'Ölüm orucu suçu' geliyor

Taksim'deki intihar saldırısından sonra, eylemci Uğur Bülbül'ün afla salıverildiği anlaşılınca ölüm oruçlarına...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Taksim'deki intihar saldırısından sonra, eylemci Uğur Bülbül'ün afla salıverildiği anlaşılınca ölüm oruçlarına müdahale tartışmaları canlandı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Cezaevlerinde müdahaleye gerek yok" dedi.
Radikal'e konuşan Bakan Türk, 169. maddedeki örgüte yardım suçundan ceza alan Bülbül'ün aftan yararlanmasaydı bile, 16 Haziran 2003'te cezasının dolacağını söyledi. Türk'ün görüşleri şöyle:
"169. madde Doğu ve Güneydoğu'da sosyal sorun olarak ortaya çıkmıştı. Teröre çaresizlikle destek olanların durumu sosyal bir yaraydı. 2 bin 70 kişi bu maddenin kapsama alınmasıyla serbest bırakıldı. Af olmasaydı, bu intihar eylemi olmayacaktı demek yanlış. Çünkü, bu bir terör eylemi, ardındaki yasadışı örgütler biliniyor."
'Cezaevlerine hâkimiz'
Bakan Türk, İçişleri Bakanı Rüştü KAzım Yücelen'in "Son çağrımız, yoksa yeni müdahale söz konusu olabilir" sözlerinin hatırlatılması üzerine de, "Cezaevlerinde devlet duruma tam hâkim, buralara yeniden müdahaleye gerek yok" yanıtı verdi.
Ölüm orucunu dışarıda sürdürenlere
ilişkin olarak da Türk şunları söyledi:
"Direniş mahalleleri oluşturmak istiyorlar. Polisin tavrı, tertibat alarak buraya tahliye edilenlerinden kimsenin götürülmesine meydan vermemek. O konuda gerekli tedbirler alındı. Buralara müdahale konusunda başka açıklama yapmam. Açlık greviyle ölüm şu anda suç değil. Yeni TCK tasarısıyla açlık grevi yönetmeyi suç haline getireceğiz. Bu çeşit eylemlerde, Almanya'da olduğu gibi tıbbi müdahale olanağı da getireceğiz."