Ölüm servisi korsan

Antalya'da geçen hafta, dört yaşındaki Ömer Faruk Aydemir'in ihmal yüzünden içinde
hayatını kaybettiği servis aracının 'korsan çalıştığı' ortaya çıktı.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Antalya'da dört yaşındaki Ömer Faruk Aydemir'in servis aracı içinde unutularak ölüme terk edilmesi, servis ve kreşlerin güvenliğini bir kez daha gündeme getirdi. Küçük Ömer'i taşıyan servisin
'korsan' çalıştığı ortaya çıkarken hukukçular bu durumun sanıkların kusur oranını artırdığını söyledi.
Türkiye üç gün önce Ömer Faruk Aydemir'in inanılmaz bir ihmaller zinciriyle ölüme terk edilişini konuşuyor. Ömer her zamanki gibi sabah saat 07.00'de 'Tomurcuk Kreş ve Gündüz Bakımevi'ne gitmek üzere servisle evinden alındı. Kreşe gelindiğinde serviste bulunan 16 çocuk araçtan indirilirken, Ömer kapıları kapatılan minibüsün içinde kaldı. Yaklaşık yedi saat boyunca kavurucu sıcak altında kalan Aydemir, hayatını kaybetti.
Ucuza çalıştırmak adına
Ömer Faruk Aydemir'in ölümü Türkiye'de bütün eleştirilere rağmen hâlâ sistemli hale getirilemeyen kreş ve servis sorununu yeniden gündeme getirdi. İstanbul Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Musa Çakrak, özel şirketlerin servis hizmetlerini ucuz ücretle çalışan şoförlere yaptırdığını, ancak bu işin disiplin altına alınması gerektiğini belirtti. Çakrak şöyle konuştu: "Çocukları teslim ettiğimiz insanlar meslek örgütüne bağlı, bilinen kişiler olmalı. Bizim odamıza bağlı olarak kendi araçlarıyla görev yapan şoförlerin adreslerinden cep telefonlarına kadar tüm bilgileri elimizde mevcut. Zaman zaman velilerden gelen şikâyetler değerlendiriliyor
ve gerekirse meslekten men etmeye kadar varan cezalar veriliyor. Servisler denetleniyor. Özel şirketlerin ise denetleme şansı daha az."
'Araç bizden değil'
Antalya Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkan Yardımcısı Adnan Savurdan ise şunları söyledi: "Ömer Faruk Aydemir'in içinde yaşamını yitirdiği servis bizim 'korsan' diye tabir ettiğimiz araçlardan biri. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Vatandaş bir araba alıyor, kendi başına servisçilik yapıyor. Kreşler de kim ucuza yapıyorsa servis işini ona veriyor. Odaya bağlı servislerde mutlaka rehber öğretmen bulunuyor. Anlaşmalı olduğumuz kreşten bir öğretmen alıyoruz. Öğretmen olmadan araç servise çıkmıyor."
'Arabalar denetlenmeli'
Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Kulüpleri Dayanışma Derneği Başkanı Perihan Yıldırım da kreş ve servis seçiminin çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
"Derneğimize bağlı kreşlerde çalışan servisler belli bir tura bağlı ve resmi olarak çalışan araçlardır. Arabaların denetlenebilir olması çok önemli. Ayrıca mutlaka çocukları tanıyan bir öğretmen refakatiyle servis hizmeti yapılmalıdır. Dışarıdan, şirkete bağlı servisler kabul edilmemelidir. Ayrıca servis şoförü ile aile muhatap olmamalıdır. Para sorunu bile okul ile servis arasında halledilmelidir. Aile-servis şoförü arasındaki iletişimi rehber öğretmenler sağlamalı ve aileyi sürekli bilgilendirmelidir."
***
Kreş kapatıldı, 4 kişi tutuklandı
Olayın ardından gözaltına alınan servis şoförü Mustafa Yıldız, kreş sahiplerinden Hacer Karakaya, görevini aksatarak araçta bulunmayan rehber öğretmen Gülşen Kara ile kreş müdürü Tuğba Yıldız 'Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek' suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu. Firarda olduğu öğrenilen Hacer Karakaya'nın eşi Uğur Karakaya hakkında da tutuklama kararı verildi. Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yücel Yapıcı, 'Tomurcuk Kreş ve Gündüz Bakımevi'nin, 'hizmette yetersizlik' gerekçesiyle kapatıldığını açıkladı.
***
Acılı aile 'cinayet' diyor
Çocuklarının ölümünün basit bir kaza olmadığını söyleyen Aydemir ailesi, servis şoförü Mustafa Yıldız'ın daha önce baba Fahri Aydemir'le tartıştığını belirterek olayın cinayet olduğunu iddia etti.
Olayın örtbas edileceğinden şüphelenen aile Bolu'nun Mengen ilçesine getirilen Ömer Faruk Aydemir'in cenazesini ikinci kez otopsi yapılması için İstanbul'a getirdi.
Sonuç bir ay sonra
Aile otopsi yapıldıktan sonra yeniden Mengen'e dönerken baba Fahri Aydemir, anne ve babaları uyararak, "Bize hastaneden verilen ölüm raporunda güneş çarpması ve su kaybı yazıyordu. Karşımızda hiçbir sorumlu ve muhatap göremedik. Benden ailelere tavsiye olsun, servis şoförlerini, öğretmenleri ve görevlileri takip etsinler, iyi seçsinler. Başka canlar yanmasın" diye konuştu. Küçük Ömer'in Mengen'in Akören Köyü' ndeki cenazesine büyük bir kalabalık katıldı. Otopsi raporunun bir ay içinde hazırlanacağı bildirildi.
***
Servis için aranan şartlar
İl milli eğitim müdürlüklerince hazırlanan ve İstanbul'da yaklaşık iki ay önce yürürlüğe giren 'İstanbul İli Okulları Taşımacılığı Yönergesi' okul servislerini disiplin altına alıyor. Servis şoförlerine büyük sorumluluklar yükleyen yönergeye göre, taşıma işlerinde çalışanlarda şu şartlar aranıyor:

  • Mesleğe uygun ve öğrencilere güven verecek görünüm yansıtan kıyafet veya gerektiğinde okul idarelerince belirlenecek tek tip kıyafet giyilecek.
  • Kendileri dışında, sekiz ile 14 oturma yeri olan taşıtları kullanacak olan sürücüler, en az beş yıllık 'B' sınıfı, en az 15 oturma yerinden fazla öğrenci taşıyan araçları kullanacaklar ise en az beş yıllık 'E' sınıfı sürücü belgesine ve Ticari Taşıt Kullanma Belgesi'ne sahip olacak.
  • Servis aracı sürücüleri, rehber öğretmen veya yardımcıları, oturdukları yerin cumhuriyet savcılığından sabıkası olmadığına ilişkin belge alacak. Yardımcı personel en az ilköğretim okulu mezunu olacak.
  • Sürücüler, rehber öğretmen veya yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan hizmet içi eğitim programına katılacak.
  • Tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan, öğrenci servis aracı sürücülüğü, rehber öğretmenliği veya yardımcılığı yapılmasına herhangi bir mani olmadığını belgeleyen bir sağlık raporu alınacak.