Ölüm orucundaki Ayşe Gökkan: Son hücreme kadar direneceğim

Ölüm orucundaki Ayşe Gökkan: Son hücreme kadar direneceğim
Ölüm orucundaki Ayşe Gökkan: Son hücreme kadar direneceğim
Suriye sınırına duvar örülmesi nedeniyle ölüm orucuna başlayan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ı muayene eden doktorlar, gıda alım yollarının kapandığını söylediSuriye sınırına duvar örülmesi nedeniyle ölüm orucuna başlayan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan Taraf gazetesinden Müjgan Halis’e konuştu. Gökkan, “Dört gün boyunca hiçbir şey yiyip içmediğim için su, tuz, şeker de alamıyorum; midem kabul etmiyor. Doktorlar gıda alım yollarımın kapandığını söyledi. Eylemime duvarın yapılmayacağı açıklanana kadar devam edeceğim. Bu duvarı, bu halka layık görmüyorum. Son hücreme kadar direneceğim” dedi.

Ölüm orucunu tecrit altında sürdürdüğünü de söyleyen Nusaybin Belediye Başkanı Gökkan, “Bir tarafta jandarma var, bir tarafta polis. Halktan kimseyi yanıma yaklaştırmıyorlar. Milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri geldi, onlarla görüştük sadece” diye konuştu.


BDP İLE HÜKÜMET GÖRÜŞÜYOR

Hükümet ile BDP’nin, Ayşe Gökkan’ın duvara karşı başlattığı eylemle ilgili görüşmelerin sürdürüldüğü öğrenildi. BDP’nin 7 Kasım’a kadar Hükümet’e süre tanıdığı, bu tarihten sonra eylemlerin yaygınlaşacağı ifade edildi. BDP’li belediye başkanları, Gökkan’a destek vermek için 7 Kasım’da sınıra yürüyeceğini açıklamıştı. Demokratik Toplum Kongresi de (DTK) dün yaptığı açıklamayla, 7 Kasım’da Nusaybin’de yapılacak yürüyüşe katılım ve Gökkan’ın eylemine sahip çıkma çağrısı yaptı.


ROJAVA YÜRÜYECEK

Gökkan’ın eylemi sadece Türkiye ’de değil, Rojava tarafında da ilgiyle izleniyor. Sınırı sık sık ziyaret eden Rojavalılar da 7 Kasım’da Nusaybin’e ve Ayşe Gökkan’a destek vermek amacıyla kitlesel olarak sınıra yürüyecekler. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de, dün Twitter ’dan yaptığı açıklamayla Gökkan’a destek verdi. Aygün, “Kürtlere örülen utanç duvarının kaldırılması için açlık grevi yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ı destekliyorum” dedi.

HDP'DEN DUVAR ÇAĞRISI


Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, sınıra örülen duvar konusunda ortak bir açıklama yaptı. Eşbaşkanlar, hükümete “Utanç Duvarı yapımını bir an evvel durdurun. Çözüm ve barış için adım atın” çağrısında bulundu. Yazılı açıklamada; “Hükümetin Rojava sınırına ördüğü duvar Kürt halkını bir kez daha bölme çabasıdır” ifadeleri kullanıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115908011590803

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - SimplesCosas

  isakent, neden Türkiye'nin tüm sınırının sadece Rojava'ya bakan kısmına duvar yapıldığını bir kere bile kendine sordun mu acaba? Ya da onu geçtim, hadi diyelim kendine soru sormak 'sınır'larını zorluyor, konuşmak daha kolay; peki o zaman İsrail'in Filistinlilere ördüğü duvar için de aynısını söyleyebiliyor musun?

  SAYIN GÖKKAN ÖLÜM ORUCUNDA ÖLÜRSE DUVARIN ALTINDA TÜRKİYE KALIR. - m.rozbilen

  Utanç duvarının altında sayın Gökkan değil yaptıranlar kalır.Dua edin de Gökkan'a bir şey olmasın.Kimseye anlatacak bir gerekçeniz olmaz.Güvenlik nedeni ise bahane.Geçiniz.Eğer sınırların güvenliği yoksa Türkiyenin 4 bir tarafını duvarla örünüz.Kendinizi dünyadan tecrit etmiş olursunuz.Kimse ne yaptığınızı görmez.Öyle sanıyorsunuz.Deve kuşu misali.Neden ille Kürtler arasında duvar? Duvarla ilgili diğer partilerden tek tepki yok.Neden acaba? Bir araya geldiklerinde asla geçinemeyen ve birbirini boğazlayanların üzerinde anlaştıkları tek konu,Kürtlere yapılacak baskı ve zulüm ittifakıdır.Sayın başbakanın Propaganda filmini eğer seyretmediyse izlemesini diliyorum.Bir günde zorla birbirinden kopartılan ana baba,bacı kardaşların nasıl ayrı düşürüldüklerini görecektir.Şimdi de aralarına utanç duvarı örüyorsunuz.Bu mu adaletiniz? Kendinizi bir an Kürtlerin yerine koyun.Ne yapardınız? Hak talep etmek suç,demokratik haklarını kullanmak suç,birbirleriyle görüşmek suç,sokağa çıkmak suç,dağa çıkmak daha da suç.Ne yapsınlar dersiniz? Ortada terör merör yok,karışıklık kaos maos yok.Hepsinin müsebbibi sizsiniz.Devlet terörü son bulduğunda huzura kavuşacağız.

  ... - isakent

  duvar konuyorsa bu sizi niye rahatsız etti rahat girip çıkamayacaksınız diyemi neticede karşısı başka bir ülke suriye alışmışsınız gir çık karşıya geçmek istersen alırsın pasaportunu gider sınır kapısından geçersin demogojinin anlamı yok asıl niyetiniz belli aptala yatmanın alemi yok