Ölüm göz göre göre geldi

Kocaeli'nde yaşayan 17 yaşındaki Burcu Özer bundan bir yıl önce Seyfi Kaşkaş tarafından kaçırıldı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Kocaeli'nde yaşayan 17 yaşındaki Burcu Özer bundan bir yıl önce Seyfi Kaşkaş tarafından kaçırıldı. Güvenlik güçlerinin operasyonuyla kurtarılan Özer, bundan sonra kâbus dolu günler geçirmeye başladı. Kaçırma olayından sonra Kaşkaş tarafından tehdit edilen Özer savcılığa ve polise başvurdu. Korkulan ise üç gün önce oldu. Kaşkaş'ın silahından çıkan kurşunlara hedef olan Burcu Özer yaşamını yitirdi.
Burcu Özer tehditler yüzünden polise başvuran ve katledilen tek kadın değil. Hemşire Özlem Çokçalışkan da bu ay başında benzer biçimde öldürülmüştü. Uzmanlar yine uyarıyor: "Suç duyuruları hemen soruşturmaya dönüşmeli ve hızlı davranılmalı. Suç işlemeye eğilimli, uyuşturucu ya da hap kullanan kişilerle ilgili şikâyetlerde, polis ve savcıya müdahale yetkisi verilmeli. Tehdit alan kişi ve aileye koruma desteği sağlanmalı."
Haber olunca kurtarıldı
Haber ajansları pazartesi günü geçtikleri haberlerde bir cinayeti haber veriyordu; 17 yaşındaki Burcu Özer, evinin önünde öldürülmüştü. Cinayetle biten olaylar zinciri bir yıl öncesine dayanıyordu. Burcu Özer, geçen yıl kasım ayında kaçırılmıştı. Aradan bir ay geçmesine karşın genç kızdan haber alınamayınca, ağabeyi İsmail Özer, yerel Özgür Kocaeli Gazetesi'ne giderek, kız kardeşinin kendisini telefonla aradığını ve bir evde zorla tutulduğunu söylediğini anlatmıştı. Haberin gazetede yer almasından sonra Burcu Özer, yapılan operasyonla kurtarıldı. Bu olaydan sonra Özer ailesi için zorlu günler başladı. Ağabeyi İsmail Özer, bu süreçte yaşadıklarını şöyle anlattı:
'Polis hiç ilgilenmedi'
"Tehditler olunca polise ve savcıya başvurmuştuk. Hiç ilgilenmediler. Yerel gazetede haber çıkmasaydı, kız kardeşim bulunamayacaktı. Çünkü eve kilitlemişlerdi. Bu olaydan sonra tehditler başladı. Karakolda, savcılıkta on tane dilekçem var. Bizimle ilgilenmediler. Bütün makamlara bunu bildireceğim.
Kardeşimin imam nikâhlı olduğu doğru değil. Kaçırılma olayından sonra adam hakkında 'küçük yaşta kızı alıkoymak'tan dava açılmıştı. Bu ayın 27'sinde duruşma yapılacaktı. Kız kardeşimle resmi nikâh yaparak, cezadan kurtulacaktı. Biz izin vermedik. Hem kardeşimin yaşı küçüktü, hem de adamın kötü alışkanlıkları yüzünden istemiyordu. Kardeşim iki buçuk aydır evden çıkmıyordu."
16 Ekim akşamı Burcu Özer, ailesinin iftarda olduğu sırada evine gelen Seyfi Kaşkaş tarafından öldürüldü. Cinayeti işleyen Kaşkaş cinayetten sonra yakalandı ve tutuklandı.
Daha önce de olmuştu
Burcu Özer'in ölümüyle sonuçlanan olayın benzeri, bu ayın başında İstanbul'da yaşanmıştı. Eski sevgilisi tarafından sürekli tehdit edilen hemşire Özlem Çokçalışkan, bir kafede otururken beş kurşunla öldürülmüştü. Çokçalışkan ailesi, tehditler nedeniyle defalarca savcılığa başvurduklarını, ancak tedbir alınmadığını söylemişti.
'Kadına şiddete önlem yok'
Kadın örgütleri, adli mercilerin erkekler tarafından uygulanan şiddete karşı yeterince koruyucu önlem alamadığından şikâyet ediyor. Bu tür şiddet olaylarına karşı Emniyet, kadın örgütleri ve savcıların bir araya gelerek eşgüdümlü müdahale etmesi gerektiğini savunuyor.
Kadının İnsan Hakları Vakfı Direktörü Liz Amadon: Bizim sürekli söylediğimiz sizin de sürekli yazdığınız eksiklikler var. Uygulamadaki boşluklar kadını koruyamadıkça, çok ciddi, aşılamayacak bir sorunla karşılaşıyoruz. Güvenlik güçleri, devlet görevini yerine getirmediği sürece de bir şey değişmeyecek. Eşgüdümlü müdahale şart. Yani Emniyet, kadın örgütleri, savcıları bir araya getirecek bir müdahale politikası geliştirilmeli. Soruşturmalar daha hızlı olmalı, kadın ve aileye koruma sağlanmalı, kadın örgütleri kadını takip etmeli.
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı: Savcılığa suç duyurularının daha ciddiye alınması lazım. Bu olaylara bakınca, bu ne kadar oluyor tartışılır. Önyargı olmadan kadının mağdur olduğu durumlarda hemen müdahale edilmesi gerek.


    http://www.radikal.com.tr/7607877607870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.