Ölüm orucunda bir kayıp daha

F tipi cezaevlerine karşı başlatılan
ölüm oruçlarının 262. gününde bir can kaybı haberi daha Ankara'dan geldi.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - F tipi cezaevlerine karşı başlatılan
ölüm oruçlarının 262. gününde bir can kaybı haberi daha Ankara'dan geldi. Örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 12.5 yıla mahkûm olan Ali Koç, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ölüm oruçlarında yaşamını yitirenlerin sayısı da 28'e yükselmiş oldu.
Zonguldak doğumlu 30 yaşındaki Ali Koç, 1995'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisiyken, pankart asmaya giderken polis tarafından yakalandı. Ankara 1 No'lu DGM'de DHKP-C üyesi olduğu gerekçesiyle TCK 168/2' den yargılanan Koç, 12.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 'Hayata Dönüş' operasyonu sırasında Bartın Cezaevi'nde bulunan Koç, daha sonra Ankara Sincan F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.
Ölüm orucu etkisiyle durumu ağırlaşan Koç, önce Numune Hastenesi'nde daha sonra da Ankara Hastanesi'nde tutuldu. Tedaviyi kabul etmediği ve bilincinin açık olduğu öğrenilen Koç'un adı, durumunun ağır olmasına rağmen geçen gün Ankara'dan tahliye edilenler arasında yer almadı. Koç, dün öğleden sonra, ölüm orucunun 252'nci gününde yaşamını yitirdi. Annesi ve babası olmadığı kaydedilen Koç'un cenazesinin yakınlarınca alınarak memleketi olan Zonguldak'a götürüleceği ve burada toprağa verileceği öğrenildi.