Ölüm orucundaki depremzedeler: Başbakan bizi duyar mı?

Ölüm orucundaki depremzedeler: Başbakan bizi duyar mı?
Ölüm orucundaki depremzedeler: Başbakan bizi duyar mı?
Van'da iki yıl önce meydana gelen depremlerin ardından geçici barınma için kurulan ve bir bölümü kaldırılamayan konteynerlerde kalan depremzedelerin açlık grevi 24 gündür devam ediyor.

VAN - Boşaltılması için elektrikleri kesilen konteynerlerdeki depremzedeler, gidecek yerleri olmadığını belirterek, "Bir haftadır ölüm orucundayız. Bu süreç içinde fenalaşarak hastaneye kaldırılanlar oldu. Çocuklarımız da zor durumda. Onları okula gönderemiyoruz. Tek isteğimiz sıcak bir yuva" dedi.

Van'da 23 Ekim ile 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra Van ve Erciş ilçesine depremzedelerin geçici barınmaları için 34 konteyner kent kuruldu. TOKİ tarafından depremzeler için yapılan 15 bin 343 konutun geçen yıl 23 Ekim'de teslim edilmesinin ardından, konteyner kentler kademeli olarak kaldırıldı. Ancak, bazı konteyner kentlerde, kiracı olan ve kendisine konut çıkmayan yaklaşık 500 aile , yaşamlarını sürdürmeye devam etti. Verilen sürenin dolmasına rağmen konteynerlerden çıkmayan depremzedelerin elektrikleri kesildi. İpekyolu Caddesi'nde bulunan Anadolu konteyner kentte zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren yaklaşık 150 aileden 20'si, 28 Ağustos'ta açlık grevine başladı.

"ÖLMEK Mİ LAZIM?"

Konteyner kent girişinde açlık grevi yapan depremzedeler, yaklaşık bir aydır elektriklerin kesik olduğunu belirterek, "Biz önce açlık grevine başladık. Ardından da ölüm orucuna girdik. Gidecek hiçbir yerimiz yok. Biz de bu ülkenin vatandaşlarıyız. Kimse sorunlarımıza çare olmuyor. Sesimizin duyulması için illaki ölmek mi lazım? Burada ölüm orucuna girenler arasında hasta olanlar da var. Durumları da hiç iyi değil" diye konuştular.

"ÇOCUKLARI OKULA GÖNDEREMİYORUZ"

Elektriklerinin kesik olduğunu ifade eden depremzedeler, banyo yapamadıkları için bitlendiklerini ve çocuklarında da deri hastalıklarının meydana geldiğini söyledi. Çocuklarıyla da ilgilenemediklerini anlatan depremzedeler, "Çocuklarımızı okula gönderemiyoruz. Bizim sesimizi kimse duymuyor mu? Ailelerde şiddet bile başladı. Herkes şu anda huzursuz. Sayın Başbakan'a sesimizi duyurmak istiyoruz. Aile kavramına önem veriyorsa bize elini uzatsın. Ülkemiz güçlü bir ülke ve bizim barınma sorunumuzu çözemeyek kadar aciz olduklarını düşünmüyoruz" dediler.

"AKŞAMLARI ÇOK ÜŞÜYORUZ"
Açlık grevine giren ailelerin çocuklarından ilkokul öğrencisi Melisa Turgut ise, "Ailem ölüm orucuna girdi. Onları böyle görünce kahroluyorum. Böyle olmasını istemiyorum. Okula gitmem gerekiyor fakat okula da gidemiyorum. Ama ders çalışmak için sıcak ve aydınlık bir yuvaya ihtiyacım var. Burada soğuklar da başladı. Biz akşamları çok üşüyoruz" dedi. (Gülay ÖZEK- Murat ÇAĞLAR/DHA)