Ölüm orucunda 32. kayıp

F tipi cezaevlerinin kapatılması için başlatılan ölüm orucu eylemini 286 gündür İstanbul Küçükarmutlu'daki evinde sürdüren Hülya Şimşek yaşama veda etti

F tipi cezaevlerinin kapatılması amacıyla 317 gün önce başlayan ölüm orucu eyleminde bir kişi daha yaşama veda etti. Eylemini 286 gündür İstanbul Küçükarmutlu semtinde sürdüren 39 yaşındaki Hülya Şimşek, saat 12.30 sıralarında öldü. Kardeşi Zeynel Abidin Şimşek'in cezaevinde bulunduğu öğrenilen Şimşek, ölüm orucuna Bursa'da başlamıştı. Dikiş - nakış öğretmenliği yapan Şimşek, 19 Aralık'ta cezaevlerinde eş zamanlı olarak başlatılan operasyonların ardından gözaltına alınmış ve tutuklanarak Kartal Özel Tip Cezaevi'ne konulmuştu. 25 gün tutuklu kalan Şimşek, bu sürede de ölüm orucuna ara vermemişti. Tahliye edilmesi üzerine Küçükarmutlu'daki evde eyleme devam eden Şimşek, dün saat 12.30'da eyleminin 286. gününde hayatını kaybetti. Hülya Şimşek'in yaşamını yitirmesiyle ölüm orucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye 19 Aralık 2000'den beri ölenlerin toplam sayısı da 64'e yükseldi.
Hülya Şimşek, yarın saat 10.30'da Küçükarmutlu'daki evden alınarak Adli Tıp'a götürülecek. Şimşek'in cenazesi daha sonra toprağa verilmek üzere memleketi olan Erzincan'a gönderilecek.