@ismailsaymaz

Ölüm nedeni: Arkadaş olmak

18 yaşındaki Ahmet Alkaş, kamburu çalışmasına elvermediği için ya boyacılık yapıyor ya da boş bira şişesi topluyordu. Dört arkadaşıyla şişe toplamak için gittiği Halkalı'da çocuğunun kendisiyle...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - 18 yaşındaki Ahmet Alkaş, kamburu çalışmasına elvermediği için ya boyacılık yapıyor ya da boş bira şişesi topluyordu. Dört arkadaşıyla şişe toplamak için gittiği Halkalı'da çocuğunun kendisiyle gezmesini istemeyen polis Mustafa Ünlü tarafından öldürüldü. Ahmet, öldürülmeseydi ameliyat olarak kamburundan kurtulacaktı.
Alkaş ailesi, Mehmet Akif Mahallesi'ndeki, tek katlı konduya bir yıl önce yerleşti. 11 çocuk babası Emin Alkaş, 1.5 yıl önce iki çocuğuyla Düzce'ye fındık toplamaya, sezon bitince de İstanbul'a geldi. Altı ay önce de anne Nakiye ve dokuz kardeş İstanbul'a çağrıldı. Baba Alkaş bir inşaata bekçi oldu. Ahmet'in sırtındaki kemik deformasyonu beşinci sınıftan sonra okumasına ve çalışmasına elvermiyordu. Ahmet, ayakkabı boyacılığı yapıyor ya da boş şişe topluyordu.
Ahmet önceki gün de şişe toplamaya çıktı. Yanında arkadaşları 20 yaşındaki Ş.D., 13 yaşındaki E.T., dokuz yaşındaki S.K. ile 13 yaşındaki Y. vardı. Y., polis olan babası Mustafa Ünlü'nün "Bu çocuklarla gezme" demesine rağmen Alkaş'la dostluk etmek istiyordu. S.K ve E.T, Alkaş'ın biraz gerisindeydi. E.T., "Bir anda silahı ile üzerimize doğru koşan birini gördüm. Y., 'Babam geliyor, kaçın' deyince kaçıştık. Bir el silah sesi duydum" dedi.
'Farklı ifade verdirtmek istediler'
Başakşehir Karakolu'nda görevli olan polis memuru Mustafa Ünlü, beylik tabancası ile Ahmet'i ensesinden vurdu. Ahmet, kamburu yüzünden kaçamamıştı. Ünlü, Halkalı Şehit Ahmet Zehir Polis Merkezi'ne teslim oldu ve 'Kasten adam öldürmek' suçundan tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu. Ahmet'in arkadaşları da karakola alındı. S.K. polislerin farklı ifade vermelerini istediğini öne sürerek, "Bize, 'Ahmet, polisin elini tutunca kendi kendini vurdu deyin' dediler" diye konuştu.
Alkaş'ın evinde dün acı ve öfke vardı. Ahmet öldürülmeseydi bir yıl sonra ameliyat olacaktı. Para biriktiriyorlardı. Kardeşi Metin, "Burası dağ başı mıdır? Bu yüzden insan mı vurulur?" diye sordu. Alkaş'ın cenazesi dün Kayabaşı Mezarlığı'nda toprağa verildi.