'Ölüm orucu cezaları çok'

Yargıtay, İstanbul Küçükarmutlu'daki evlere ölüm orucunu sona erdirmek için düzenlenen, dört eylemcinin yaşamını yitirdiği operasyonda tutuklanan 16 sanığa verilen ağır hapis cezalarını bozdu.

ANKARA - Yargıtay, İstanbul Küçükarmutlu'daki evlere ölüm orucunu sona erdirmek için düzenlenen, dört eylemcinin yaşamını yitirdiği operasyonda tutuklanan 16 sanığa verilen ağır hapis cezalarını bozdu. Sanıklara örgüt üyeliği yerine örgüte yardım-yataklık suçundan ceza verilmesini isteyen Yargıtay, lehte bozma kararı verdiği yedi sanığın da tahliyesini kararlaştırdı.
Polis, Küçükarmutlu'da, F tipi cezaevlerini protesto amacıyla başlatılan 'ölüm orucu eylemleri'ni sona erdirmek için 5 ve 13 Kasım 2001'de mahalleyi kuşatarak kapsamlı operasyon düzenlemişti. Operasyon sırasında çıkan yangının da etkisiyle dört eylemci yaşamını yitirirken, gözaltına alınan 16 kişi tutuklanmıştı.
İstanbul 6 No'lu DGM, açılan davada sanıklardan ikisine 14 yıl yedişer ay, 14'ünü ise 12.5'er yıl hapse mahkûm etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kaldırılan İstanbul 6 No'lu DGM'nin 16 sanığa yasadışı örgüt üyeliğinden verdiği ceza kararını, sanıklar lehine bozdu. Daire, sanıklar hakkında 'örgüt üyeliği'nden değil yardım-yataklık' suçlamasından ceza verilmesini istedi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, halen tutuklu bulunan yedi sanığın da tahliyelerine karar verdi. Kaldırılan DGM'nin yerine kurulan mahkeme bozmaya uyarsa, sanıklara en çok beş yıl hapis cezası verilebilecek, bu da Anti-terör Yasası uyarınca en çok yarı oranında artırılıp 7.5 yıl hapse çıkarılabilecek.