Ölüm orucundaki depremzedeler: Başbakan bizi duyar mı?

Ölüm orucundaki depremzedeler: Başbakan bizi duyar mı?
Ölüm orucundaki depremzedeler: Başbakan bizi duyar mı?
Van'da iki yıl önce meydana gelen depremlerin ardından geçici barınma için kurulan ve bir bölümü kaldırılamayan konteynerlerde kalan depremzedelerin açlık grevi 24 gündür devam ediyor.

VAN - Boşaltılması için elektrikleri kesilen konteynerlerdeki depremzedeler, gidecek yerleri olmadığını belirterek, "Bir haftadır ölüm orucundayız. Bu süreç içinde fenalaşarak hastaneye kaldırılanlar oldu. Çocuklarımız da zor durumda. Onları okula gönderemiyoruz. Tek isteğimiz sıcak bir yuva" dedi.

Van'da 23 Ekim ile 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra Van ve Erciş ilçesine depremzedelerin geçici barınmaları için 34 konteyner kent kuruldu. TOKİ tarafından depremzeler için yapılan 15 bin 343 konutun geçen yıl 23 Ekim'de teslim edilmesinin ardından, konteyner kentler kademeli olarak kaldırıldı. Ancak, bazı konteyner kentlerde, kiracı olan ve kendisine konut çıkmayan yaklaşık 500 aile , yaşamlarını sürdürmeye devam etti. Verilen sürenin dolmasına rağmen konteynerlerden çıkmayan depremzedelerin elektrikleri kesildi. İpekyolu Caddesi'nde bulunan Anadolu konteyner kentte zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren yaklaşık 150 aileden 20'si, 28 Ağustos'ta açlık grevine başladı.

"ÖLMEK Mİ LAZIM?"

Konteyner kent girişinde açlık grevi yapan depremzedeler, yaklaşık bir aydır elektriklerin kesik olduğunu belirterek, "Biz önce açlık grevine başladık. Ardından da ölüm orucuna girdik. Gidecek hiçbir yerimiz yok. Biz de bu ülkenin vatandaşlarıyız. Kimse sorunlarımıza çare olmuyor. Sesimizin duyulması için illaki ölmek mi lazım? Burada ölüm orucuna girenler arasında hasta olanlar da var. Durumları da hiç iyi değil" diye konuştular.

"ÇOCUKLARI OKULA GÖNDEREMİYORUZ"

Elektriklerinin kesik olduğunu ifade eden depremzedeler, banyo yapamadıkları için bitlendiklerini ve çocuklarında da deri hastalıklarının meydana geldiğini söyledi. Çocuklarıyla da ilgilenemediklerini anlatan depremzedeler, "Çocuklarımızı okula gönderemiyoruz. Bizim sesimizi kimse duymuyor mu? Ailelerde şiddet bile başladı. Herkes şu anda huzursuz. Sayın Başbakan'a sesimizi duyurmak istiyoruz. Aile kavramına önem veriyorsa bize elini uzatsın. Ülkemiz güçlü bir ülke ve bizim barınma sorunumuzu çözemeyek kadar aciz olduklarını düşünmüyoruz" dediler.

"AKŞAMLARI ÇOK ÜŞÜYORUZ"
Açlık grevine giren ailelerin çocuklarından ilkokul öğrencisi Melisa Turgut ise, "Ailem ölüm orucuna girdi. Onları böyle görünce kahroluyorum. Böyle olmasını istemiyorum. Okula gitmem gerekiyor fakat okula da gidemiyorum. Ama ders çalışmak için sıcak ve aydınlık bir yuvaya ihtiyacım var. Burada soğuklar da başladı. Biz akşamları çok üşüyoruz" dedi. (Gülay ÖZEK- Murat ÇAĞLAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115174611517469

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "biz geceleri üşüyoruz" - enor

  "biz geceleri üşüyoruz"diyor depremzede..işte boğazıma düğüm düğüm dizilen,gözlerimden yaş olup süzülen ve gecede gündüzde üşümeme sebeb olacak,insanımın çaresizliği anlatan ve sözün bittiği yerdedir bu cümle....size bunu yaşatanlara yazıklar olsun.

  benim vergimle - şev_baş

  Benden aldığı vergi ile Suriyeli sığınmacılara yardım eden ancak benim milletimi sefalete sürükleyen bir iktidardan bahsediyoruz. Benim insanım Vanda ölümen adım adım ilerlerken Suriyeli sığınmacılar benim ülkemde benim paramla benim ve milletimin yaşayamadığı refayı yaşıyor. Ben sayemde tek lokma geçiyorsa onların boğazından ben helal etmiyorum.

  Devlet daha ne yapsın???? - Devrims

  Depremden sonra devletin acilen yaptıkları...Hapishane, Karakol binaları, Hükümet binası, Adliye binası, İmam Hatip Lisesi (bol miktarda)haa bir de KUZU İnşaat'a yaptırılan ve depremzedeler dışında tüm yandaşlara dağıtılan ama halka satılan "deprem konutları" var...Yani AKP nin hakkını yememek lazım. Bir de bol miktarda işçi konteyneri yaparak aileleri bunlara tıktılar, bunu da unutmamak lazım.(sonra geri alındı bunlar). Çadırlarda da bir kaç bin kişi var ama önemli değil,Van'lılar zaten soğuk havaya alışık oldukları için yeter diye düşünüyor olabilirler. Yoksa unutulmuş falan değiller. Şimdi Suriye'den gelenlerle ilgilendikleri için Van'a pek bakamıyorlar, hem van'lılar yabancı değil nasıl olsa orada öyle duruyorlar. Seçimlerde de AKP ye %60 oy verirler olur biter. Bekleyin kardeşim işiniz gücünüz mü var, bak işte yan gelmiş yatıyorsunuz zaten...

  Yazik !! - Ari Zerdüst

  Dün evleriniz basiniza yikilirken sizleri ölüme terk edenler,bugün kalkip sizi düsünmesi mümkün mü? Bu eylemi zalimin sizi duymasi icin degil,mazlum duysun,zalim utansin diye yaparsaniz daha dogru olmaz mi!?

  ... - Dopchik

  durmak yok yola devam!

  hep - ibrahimbaytak

  Başbakan hep kendi konuşuyor. Biraz da vatandaşı dinlese. Başbakan “derdim var, işsizim, geçinemiyorum, sorunum var” diyene kızıyor.

  istemeseniz de - likapa

  siz istemeseniz de devlet köprü, yol ve havaalanı yapacak hiç endişeniz olmasın.