Ölüm kuyuları açılacak

DİYARBAKIR - Ergenekon soruşturması kapsamında Tuncay Güney ve yurtdışında bulunan PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın açıklamalarıyla gündeme gelen Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeki BOTAŞ kuyularının açılması için 70 kayıp yakınının dilekçe vermesinin ardından, Savcılık bölgede üç kuyu ile iki ayrı mezarlıkta kazı yapılmasına izin verdi.
Ergenekon soruşturması kapsamında açıklamalarda bulunanTuncay Güney ile PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan 1990’lı yıllarda öldürülen pek çok kişinin asitle yakıldıktan sonra Silopi’de bulunan BOTAŞ Tesisleri’ne ve Cizre- Silopi güzergâhındaki bazı noktalara açılan kuyulara gömüldüğüni iddia etmişti.?Bunun üzerine 70 kayıp yakını ve Şırnak Barosu avukatları kuyuların açılması için Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Savcılık 10 gün önce kuyularda inceleme yaptı. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’nın incelemenin ardından hazırladığı raporu gönderdiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kuyuların açılmasını izin verdi. Şırnak Barosu Başkanı Nuşirvan Elçi, savcılığın izin verdiği üç kuyu ile iki ayrı mezarlıkta kazı çalışması yapacaklarını söyledi. 

İş makinesi talebi
Savcılığın izninin ardından Silopi Kaymakamlığı’ndan kuyuların kazılması için iş makinesi talebinde bulunduklarını söyleyen Nuşirvan Elçi şöyle dedi:
“Ancak hava muhalefeti nedeniyle kuyuların kazılması şimdilik ertelendi. BOTAŞ tesisinde şüphelendiğimiz ve dolgu yapılan bir yer ile Sinan Tesisleri arkasındaki iki kuyu ve Silopi’nin Başköy ile Doruklu köylerindeki mezarlık alanda kazı yapılmasını istedik. Bu
talebimiz Cumhuriyet Savcılığı tarafından olumlu karşılandı. Ancak, olumsuz hava koşulları nedeniyle kazıya gidemedik. Hava muhalefeti olmadığı bir gün BOTAŞ?kuyularında kazı çalışması yapılacaktır” dedi. (dha) 

İP:?25 subayın ifadesi alındı
İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatı Hasan Basri Özbey, Perinçek’in TSK’nın yaptığı Karargâh evleri soruşturması kapsamında dün verdiği ifadeye ilişkin bir açıklama yaptı.  Açıklamada askeri savcının yürüttüğü Karargahevleri soruşturmasında bu güne kadar 25 muvazzaf subayın ifadesinin alındığı savunuldu. Açıklamada şöyle denildi:?
“Hava Kuvvetleri askeri savcılarının yürüttüğü soruşturmada 11 İşçi Partili ve 25 muazzaf subayın ifadesi alındı. Perinçek, Türk subaylarla görüşmenin suç olmadığını ancak şemada adları bulunan asker kişilerle görüşmediğini ve tanımadığını ifadesinde söylemiştir. Perinçek, şemanının MİT içinde çöreklenmiş CIA ve MOSSAD ekibi tarafından tertip amacıyla imal edildiğini ve amaçlarının Türk ordusunu yıpratmak olduğunu anlatmıştır.”