@ismailsaymaz

Ölüm listesi de varmış

Aynı otomobilden
Şemdinli'de, Umut Kitabevi'nin bombalanmasının ardından halkın tahrip ettiği jandarmaya ait otomobilde çıktığı belirtilen belge ve krokilere bir yenisi eklendi. Buna göre, içerisinde 105 kişinin isminin yazılı olduğu bir 'sakıncalı'lar listesi de yer alıyor.
Hepsi savcılıkta
Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) 18 delege aday adayının fotoğrafları ile 'devlet yanlısı kişilerin listesi'nin bulunduğu bir ajanda da aynı araçta bulunan evrak arasında. İlk CHP'li Esat Canan'ın varlığını açıkladığı tüm belgeler savcılığa teslim edilmiş.
'Biz gördük'
DEHAP'lı Seferi Yılmaz, Emin Sarı ve Sezer Öktem, 'ölüm listesi'ni gördüklerini dile getirerek, "Bizim de adımız var" dedi. Listelerden birinde 80 kişi 'sakıncalı', birinde ise 25 kişi 'milis' başlığı altında sıralanmış. Canan: "Bazı isimlerin de üstü çizilmişti."
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

ŞEMDİNLİ - Şemdinli'de, Umut Kitabevi'nin bombalanmasının ardından vatandaşlar tarafından tahrip edilen ve jandarmaya ait olduğu kesinleşen 30 AK 933 plakalı beyaz renkli Renault 19 marka otomobilin bagajında bulunan belgeler arasında -içinde 105 kişinin isminin yazılı olduğu, 'Sakıncalı' diye adlandırılan bir liste ile DTP'nin 18 delege aday adayının fotoğraflarının bulunduğu bir başka belge çıktı. İddiaya göre araçta bulunan bir ajandanın içinde de devlet yanlısı kişilerin listesi var.
'Ölüm listesi'nin varlığını, saldırganların halk tarafından tahrip edilen Renault 19 marka otomobilinde savcı ile birlikte incelemeler yapan CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan duyurdu. Savcının elinde olduğu belirtilen ölüm listesini gören DEHAP'lı Seferi Yılmaz, Emin Sarı ve Sezer Öktem de "Bu listede bizim de adımız var" dediler.
Dört klasör belge
İlçede vatandaşların, tahrip edilen aracın bagajından çıkardığı, 300 sayfalık dört klasörün içinde krokiler, haritalar, kimlik kartları ve izin kâğıtlarını yanı sıra 105 kişinin adının yazılı olduğu üç liste bulundu. Üzerinde herhangi bir başlığın bulunmadığı ilk listede 80 kişinin, 'Milis' başlıklı listede ise 25 kişinin adı geçiyor. İddialara göre aracın içinde yapılan aramada ele geçen bir ajandanın içinde de 'devlete yardımcı olarak ajanlık yapan" kişilerin isim listesi var. Milletvekili Esat Canan, aracın bagajında yapılan inceleme sırasında bu listeleri gördüğünü belirterek, şöyle dedi: "Üzerinde, 'sakıncalı' ya da benzeri bir ifade vardı. Bazı isimlerin üzeri çizilmiş, bazılarının karşısına adres ve telefon numaraları not edilmişti. Bu belgeler savcıya teslim edildi" DTP'li Doğan Erbaş da Esat Canan'ın verdiği bilgileri doğruladı ve "Bu listeleri ben de gördüm" dedi.
Listenin birinci sırasında Yılmaz
Söz konusu listede adı ilk sırada olduğu belirtilen kişi, kitabevi bombalanan Seferi Yılmaz. Yılmaz, bu belgede kendi adını gördüğünü anlatarak, "Adımın üzerine kırmızı çizgi çekilmişti" dedi. Yılmaz, tedirgin olduğunu, kendisine yönelik bir tehdidi sezdiğini söyledi. Eski DEHAP ilçe yöneticilerinden Emin Sarı da listede kendi adını gördüğünü belirtti. Üç çocuk babası 37 yaşındaki Emin Sarı, "Evden çıkarken çevremi kontrol ediyor, sürekli arkama bakıyorum. Çevremde araç bulunmamasına dikkat ediyorum" diye konuştu. Yine DEHAP'ın eski yöneticisi 30 yaşındaki Sezer Öktem de listedeki 'sakıncalılardan' biri.
Öktem şunları söyledi: "Yaklaşık 1.5 ay önce bir polis sokak ortasında beni tehdit etti. Suç duyurusunda bulundum, takipsizlik kararı verildi. Ramazan Bayramı'ndan bir hafta önce de bir tehdit telefonu aldım. 'Seni, Seferi'yi (Yılmaz) ve Emin'i (Sarı) öldüreceğiz' dediler. Şimdi de bu çıktı."


    http://www.radikal.com.tr/7630037630030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.