Ölüm orucu eylemcisinin mezarı, Ali Ağaoğlu'nun yolundan çekildi!

Ölüm orucu eylemcisinin mezarı, Ali Ağaoğlu'nun yolundan çekildi!
Ölüm orucu eylemcisinin mezarı, Ali Ağaoğlu'nun yolundan çekildi!
2001 ölüm orucunda yaşamını yitiren Sibel Sürücü'nün mezarının da aralarında bulunduğu 48 mezar Ali Ağaoğlu'nun My World Europe sitesine giden yol için ailesine haber verilmeden taşınmış!

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre kendilerine haber verilmeden çocuklarının mezarının Başakşehir'den Hadımköy'e taşındığını öğrenen Sibel Sürücü ailesi şaşkın; hukuki yollara başvuracaklar.
Başakşehir'e bağlı Ayazma bölgesinde Ali Ağaoğlu'nun gecekondu bölgesi yıkılmasının ardından yerine inşa ettiği My World Europe sitesinin arkasında yer alan mezarlık beş ay önce Hadımköy'deki Gülbahçe mezarlığına taşındı.
49 mezarın olduğu alanın üzerinden siteye giden bir yol yapılmış; sadece bir şehit mezarı hukuki süreç nedeniyle boşaltılmamış.
2001'de Kartal Cezaevi 'nde ölüm orucunda yaşamını yitiren Sibel Sürücü'nün mezarı da burada yer alıyordu. Sürücü'nün ailesi Tokat'ta yaşıyor. Anne Sakine Sürücü, her sene olduğu gibi bu yıl da 22 Nisan'da kızının ölüm yıldönümünde anma yapmak için mezarlığını ziyarete gelecekti.
Öncesinde Sürücü'nün dayısı Şenol Budak, mezarlığı temizlemeye gittiğinde boş mezarları görüp şok oldu.Anne Sakine Sürücü

 

'BEN NASIL BİLEYİM ONUN KEMİKLERİ Mİ?'

"Küçükçekmece mezarlık müdürlüğünü aradım. 'Size ulaşamadık. Bakanlıktan izin aldık, her şeyi kurallara uygun şekilde hoca eşliğinde yaptık' dedi. Ağaoğlu projesi başladıktan sonra mezarlığın başka yere taşınacağı söylentileri vardı. Ancak tapumuz olduğu için bize haber verileceğini düşünmüştük."
Kızının İkitelli'de gömülme vasiyeti olduğunu söyleyen Anne Sakine Sürücü ise şöyle konuştu:
"Hadımköy'deki mezarlığa gittik, kızımın mezar taşını alıp koymuşlar. Ben nereden bileyim, kızımın kemiklerini alıp gerçekten oraya mı koydular. Başka kemiklerle karıştırdılar mı. Ben nasıl güveneyim ki."

MEZARLIK MÜDÜRÜ AİLELERİ SUÇLADI: İLGİSİZLER

Küçükçekmece Mezarlık Müdür Yardımcısı Süleyman Edin şöyle konuştu: "Ulaşabildiğimiz bizde adresi olan kişilere ulaştık. Ulaşılamayanlara kendileri varmış gibi doktorla, imamla, dini vecibeleri yerine getirilerek naklettik. Biz mezarlıkta ilan ettik, bize müracat edin diye. Beş ay oldu nakil olalı, bu aileler ne kadar ilgisizler ki ziyarete gelmiyorlar. Mezarlık Başakşehir Belediyesi'nin imar planı gereği bakanlık onayıyla değiştirildi. Bizim inisiyatifimizde olan bir şey değil. Şehit mezarını da bekletiyoruz. Çünkü aile Genelkurmay'dan şehitlik belgesi almak için bekliyor. Alırlarsa Edirnekapı Şehit Mezarlığı'na nakledilecek."
Ailenin avukatı Sevinç Sarıkaya, belediyeden mezarlığın hangi amaçla nakil edildiğini öğreneceklerini ancak amaç ne olursa olsun yönetmelik gereği aileye haber verilmek zorunda olduğunu söyleyerek hukuki süreci başlattıklarını belirtti.


  http://www.radikal.com.tr/113116111311614

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Diriye saygıs olmayanlardan... - citizen

  Eee...Ağaoğlu bu. Ne canlıya saygısı var. Ne de cansıza...O yeter ki doğayı mahvederek yerine beton kuleler diksin... O yeter ki çocuklarına milyonluk oyuncak alıp, havasını atsın. O yeter ki TV lere çıkıp milletin gözünün içine bakarak saygısızca alay eder gibi kendi reklamını yapsın... Yıkın dedim yıktılar demiştir. Bir insanın önce diriye saygısı olacak kki sonra ölüye saygı beklensin... Sadece K.Çekmece belediyesi değil ona giden yollara ruhsat veren herkes onun ortağıdır birşekilde....

  hikaye aynı. - draguerilla_

  istanbul cumhuriyetin ilk yıllarında da genişliyordu. şişli, harbiye'deki cumhuriyet caddesi'nin civarındaki tüm ermeni mezarları telef edilmiş, yerine büyük gösterişli apartmanlar, sanat kurumları ve harbiye orduevi gibi askeri yapılar inşa edilmişti. bugün hyatt regency ve elmadağ parkı arasında, istanbul haritalarında hala bir küçük şapel olduğu google maps'ten bakılınca bile görülmektedir. çok kez oralarda dolaştım, izine rastlamadım. o zamanın erki askerdi, ona direnen kapalı bir kapının açılmaması mümkün değildi. şimdi de beton cumhuriyeti'ne ve dolayısıyla sermayeye direnebilen bir kapı yok. mevzu ölüm orucundan ölmüş kişinin mezarı değil, mevzu belediyenin mezarlık olarak gösterdiği yerin bir yasayla yaşam alanı ilan edilmesidir. bu saygısızlıktır, ailelerin ilgisizliğini kullanarak olayı geçiştirmeleri sadece maval okumaktır.

  AĞAOĞLUDA OLSA BEYOĞLUDA OLSA - pispor

  mezarlara saygı gerek.ölüleri rahatsız etmemek gerek.üç beş kuruş dünya malı için ne Ağaoğlu ne Beyoğlu bunu yapmaya hak kazanamaz.Ağaoğlu da olsan Beyoğluda olsan senin sonunda aynısı olacak sayın Ağaoğlu Lütfeen mezarlara saygılı ol.

  sermaye - kullaniciadlikisi

  memuru da hükümeti de sermayenin tasmasını boşuna takmadıklarını her fırsatta gösterip sahiplerine yaraşır şekilde davranıyorlar. bi de sizden iyi müslüman yoktur. 5 ay mezar ziyaretine gelmemişler. ne kadar büyük ayıp!