Ölüm orucunda 46 tahliye

Cezaevlerinde 254. gününü geride bırakan ölüm oruçlarına katılan tutuklu ve hükümlülerden 46'sı hakkındaki tutukluluk kararı kaldırıldı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Cezaevlerinde 254. gününü geride bırakan ölüm oruçlarına katılan tutuklu ve hükümlülerden 46'sı hakkındaki tutukluluk kararı kaldırıldı.
Alınan bilgiye göre Adli Tıp uzmanları, F tipi cezaevleri ile çeşitli hastanelerde tutulan ölüm orucundaki tutuklu ve hükümlüleri muayene ettikten sonra düzenlediği sağlık raporunda Ümraniye Cezaevi'nde sevk edilen 46 tutukluya Wernicke Korsakoff teşhisi koydu. Bu hastalığa yakalanan tutukluların yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyeceğinin ve hayati tehlikelerinin bulunduğu belirtilen rapor Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
Mahkeme, rapor üzerine dün 46 tutuklu ve hükümlü hakkında Ümraniye Cezaevi olayları nedeniyle açılan davadaki tutukluluklarının kaldırılması kararını verdi.
İlk önce 20 tutuklu
Halen Kandıra F Tipi Cezaevi ile Bayrampaşa Devlet, İzmit Devlet, Haseki, Şişli Etfal ve Kartal Eğitim Araştırma hastanelerinde bulunan bu tutuklulardan 20 kişi hakkında tutuklu bulundukları diğer davalarıyla ilgili olarak da geçen hafta İstanbul DGM'de görülen duruşmalarında tahliye kararı verilmişti.
Sonuçlar bekleniyor
İlk etapta tahliye edilecek bu mahkûmların dışında kalan 26 tutuklu da, cezaevi
olayları dışındaki davalarında da tahliye kararı verilmesinin ardından serbest bırakılacak. 'Hayata Dönüş' operasyonları sırasında Ümraniye Cezaevi'ndeki 399 tutuklu ve hükümlü hakkında, 'İsyan çıkartmak, adam öldürmek ve kamu malına zarar vermek' suçlamalarından açılan davada tutuklama kararı verilmişti.