleketi Diyarbakır’da, silikozisin 43. kurbanı oldu. Güloğlu, aynı zamanda bu yılki dördüncü kurban...
Ağabeyi İsmail Güloğlu’nun verdiği bilgiye göre kardeşi İbrahim, 2001-2006 yılları arasında dünyaca ünlü firmalara üretim yapan Balin Tekstil’in İstanbul ve Kırklareli’deki fabrikalarında kot kumlamacısı olarak çalıştı. Merdivenaltı atölyelerde çalışan diğer silikozis hastalarına göre ‘şanslı’ sayılırdı. Fabrikada çalışıyor, sigortası eksiksiz yatıyordu. Fakat bu, silikozise yakalanmayacağı anlamına gelmiyordu. Ki, öyle de oldu.

Daha 30’undaydı
Üç yıl önce mide rahatsızlığı geçirip memleketi Diyarbakır’a döndü. Bir süre bir otoparkta çalıştı. Geçen yıl hastalanınca Dicle Üniversitesi’ne kaldırıldı. Teşhis, sikilozisti. Ailesi, Dicle Üniversitesi’nden İstanbul’daki Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne varıncaya kadar, kapı kapı dolaştı. İbrahim artık, oksijen cihazıyla yaşar olmuştu. Günden güne eriyordu.
Yaklaşık 10 gün önce Dicle Üniversitesi’ne kaldırıldı. Hastalığı menenjite dönmüştü. Geçen pazar günü, 30 yaşında öldü.
Ağabeyi İsmail Güloğlu, kardeşlerinin bekâr olmasının, acılarını hafiflettiğini söylüyor. Güloğlu, derhal hukuki süreci başlatacaklarını belirtiyor.

Bu yılki dördüncü ölüm
Kot Kumlama İşleri Komitesi üyesi Abdulhalim Demir’in verdiği bilgiye göre Güloğlu, 2004 yılından bu yana silikozisten ölen 43. işçi oldu. Bu yıl Güloğlu dışında 34 yaşındaki üç çocuk babası Erhan Kaya, 32 yaşındaki iki çocuk babası Mustafa Bircan ve 24 yaşındaki Ruhat Yıldırak ölmüştü.

Adalet adım adım...
Ölümcül silikozis hastalığına neden olan kot kumlamacılığıyla ilgili ilk net adımı Sağlık Bakanlığı atmış, bu sektörü yasaklamıştı. Ardından yargı süreci de işlemeye başlamış, iki silikozis hastasının şikayeti üzerine iki işveren hakkında, ‘dikkatsizlik ve tedbirsizlikle yaralamaya sebebiyet’ten dava açılmıştı. Savcılık ayrıca, sekiz silikozis hastasının şikayeti üzerine de kaçak atölyeleri denetlemekle yükümlü belediye personeline ‘görevi kötüye kullanmak’tan dava açmıştı.