'Ölüm nedeni kapalı yol'

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kente yaptığı ziyaret sırasında yolların kapatılmasının, böbrek hastası eşinin diyaliz merkezine gidişini geciktirdiği ve bu nedenle ölümüne neden olduğunu iddia eden Nihal Hiçdurmaz, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı.

ŞANLIURFA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kente yaptığı ziyaret sırasında yolların kapatılmasının, böbrek hastası eşinin diyaliz merkezine gidişini geciktirdiği ve bu nedenle ölümüne neden olduğunu iddia eden Nihal Hiçdurmaz, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. "Başbakanım sizi size şikâyet ediyorum" diyen Hiçdurmaz, davadan kazanacağı tazminatı böbrek hastalarının tedavisi için bağışlayacağını söyledi.
Emniyet müdürlüğünün tüzelkişiliği bulunmadığı için Şanlıurfa Valiliği aleyhine açılan davanın görülmesine dün 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı. Davacı Hiçdurmaz ve avukatı Şengül Güzel'in hazır bulunduğu duruşmaya, valiliği temsilen de avukat Ramazan Kurt katıldı.
'Yapılan yasaya aykırı'
Davacı avukatı Güzel, Başbakan'ın katılımıyla 14 Mayıs 2005'te Şanlıurfa'da gerçekleştirilen 'I. GAP İş ve Yatırım Forumu' nda, kent merkezindeki güzergâhların kapalı olduğunu, bu nedenle diyaliz merkezine götürülen ve böbrek hastası olan müvekkilinin eşi, inşaat mühendisi Mehmet Sait Hiçdurmaz'ın fenalaşarak öldüğünü ileri sürdü. Karayolları Trafik Kanunu'na göre, polis ekiplerinin hasta hayatını tehlikeye atmaması gerektiğini belirten Güzel, memurların olay günü görevlerini yerine getirmediğini, bu nedenle müvekkilinin ve ailesinin mağdur olduğunu savundu.
'Hani siz farklıydınız?'
Mahkeme hâkimi, davaya İçişleri Bakanlığı'nın müdahil olması ve dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
1 YKr'lik sembolik bir dava açmak istediğini, ancak kabul edilmediğini belirten Hiçdurmaz, Başbakan Erdoğan'a şöyle sitem etti: "Başbakanım hani siz farklıydınız? Hani protokolü sevmezdiniz? Belki takdiri ilahi, ama evinden çıkan bir hastanın tedavi için diyaliz merkezine gitmesine izin verilmiyor. Eşim isyan ede ede öldü.
Diyanet İşleri Başkanlığı'na soruyorum. Bu yapılan vatandaşa zulüm değil mi? Başbakan geçecek diye insanların güzergâhlarda bekletilmesinin dinimizde yeri var mı? Başbakanım sizi de size şikâyet ediyorum. Olayın ardından Başbakanlık'tan kimsenin beni arayıp taziyelerini iletmemesi, üzüntümü daha da artırdı. İnsanlık bu mu?"
Olay günü Erdoğan'ın geçtiği güzergâhlarda görev yapan bazı polislerle de görüştüğünü ve güzergâhların kesinlikle açılmaması için emir aldıklarını öğrendiğini ileri süren Hiçdurmaz, "Ben polisleri suçlamıyorum. Onlar emir kulu. 22 saat aralıksız görev yapanlar var. Ben bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasını istiyorum" dedi.
'Siyasi malzeme yapılmasın'
Hiçdurmaz, olayın ardından bazı siyasi partilerin kendilerini aradığını belirterek, davanın siyaset konusu yapılmasını istemediğini, sadece daha fazla insanın acı çekmesine gönlünün razı olmadığını söyledi. Davayı kazanması durumunda tazminatı böbrek hastalarının tedavisi için bağışlama sözü veren Hiçdurmaz, "Ben eşimi, hayat arkadaşımı kaybettim. Kazansam da kaybetmişim, kaybetsem de. Bir eş olarak tüm engellemelere ve tepkilere rağmen vatandaşlık görevimi yaptım" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7618367618360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.