Ölüm orucu için diyalog

Avrupa Parlamentosu'nun ardından Federal Alman Parlamentosu'nda farklı partilere üye 70 milletvekili de, TBMM'ye gönderdikleri mektupla...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Avrupa Parlamentosu'nun ardından Federal Alman Parlamentosu'nda farklı partilere üye 70 milletvekili de, TBMM'ye gönderdikleri mektupla, bugüne kadar 23 kişinin yaşamını yitirdiği ölüm oruçlarının sona erdirilmesi konusunda Meclis'in daha aktif bir rol üstlenmesini istedi. F tipi cezaevlerindeki tecrit sisteminin, ölüm oruçlarının sona ermesini zorlaştırdığını savunan Alman parlamenterler, çözüm için diyalog sürecinin yeniden başlatılmasının şart olduğunu söyledi.
Mektupta, 'Her devletin, cezaevlerinde de olsalar ve siyasi suçlar ya da terör suçlarından sorumlu tutuluyor da olsalar, vatandaşlarına karşı ihtimam göstermesi zorunluluğu vardır' denildi. Meclis'in bunun bilincinde olduğuna inandıklarını kaydeden parlamenterler, milletvekillerinden 'acil girişimde' bulunmalarını rica etti.
'Keyfi davranış' uyarısı
Alman milletvekillerinin gönderdiği mektupta şöyle denildi: "Söz konusu olan, F tipi cezaevlerinin Avrupa standartlarına uyup uymadığı değildir. Söz konusu olan, açlık grevlerinin bizim de arzu ettiğimiz gibi derhal sona ermesini zorlaştıran ve yeni cezaevlerinin olanak verdiği tecrit hapsinden duyulan korkudur. Avrupa kamuoyunda tecrit hapsinin, cezaevi personelinin keyfi davranışlarda bulunmasına olanak vereceği belirtilmektedir. Bunun F tipi cezaevlerinde şimdiden vuku bulmakta olduğuna dair haberler sıklaşmaktadır.
İşkence ve kötü muamelenin Türkiye'de maalesef hâlâ uygulanıyor olduğu gerçeği göz önüne alındığında, tutuklu ve mahkûmların endişeleri görmezden gelinemez."