Ölüm kuyularında kafatası parçası da bulundu

Ölüm kuyularında kafatası parçası da bulundu
Ölüm kuyularında kafatası parçası da bulundu

BOTAŞkuyularının ardından bir kum ocağının yanındaki kuyularda iki gündür süren kazılarda kemik parçalarının yanı sıra bir tutam saç, bere, eldiven, çorap gibi giysiler bulundu. Kayıp yakınları dün de kazı çalışmalarını izledi. fotoğraf: FERiT ASLAN / DHA

ŞIRNAK - Silopi İlçesi’nde 1990’lı yıllarda kaybolan ve faili meçhul cinayetlere kurban gittikleri düşünülen kişilerin cesetlerinin BOTAŞ kuyularına atıldığı iddiaları üzerine başlatılan kazı çalışmalarında, dün beş kemik, bir çorap ve kafatası parçası bulundu.
BOTAŞ tesislerinde başlatılan kazı çalışmaları Cizre- Silopi arasındaki eskiden lokanta olan kum ocağındaki iki ayrı kuyuda sürdürülüyor. Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk gözetiminde Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ve avukatlarında katıldığı kazı çalışmalarında dün gün içinde beş kemik parçası ve bir çorap bulundu. Kazılar geç saatlere kadar sürerken, insana ait bir kafatasının parçası da bulundu. Baro Başkanı Elçi, bulunan kemiklerin delil torbalarına konulduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Kemikler İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilip incelenecek. Kum ocağındaki birinci kuyuda çalışmalar insan gücüyle yürütülüyor ve 13 metre derinliğe kadar inildi. Diğer kuyuda iş makineleri önce kuyunun çevresindeki toprağı temizliyor.”
Silopi’de BOTAŞ tesisleri ve kum ocağında pazartesi günü başlatılan ve devam eden kazı çalışmalarında toplam 17 kemik parçası, bir eldiven, bir bere, bir tutam saç, bir çorap ve bir parça yanık elbise bulundu. (dha)