'Ölüm garajında' bir ihmal var ama kimin?

'Ölüm garajında' bir ihmal var ama kimin?
'Ölüm garajında' bir ihmal var ama kimin?
Topbaş'ın açıklamaları soru işaretleri yarattı

 

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ’ın basın toplantısında yaptığı açıklamalar yeni soru işaretleri doğurdu.

Topbaş’ın açıklamaları ve ortaya çıkan sorular şöyle:


TOPBAŞ: Tır parklarının dört tanesinin ruhsatı var. Bunlar CHP’li belediye döneminde Küçükçekmece Belediyesi’nce verildi, bir tanesi de DSP döneminde. Büyükşehir Belediyesi Osmanlı Parkı’nı 'Burada tır parkı olmaz' diyerek 19 Şubat 2009 tarihinde mühürledi.

ORTAYA ÇIKAN SORU: Ölüm garajı kaçaksa, bu parkın çalışmasına nasıl izin verildi? Kaçak değilse, Büyükşehir Belediyesi mühürleme ihtiyacını neden duydu?

Küçükçekmece Belediye Aziz Yeniay, ölüm garajı için şöyle konuşuyor: “Buranın işletilebilmesi için Sanayi Bakanlığı’nın da izni gerekiyor. İzin verildi mi bilmiyorum. Parkın bulunduğu yerin durumunu incelettim. Daha önce Bağcılar ’a bağlı olan bu yer sonradan Büyükşehir’in sorumluluğu altına alınmış. Üç ay kadar önce de İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler bu park için mühürleme operasyonu yapmış. Sonuç alınmamış ki, park çalışmaya devam etmiş.”


TOPBAŞ: 2005 yılında Silivri merkezindeki Boğluca Deresi’nin şehir içinden geçen kısmının problem olabileceğini ifa ettik ve derenin ıslahı ve genişletilmesi için çalışma başlattık. Mimar Sinan bunun üzerine 4 gözlü köprü yapmış, 2 gözünü çıkarmışlar. Sinan’dan daha akıllı bunlar. Geçemeyen su sel olayını oluşturdu. Çalışma yapmamız gerektiğine karar verdik. 1/5000, 1/1000’lik planlara işledik. CHP yargıya gitti, iptal ettirdi. Bilirkişi, İSKİ’nin öngördüğü 25 metrelik koruma bandı yerine 7 metre yeteceğini açıkladı. Şimdi bu bilirkişi oradaki sel baskınının cevabını versin. İSKİ, planları iptal ettirenlere dava açacak.

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in bu konudaki görüşleri şöyle: “CHP’nin dere ıslahlarıyla ilgili açtığı herhangi bir dava yok. CHP, sözde Silivri’de dava açmış, bu yüzden dönüşümü yapamamışlar. Bizim dere ıslahlarıyla ilgili açtığımız bir dava varsa onun gereğini getirin bana. Eğer böyle bir dava varsa istifa ederim ama eğer yoksa da siz gereğini yapın."


ORTAYA ÇIKAN SORU: İki siyasiden biri doğruyu söylemiyor. Boğluca Deresi için kim dava açtı?


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş

    ,

    Bağcılar