@ismailsaymaz

'Ölüm ocağı'ndaki iddianameden 22.5 yıl hapis talebi çıktı

'Ölüm ocağı'ndaki iddianameden 22.5 yıl hapis talebi çıktı
'Ölüm ocağı'ndaki iddianameden 22.5 yıl hapis talebi çıktı
İstanbul'daki Has Beton adlı taş ocağında iki işçinin öldüğü kazaya ilişkin iddianame tamamlandı. Taş ocağındaki işçi ölümüne 22.5 yıla kadar hapis isteniyor. Olayda İSKİ ve MİGEM yetkilileri de 'asli kusurlu' olarak gösterildiği halde bu iki kurumun görevlileri hakkında ise iddianame düzenlenmedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - İstanbul ’daki Has Beton adlı taş ocağında iki işçinin öldüğü kazaya ilişkin şirket sahibi Hızır Kaptan ve üç çalışanı hakkında ‘bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan üç yıldan 22.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bilirkişi raporunda İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ile Enerji Bakanlığı’na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) yetkilileri de asli kusurlu olarak gösterildiği halde bu iki kurumun görevlileri hakkında iddianame düzenlenmedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Süleyman Akay ve Erdem Çelikmen adlı iki işçinin ölümüne ilişkin Has Beton’un sahibi Hızır Kaptan ve  Teknik Nezaretçi Veli Saatoğlu ile Necdet Türen ve Nurettin Bardak adlı iki yönetici hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 85/2 ve 22/3 maddeleri gereğince “bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan üç yıl ila 22 buçuk yıla arasında hapis cezası istemiyle İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 

MİGEM VE İSKİ DE ASLİ KUSURLU

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde faaliyet gösteren ‘Has Beton’ adlı taş ocağında geçen 29 Haziran’da meydana gelen toprak kaymasında, kepçe operatörü Süleyman Akay ve kamyon şoförü Erdem Çelikmen tonlarca balçığın altında kalarak hayatını kaybetmişti. Olay yeri incelemesinde; ocaktan çıkarılan balçığın yüzeydeki bir alana döküldüğü ve etrafına kuru toprakla bent yapıldığı fakat yağışlarla beraber heyelan oluştuğu ve bu sırada ocakta çalışan iki işçinin toprak yığını altında kaldığı saptandı. Kazadan sonra polise ifade vermeyerek telefonunu kapatan taş ocağı sahibi Hızır Kaptan, mesul müdür Nurettin Bardak ve şirkette formen olarak çalışan Necdet Türen ‘adli kontrol’ kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Gaziosmanpaşa Savcısı Savaş Kırbaş, soruşturma kapsamında, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İnşaat Fakültesi’nden Prof. Dr. Akın Karagülle ve maden mühendisi Ekrem Gölpınar’ı bilirkişi olarak atadı. İki bilirkişi hazırladıkları raporda, işveren Hızır Kaptan ve üç yöneticisi ile soruşturma kapsamında yer almayan MİGEM ve İSKİ yetkililerinin de asli kusurlular arasında olduğunu tespit etti. Raporda, Hızır Kaptan, Nurettin Bardak ve Necdet Türen’in yeterli denetim ve gözetim yaptırmadığı, tehlike oluşturmayacak noktalarda döküm sahası oluşturmadığı, hafriyat döküm alanlarını sağlam ve dayanıklı inşa etmediği, yağışlı havalarda makinelerini çalıştırdığı ve iş güvenliği kurallarını göz ardı ettiği ifade edildi. Teknik Nezaretçi Veli Saatoğlu’nun ocak içerisinde kontrolsüz biçimde döküm sahası oluşturulmasını, yağışlı havalarda iş makinelerinin çalışmasını engellemediği vurgulandı. MİGEM’in “kontrolsüz bir biçimde döküm sahası yapılmasını önlemesi, taş ocağı faaliyetlerinin iş güvenliği ve işçi sağlığı ilkelerine uygun yürütülmesine takip etmesi” gerekirken bu görevini yerine getirmediği kaydedildi. İSKİ’nin de “taş ocağı içerisinde kontrolsüz bir biçimde Cebeci Köyü’nden gelen atık suları akıtmaması ve ocakta çalışmayı zorlaştıracak biçimde balçık oluşumunu önleyecek tedbirleri alması ve aldırması” gerektiği halde, bu işlemleri yapmadığı kaydedildi. Kazada can veren iki işçinin ise kusursuz oldukları ifade edildi. 

Bu arada, MİGEM İzleme Daire Başkanlığı tarafından 1 Kasım 2012’de Cebeci’deki 15 işletmeye gönderilen yazıda 'Yeniden Yapılandırma Projesi' yapılması istenilmesine rağmen bu projenin de hayata geçirilmediği anlaşıldı. 


SEÇİM VAR DİYE TEFTİŞ EDİLMEMİŞTİ 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu, geçen yıl mayıs ayında gelen ihbar üzerine Has Beton adlı şirketi haziran ayı teftiş programı kapsamına aldığı halde, iddiaya göre, seçim dönemi olduğu gerekçesiyle teftiş etmemiş, bu süreçte iş kazası meydana gelmişti. HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in soru önergesi üzerine bu ocakta kazadan sonra yapılan teftişte 23 eksikliğin tespit edildiği, bunun üzerine hem kapatma hem de idari para cezası verildiği belirlendi. Aynı ocakta 2007’de 11, 2008’de yedi ve 2011’de 13 noksanlık görüldüğü halde para cezası ve ihtarla yetinildiği anlaşılmıştı.

Ayrıca taş ocağının, Orman Bakanlığı’na ait ormanlık alana hafriyat döktüğü ortaya çıkmıştı. Bakanlığın şikayeti üzerine taş ocağının 93 bin 804 metrekarelik devlet ormanına hafriyat alanı olarak kullandığı için şirketin sahibi Hızır Kaptan hakkında iki yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Ormanlık alanda meydana gelen 86 bin 459 TL’lik zararın tazmini için de ikinci bir dava daha başlamıştı.