Ölüm madeninde ölümüne çalışmaya izin verilmiş

Ölüm madeninde ölümüne çalışmaya izin verilmiş
Ölüm madeninde ölümüne çalışmaya izin verilmiş
Maden Mühendisleri Odası faciadaki 'ihmaller dizisini' ortaya çıkardı: Kömür madeni 6 ay önce üretime kapatılmalıydıÖLENLERİN AİLELERİNE 5 BİN TL YARDIM HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Nail KAHRAMAN- Işıl ARSLAN- Sezgin EREN


BURSA- Mustafakemalpaşa İlçesi’ne bağlı Alpagut Köyü sınırları içindeki Devecikonağı Mevkii'nde bulunan Bükköy Madencilik ve Turizm A.Ş.'ye ait kömür ocağında 19 işçinin yaşamını yitirdiği grizu faciasına bir dizi ihmalin neden olduğu ortaya çıktı. Kömür madeninde gaz ölçümünün sağlıklı yapılmadığı, antigrizu cihazlarının olmadığı saptandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız "Yaptığımız çalışmada burada madencilik faaliyetinin 6 ay durdurulmasına, faaliyetinin, üretiminin tamamen durdurulmasına karar verdik” dedi. Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin mayıs ayındaki denetimde bu eksikliklerin görüldüğünü belirterek, “Böyle bir durumda 6 ay süre tanınır mı? Devletin görevi sadece eksikleri tespit etmek değil, tedbirin de hemen alınmasını sağlamak. Kaza ve ölüm 6 ay bekleniyor, sonuç ortada” dedi.

 

 

 

BAKAN YILDIZ: KAPATTIK

 
Enerji Bakanı Yıldız, yaptığı açıklamada, bir denetim mekanizması oluşturduklarını belirtti. Bu sabah cesetlerin çıkarılmasından hemen sonra yaklaşık 14 kişilik özel denetim heyetinin tekrar maden sahasına indiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:
“Orada yaptığı denetimler sonucunda da bir karara vardı. Burada sayın savcılığımızın yürüttüğü adli soruşturmayı haricen söylüyorum ve SSK müfettişlerinin yaptığı teftişi ayrıca belirtiyorum. Yalnızca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı MTA, TTK, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Soma, Tunçbilek, Dursunbey gibi işletmelerin hemen hemen hepsinden aldığımız elamanlarla beraber çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmada, burada madencilik faaliyetinin 6 ay durdurulmasına, faaliyetinin üretiminin tamamen durdurulmasına karar verdik.”

Yıldız, bu kararı hemen Bursa Valiliği'ne bildireceklerini dile getirerek, “Valiliğimize tebligatı yaptıktan sonra burada önlemler alınacak. Eksiklerin giderilmesi için özel sektör çalışacak. Özel sektör bu eksikleri tamamlamazsa orada madencilik faaliyeti yapılmayacak demektir” dedi.

TORUN: 6 AY ÖNCE NİYE KAPATILMADI?

 


Maden Mühendisleri Odası olarak grizu faciasının olduğu kömür ocağındaki incelemelerin sonucunu yarın Ankara’da düzenleyecekleri basın toplantısında açıklayacaklarını söyleyen Mehmet Torun, ilk tespitlerine göre patlamanın gaz birikmesinden kaynaklandığını belirtti. Mehmet Torun, “Gaz birikmesinin herhangi bir ısı kaynağından tetiklendiğini bunun da muhtemelen dinamit patlatılması sonucu olduğunu sanıyoruz” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerin yetersiz olduğunu kaydeden Mehmet Torun, “Bakanlığın görevi sadece eksikleri tespit etmek değil. Alacağı radikal kararları uygulamak” diye konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin mayıs ayındaki denetiminde Bükköy Madencilik'e ait kömür ocağında yaptığı tespitlerde işletmede önemli eksiklikler saptandığını kaydeden Mehmet Torun şunları söyledi:
“Yapılan denetimlerde antigrizu cihazlarının bulunmadığı tespit edilmiş. Devletin görevi sadece eksikleri tespit etmek değil, tedbirin de hemen alınmasını sağlamak. Kaza ve ölüm 6 ay beklemiyor. Sonuçlar ortada. Bu nedenle asıl sorgulanması gereken denetim ve tespit sistemi. Denetimi yapan mühendisin bağımsız çalışması ve işverenden ücret almaması. Bakanlık bu konudaki önerilerimizi dikkate almadı. Madenlerde yeterli mühendis yok. İhmaller üst üste geliyor.”
Mehmet Torun, faciadan sonra bazı maden işçilerinin ‘Ustabaşı gaz ölçümü yapmasını bilmiyordu’ iddialarının kendilerine de ulaştığını belirterek, “Patlama olduğuna göre gaz birikmesi olduğu doğru. Ortadaki gerçek, ihmalin olduğu” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan, bu kömür madeninde 6 ay önce yapılan denitimin raporunu isteyeceklerini kaydeden Mehmet Torun, “2007’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 6 aylık kapatma cezası sırasında da üretimin durmadığı iddia ediliyor. Bütün bunları tek tek araştıracağız” diye konuştu.
Madenciliğin zor bir meslek olduğunu ve ehil eller tarafından yapılması gerektiğini de vurgulayan Mehmet Torun, “Mühendissiz ocak çalıştırılmaz. Kar hırsıyla, para kazanma hırsıyla yapılan madenciliğin sonuçları ortada. Her yıl 50- 60 kişi yaşamını yitiriyor. Burada yapılması gereken mühendislik teknolojisine uygun çalışma ve yeterli denetim. Bundan sonra acılar yaşanmasın diye biz bunları anlatıyoruz” dedi.KURTULAN İŞÇİDEN ŞOK İDDİAGrizu patlamasında ocakta bulunan 32 işçiden sağ kurtulan 13 işçiden İbrahim Karagöz, dehşet dakikalarını anlatırken, gaz ölçümüyle ilgili şok iddiada bulundu. Karagöz, perşembe günü saat 16.00-24.00 vardiyasında dinamitleri Ramazan Baştepe adlı ustabaşının patlattığını ve onun göz ölçümünü bilmediğini ileri sürdü.
Patlamanın 220 metre derinlikte olduğunu, kendisinin ise 70 metrede olduğu için kurtulduğunu belirten İbrahim Karagöz, kazanın meydana geldiği vardiya için saat 15.30’da ocağı geldiğini ve 15.45’te ocağa girmeye başladıklarını söyledi. Karagöz, olayı şöyle anlattı:
“Vardiyadaki işçilerden bir bölümü aşağıya doğru inerken biz ocağın 70’inci metresinde çalışıyorduk. Önce dinamit atışı sesleri duyuldu. Üç atış yapıldı. Dördüncü atıştan sonra toz ve gaz kokusu gelmeye başlayınca ustam, bunun grizu olduğunu anladı ve aşağıya doğru inmemizi istedi. Bulunduğumuz bölgeden 20 metre ilerledikten sonra 55 metrelik dik bir iniş var. Ondan sonra tünel yatay olarak devam ediyor. Biz 30 metre kadar ilerledikten sonra gaz yoğunlaşınca geri döndük.”
Grizu patlamasının tetiklenmesine neden olan dinamitleri patlatan ve kazada yaşamını yitiren Ramazan Baştepe adlı ustanın metan gazı ölçümü yapmasını bilmediğini öne süren Karagöz, “Bizden önceki Mehmet Arıcı adlı usta dinamit patlatmamış. Çıkarken de Ramazan ustaya gaz uyarısında bulunmuş” diye konuştu.
Kazanın olduğu vardiyadan önceki vardiyada ustabaşı olarak çalışan Mehmet Arıcı da DHA muhabirine bilgi verirken yeterli malzeme olduğu için dinamit patlatmadıklarını söyledi. Arıcı, “Bizim vardiyada gaz yoğunluğu olduğu için değil, ocakta kazma kürekle çıkarılacak yeterli malzeme bulunduğu için dinamit kullanmaya gerek görmedim. Gerek olsaydı kullanırdım” dedi. (dha, aa)