'Ölüm kuyuları'nın açılmasında rötar

'Ölüm kuyuları'nın açılmasında rötar
'Ölüm kuyuları'nın açılmasında rötar
Silopi'de savcılığın açılmasına karar verdiği BOTAŞ kuyularında yapılması planlanan kazı 'provokasyon' gerekçesiyle ertelendi

 

Özgür CEBE- Muharrem KONTAZ

 

SİLOPİ - Ergenekon soruşturması kapsamında Tuncay Güney ve yurtdışında bulunan PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın faili mechul cinayetlere kurban gidenlerin atıldığını ileri sürdükleri ve açılmasına karar verilen Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeki BOTAŞ kuyularının açılması, ‘provokasyon’ gerekçesiyle ertelendi.

Ergenekon soruşturması kapsamında açıklamalarda bulunan Tuncay Güney ile PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan, 1990’lı yıllarda öldürülen pek çok kişinin asitle yakıldıktan sonra Silopi’de bulunan BOTAŞ Tesisleri’ne ve Cizre- Silopi güzergahındaki bazı noktalara açılan kuyulara gömüldüğünü iddia etmişti. Bunun üzerine 70 kayıp yakını ve Şırnak Barosu avukatları kuyuların açılması için Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Savcılık iki hafta gün önce kuyularda inceleme yaptı. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’nın incelemenin ardından hazırladığı raporu gönderdiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kuyuların açılmasını izin verdi.

Silopi’de bugün kuyuların açılması için sabah erken saatlerde yaklaşık 30 kişilik kayıp yakını ellerinde döviz ve pankartlarla BOTOŞ tesislerinin önüne geldi. Kayıp yakınları burada ellerinde kaybolan yakınlarının fotoğraflarının yanısıra üzerinde ‘Ölülerimizin kemikleriyle yüzleşeceksiniz’, ‘Biz öldürüldükçe siz intihar edeceksiniz’ ve ‘Hakikatleri araştırma komisyonu kuralım, karanlık sayfaları açalım’ yazılı bez afişler açtılar. Yakınları yıllar önce kendilerinden haber alamadıkları kayıpların akibetlerini bir an önce öğrenmek istediklerini belirterek kuyuların açılmasını istedi.

 

 

DTP ETKİNLİĞİ NEDENİYLE ERTELENDİ

 

 

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı, ilçede DTP Kadın Kolları Başkanlığı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik yapacağını, bu nedenle olası bir provokasyona karşı kazı çalışmalarının ertelendiğini açıkladı. Kazı çalışmasının ertelendiği haberi üzerine kayıp yakınları BOTAŞ tesisleri önünden ayrılırken, jandarmanın BOTAŞ Karakolu önünde ve çevresindeki gözetleme kulelerinde geniş güvenlik önlemleri aldıkları gözlendi. Jandarma ekipleri, gazetecilerin de görüntü almalarına zaman zaman engel olup karakola uzak mesafeden çekim yapmalarını istediler.

DTP Kadın Kolları Başkanlığı’nın Silopi’de yapacağı etkinlik için ilçeye gelen DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır da partisinin ilçe yöneticileriyle birlikte BOTAŞ Karakolu önüne gelerek kayıp yakınlarına destek verdi. JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan ile bazı tanıkların itiraflarında yeralan BOTAŞ kuyularıyla ilgili tartışmalara değinen Bayındır, “Buradan ceset çıkma ihtimali yüksek. 15 bin faili meçhul cinayet var. Buranın kazılması ise sembolik bir adımdır. Kirli savaş yöntemlerinin pervasızca uygulandığı bir mekezdir BOTAŞ. Ancak bütün bu olaylar Kürt sorunundan kaynaklı gerçekleşti. Yasakçı zihniyet oldukça bu tür çeteler var olacak. Önemli olan Kürt sorunun biran önce çözüme kavuşturulmasıdır. Ancak buraya gelirken yaklaşan baharla birlikte yol boyunca askeri sevkiyatların yapıldığını gördük” dedi.

 

 

DTP'Lİ VEKİL: GÜNDEMİ ETKİLEMEYE ÇALIŞIYORLAR

 

 

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün Meclis’te Kürtçe konuşmasını AKP’nin bir provokasyon olarak değerlendirdiğini belirten Sevahir Bayındır sözlerini şöyle sürdürdü. “AKP aslında Kürtçe’nin yasak olduğunu ifade etmek istiyor. TRT Şeş için ‘Bi Xer Be’ (hayırlı olsun) diyeceklerine, aslında ’Bê Xêr Be’ yani Kürtçe de beddua anlamına gelen yani ‘hayırsız olsun’ demek istiyorlar. Dil ve kültür yasal ve Anayasal güvenceye kavuşturulmalıdır. Cezaevlerindeki insanların toplumsal yaşama katılımı sağlanmalıdır. JİTEM’in suçları ortada. AKP seçim için ne yaparsak mübahtır mantığıyla hareket ediyor. Tunceli’de yapılanları görüyoruz. Bu tür yaklaşımlar seçim yatırımıdır. 15 bin faili meçhul cinayet aydınlanmadan bu sorunlar çözülmez. Seçim arifesinde kendilerine gündem yaratıyorlar. Bugün de provokasyon olabilir diye kazıyı ertelediler. Oysa en büyük provokasyonu zaten bu insanları öldürüp kuyulara atmakla yaptılar. Şimdi de provokasyon söylemleriyle gündemi manipüle etmeye çalışıyorlar” dedi.

 

 

BARO: HUKUKA İNANCI SARSTI

 

 

Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi de, olayın kamuoyunda büyük ilgi görmesi üzerine, dün akşam itibariyle olaya taraf olan kişilerin bundan rahatsız olması nedeniyle kazı çalışmasının iptal edildiğini ileri sürdü. Elçi, “Karanlık bir dönemden çıkışın umudu olan bir çalışmanın bu şekilde gölgelenmesi ve sudan bahanelerle ertelenmiş olması hukuka olan inancın bir kez daha sarsılmasına neden olması bir yana, döneme ilişkin kaygılarımızın haklılığını da açıkça ortaya koymaktadır. Ülkemizin Başbakan’ı Ergenekon süreciyle ilgili iç ve dış tehditlere maruz kaldığını açıkça ortaya koymuştur. Bizler hem hukukçu, hem de bölge insanının yaşadığı acılara paylaşan birer yurttaş olarak ülkenin aydınlanmasına katkıda bulunacak tüm süreçlerde sonuna kadar dik duruş sergileyerek ödenmesi gereken tüm bedelleri ödeyeceğiz” dedi. (dha)